Ana Sayfa Yerel Gündem KAYMAKAMLIK AÇIKLAMA YAPTI..SORULAR ARTTI…İHALE İPTAL Mİ EDİLMELİ?

KAYMAKAMLIK AÇIKLAMA YAPTI..SORULAR ARTTI…İHALE İPTAL Mİ EDİLMELİ?

Ardeşen Kaymakamlığının yapmış olduğu açıklamalara sorular. İhale iptal mi edilmeli?

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2014 Çarşamba 17:08
KAYMAKAMLIK AÇIKLAMA YAPTI..SORULAR ARTTI…İHALE İPTAL Mİ EDİLMELİ?

Ardeşen Kaymakamlığının yapmış olduğu ihale ile ilgili Usulsüzluk iddiaları gündeme gelmişti. İddialarla ilgili olarak da Ardeşen Kaymakamlığı tarafından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapılmıştı.

Ardeşen Kaymakamlığının yapmış olduğu açıklama soruları da beraberinde getirdi.

İl  Genel Meclisi Üyesi Mustafa BUÇAN, Ardeşen Kaymakamlığının açıklaması ile ilgili olarak " Kaymakamlık tarafından kamuoyunu aydınlatmak için sosyal medya üzerinden açıklama yapılması eksikte olsa doğrudur.Bu açıklamanın yazılı olarak yapılması ve tüm basın kuruluşlarına gönderilmesi daha doğru olacaktı.Bu tür bir açıklama daha ciddi bir açıklama olacaktı. Gene de yapılmış bir açıklama, onu değerlendirdiğimiz de eksikliklerin ve yanıtlanması gereken sorular olduğunu görüyoruz. Yapılan açıklamalar bizim öne sürdüğümüz konuları açıklayıcı ve kafamızdaki soruları ortadan kaldıran açıklamalar değildir.Bu nedenle daha açık ve belgelere dayanan açıklamalar bekliyoruz" dedi..

Haber servisimiz konuyla ilgili araştırmalar yaparak Kaymakamlık açıklamaları ile yasaları ve  öne sürülen iddiaları karşılaştırarak yeni soruları gündeme getirdi..

KATILIMCILARDAN YAZILI İKİNCİ TEKLİF İSTENMİŞ MİDİR ? SÖZLÜ TEKLİF İSTENMİŞSE BU GEÇERSİZ MİDİR?

 

Kaymakamlık Açıklaması 1;

 

"Birlik ihale mevzuatı gereği katılımcılardan yazılı ikinci teklif istenmiş ancak hiçbir katılımcı ikinci teklif vermemiştir."

 

Yapmış olduğumuz araştırma ve bize gelen bilgiler ,katılımcılardan yazılı olarak ikinci bir teklif istenmemiş,ama sözlü teklif istemelerin olabileceği  doğrultusunda..

Oysa ki bu tür işlerde sözlü olarak teklif istenemeyeceği ihale şartnamesinde belirtilmektedir.

İhale Şartnamesi

Madde 33– Sözlü teklif istenmesi
33.1- Açık ihale usulü ile yapılan satım, kiraya verme ve mülkiyetin üzerinde sınırlı ayni hak tesisi ihalelerinde, teklif mektubu ile yazılı olarak teklif olunan bedel komisyonca uygun görülmediği veya tekliflerin aynı olduğu durumlarda, komisyon ihaleye katılan ve orada bulunan isteklilerden tekliflerini sözlü olarak yenilemelerini isteyebilir.

İHALE İLAN ŞARTLARINA UYMADIĞI  İÇİN YENİDEN YAPILMALIDIR..

Kaymakamlık Açıklaması 2;

"Söz konusu haberlerde iddia edilen ilan şartlarına uyulmadığı konusu ile ilgili ihale öncesi 11 İlçe Kaymakamlığına ve Ardeşen Belediye Başkanlığına bir hafta süreyle askıda kalmak suretiyle gerekli yazışmalar yapılarak ilan ettirilmiştir"

Oysaki ;

 Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale Yönetmeliği'nin ihalenin ilanı ile ilgili bölümünde

"İhalenin ilanı

MADDE 21 – (1) Bütün isteklilere tekliflerini hazırlayabilmeleri için yeterli süre tanımak suretiyle;

a) Açık ihale usulü ile yapılacak olan ihalelerin ilânları, ihale tarihinden en az yedi gün önce, hükümet ve belediye binalarının ilân tahtalarına asılacak yazılar ve belediye yayın araçları ile yapılır. Bu işlemler bir tutanakla belgelenir. Bunlara ilave olarak eğer birliğin web sayfası var ise ihalelerini, bilgi işlem ağı veya elektronik haberleşme yolu ile de ayrıca ilan ederler."

 

Bu maddeye göre Hükümet ve Kaymakamlık binalarındaki ilanlar tutanakla belgelenir  ve İlave olarak Birliğin WEB sayfası varsa orada ilan edilir denmektedir.

 

Hepimizin bildiği gibi birliğin bağlı olduğu Kaymakamlığın web sayfası bulunmaktadır.

 

Oysaki kaymakamlığın web sayfasında herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

 

Aynı yönetmeliğin 23.Maddesine göre 21.ve 22.maddelerdeki hükümlere uygun olmayan ilanlar geçersizdir.Bu durumda ilan bu maddelerde belirtilen şartlara uygun yenilenmedikçe ihale yapılamaz.

 

 FİRMANIN İŞ BİTİRME BELGESİ KAMUOYUNA AÇIKLANMALIDIR

 

Kaymakamlık Açıklaması 3

Ayrıca söz konusu haberlerde, ihaleyi alan firmanın iş bitirme belgesi ile ilgili eksiklik bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak, idari şartnamedeki ilgili madde gereği; Ardeşen Belediye başkanlığından alınmış 300.000,00 TL'lik iş bitirme belgesinin bulunduğu, teklif ettiği bedelin %30'unu karşıladığı ve kamudan alındığı görülmüştür." Denmiştir.

OYSA Kİ

İhaleyle ilgili İdari şartname de ;

"Mesleki ve Teknik yeterliliğe ilişkin istenen belgeler:
j ) İş Deneyim Belgesi İsteklinin içinde, ilk teklif edeceği bedelin en az %30 i oranında gerçekleştirdiği idarece kusursuz kabul edilen ihale konusu iş veya benzer işlerle ilgili deneyimini gösteren tek sözleşmeye ilişkin İş Bitirme Belgesini sunması zorunludur" denmektedir.

Maddede açıkça ihale konusu iş veya benzer işlerle ilgili deneyimden bahsedilmektedir.

Bu maddeye göre kamudan alınacak olan İş bitirme belgesi ihale konusu edilen işle aynı yada benzer olması gerekmektedir.

Bu durumda adı geçen firmanın almış olduğu iş bitirme belgesinin kamuya açıklanması gerekmektedir..

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Rize ve Karadeniz örgütleri ADALET'e yürüyor..

CHP Rize ve Karadeniz örgütleri ADALET'e yürüyor..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık