Ana Sayfa Yerel Gündem Karahan'Artvin Valisi tarafsızlığını yitirmiştir.'

Karahan'Artvin Valisi tarafsızlığını yitirmiştir.'

Artvin Valiliği'nin, doğaseverlerin ısrarla karşı çıktığı, Artvin'de maden çıkarmayı planlayan Mehmet Cengiz'e ait Eti bakır şirketinden Ankara ve İstanbul'da yaptığı Artvin tanıtım günleri için 104 bin Tl faturalı bağış alındığı ve bu yüzden valiliğin maden şirketini canı gönülden koruduğu iddia edildi.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2015 Çarşamba 13:03
Karahan'Artvin Valisi tarafsızlığını yitirmiştir.'

Konu ile ilgili açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın "Maden alanındaki Cerattepe bölgesindeki ormanlık alanlarının tahsis izninin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verildiğini öğrendik, orman Bölge müdürüne durumu anlattık Orman Bölge Müdürü normal prosödürü izleyeceğini söyledi fakat bize bunu söylediği gün itibari ile elden bütün evrakları imzalayarak maden şirketine verdi. Maden şirketi de Ankara'da bütün izinleri ilgili bakandan giderayak imzalatarak almış oldu. Bununla ilgili hem Orman Bölge Müdürü ile görüşme yapmıştık geçen hafta, hem de Artvin valisi ile görüşmeler yaptık. Artvin valisine durumu hukuksal süreci anlattık 2. askıya çıkan Çed le ilgili davamızı hazırlamak üzere olduğumuzu iptal edilmiş ÇED'le sonradan çıkarılan ÇED'in bağlantılı olduğunu bunun sonucu olarak hukuken yeni ÇED'in de yargısal sürecin beklenmesi gerektiğini ifade ettik. Ama ilin sayın Valisi her nedense, nasıl ikna edilmişse önceki ÇED'in alınıp çöpe atılması gerektiğini, onun hukuksal bir değer ifade etmediğini, bu ÇED'in yeni başlı başına bir ÇED olduğu gibi bir vehime kapılmış, halbuki öyle değildir, ÇED raporunun ilk 5 sayfasını okusa öncekinin devamı olduğu anlar. Ama herhalde başka şeylerden anlıyor, bundan anlamamış, biz bunun sebebini özelikle cerattepe bölgesine çıkılmamasını çok istememize, Artvin'in önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile rica etmemize rağmen, kendisi sadece buna bir şey yapamayacağını, güvenliği sağlamak durumunda olduğunu, şirketin güvenliğini sağlamakla görevli olduğunu, ifade etmiştir. Bizde niye bu şirketi canı gönülden niye korumakla görevli olduğunu hissediyor diye merak ediyorduk, bunu da öğrendik .Bu elimdeki belgeler Eti bakır işletmeleri tarafından İstanbul Feshane ve Ankara Artvin Tanıtım günlerinde Eti Bakır işletmelerinin valiliğe yapmış olduğu 104 bin TL ‘lik bağışın ve yardımın fatura ve belgeleridir. Meğer korumasının sebebi buymuş bugün bunu öğrenmiş olduk. Bu tarih ve saat itibari ile bizim valimiz değildir kendisi, Artvin Valisi değildir, bunu ilan ediyoruz, bütün halka ilan ediyoruz. Kimin valisi olduğu bu belge de yazılıdır. Bizi bundan sonra vali olarak hiçbir tasarrufu bizi ilgilendirmemektedir. kamuoyuna bunu duyuruyoruz " dedi. 

 

Tanıtım günlerinde çıkan 104 bin Tllik faturalar hakkında açıkama yapan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan "Artvin valiliği ne yazık ki adı Artvin tanıtımı olan Artvin tanıtım günleri ama Artvin'in beynine tepesine bomba koyacak olan bir firmanın Artvin tanıtım günleri için parasını alıyor Artvin valiliği, bir valilik, devletin kurumu herhangi bir şaibeli firmadan, Türkiye açısından küfürlü konuşan bir adamın firmasından para alması gerçekten üzücü Artvin'in böyle bir tanıtıma ihtiyacıyok, gölge etmesinler başka birşey istemiyoruz" dedi. Daha önce şirketin dağıttığı gömlekleri de toplu olarak şirkete iade edildiğini belirten Karahan " Bu halk bir tane kravatı, gömleği bile kabul etmeyen halk adına Artvin Valisi hangi hakla o şirketin bir şeyini Artvin tanıtımı gibi bir şeyde kullanma hakkına sahip bunu çok merak ediyoruz ve çok üzüldük gerçekten,Artvinliler olarak biz onu asla kabul etmiyoruz." derken öyle bir şirketin ne Artvin'e ne de Artvin tanıtımına bir katkısı olabileceğini belirtti. Karahan "valinin de böyle bir şeyi kabul etmesini kınıyoruz, asla da kabul edilebilecek bir şey değil " dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık