Ana Sayfa Çevre Mücadelesi Kenan Bıyık 'Yola değil Talana Karşıyım'

Kenan Bıyık 'Yola değil Talana Karşıyım'

Kenan Bıyık "Biz yol yapacağız derken doğanın katledilmesine ve bu yolun rant yolu olmasına karşıyız."

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2015 Cumartesi 06:07
Kenan Bıyık 'Yola değil Talana Karşıyım'

Trabzon’da bir yerel haber sitesinin yaptığı haberde Kenan Bıyık’ın “Yeşil Yol’a karşı değilim”, “Yeşil yola karşı olmak 3. Köprüye karşı olmak gibidir” şeklinde beyanat verdiği iddia edildi.

Çamlıhemşin’de yapılan Yeşil Yol istemiyoruz eylemine CHP Genel Merkezinden 5 milletvekili, Rize il başkanı ve Rize ilçe başkanları katılmıştı. CHP Yerel örgütlerin ve CHP genel merkezinin Yeşil Yola Destek vermediği açıkça ortadayken Kenan Bıyık’ın bu açıklamaları kafaları karıştırdı.

Konuyla ilgili olarak Telefon ile görüştüğümüz Kenan Bıyık’ın açıklamaları olaya netlik kazandırdı.

YEŞİL YOL ANLATILMALI

Trabzon’daki Ticaret odasının bayramlaşma töreninde sohbet anında konuşulanları habercilerin yanlış anlattığını söyleyen Kenan Bıyık, “ Yeşil Yol vatandaşlarımıza anlatılmıyor. Nerde ne olacağını kimse bilmiyor. Bizim yollara karşı olmamız söz konusu bile değildir. Biz yol yapacağız derken doğanın katledilmesine ve bu yolun rant yolu olmasına karşıyız. Bizde yaylalarımıza çıkmak istiyoruz. Yaylalar hepimizin fakat yaylalara yol yapacağız diye orantısız betonlaşmaya tabi ki karşıyız”dedi.

AYDER’İ KAYBETTİK

Orantısız betonlaşma yüzünden Ayder’in ve Uzungöl’ün eski cazibesini kaybettiğini belirten Bıyık,” Ayder’i ve Uzungöl’ü kaybettik. Diğer yaylalarda da aynı katliamın olmasını istemiyoruz. Gidemediğiniz yer sizin değildir düşüncesi ile yaylalara yol yapılmasına karşı değiliz. Fakat bunun açıklanması ve Orantısız betonlaşmanın olmayacağının garantisinin verilmesi lazım”dedi.

VALİ VATANDAŞA ÇAPULCU DİYEMEZ

Rize valisinin üslubunun bir şehrin en üst düzey yöneticisine yakışan bir üslup olmadığını belirten Bıyık “ Sayın vali oradaki vatandaşa Yeşil Yol’u anlatamıyor. Oradaki vatandaşımızın sorularına cevap veremiyor ama vatandaşımıza hakaret edebiliyor ve Milletin Jandarmasını vatandaşın üzerine gönderebiliyor. Bunlar hiç yakışık tavırlar değildir. Kentin valisi uzlaşmacı olmalı. Her iki tarafı da dinleyip her iki tarafa da açıklama yapmalıdır. Bir kentin valisi o kentin yaşayanlarına ÇAPULCUdiyemez, Jandarmayı vatandaşın karşısına dökemez”dedi.

“Ben kendi yaylama çıkamıyorum. Yolu neden istemeyeyim .Sonuç itibari ile biz yola karşı değiliz, biz o yolun rant yolu olmasına karşıyız ve doğanın katledilmesine karşıyız. Fakat son güllerde yaşanan bu gerginlik  çözülmelidir. Sayın vali bu krizi iyi yönetememiştir. Vatandaşlarımızın kafasındaki soru işaretleri gittiğinde kimsenin bu yola karşı geleceğini sanmıyorum”dedi.

halk53

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık