Ana Sayfa Yerel Gündem Kılıçdaroğlu 'Özel Sektör Çaykur fiyatının altında yaş çay alımı yapamayacak'

Kılıçdaroğlu 'Özel Sektör Çaykur fiyatının altında yaş çay alımı yapamayacak'

Rize’de düzenlenen Çay Panelinde konuşan Kılıçdaroğlu “Yaş Çay da taban fiyat uygulamasına gdeceğiz.Özel sektör Çaykurun açıkladığı fiyatın altında alım yapamayacak. Mevsimlik işçilerin 12 ay çalışması için önlemler alacağız” dedi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2016 Pazar 11:06
Kılıçdaroğlu 'Özel Sektör Çaykur  fiyatının altında yaş çay alımı yapamayacak'

Düzenlenen program gereğince 2 gün Rize'de kalan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan 2016 tarihinde Çayeli  Çavuşoğlu Otel’de Çayın tüm taraflarının katıldığı bilgilenme ve ortak görüş oluşturma toplantısının ardından Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen " ÇAYA VE ÇAYKURA SAHİP ÇIKIYORUZ" paneline katıldı.

"ÇAYI RİZE'YE CHP GETİRDİ"

Panelde konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Rize'ye Çayı CHP'nin getirdiğini ve bölge insanının en önemli geçim kaynağı olmasını sağladığını söyledi. " Çayınız oldu, fabrikalar kuruldu, üretim oldu, ÇAYKUR kuruldu. ÇAYKUR’u şimdi kapatma arayışındalar. FİSKOBİRLİK vardı. FİSKOBİRLİK bugün var mı? Adı var kendi yok. Aynı oyunu ÇAYKUR’da da oynamak istiyorlar. 210 bin aile çay ile geçiniyor. Bu ailelerin başka bir gelir kaynağı yok. Çay bu bölge için stratejik üründür. Çay dışında başka ürün ekilemez. Sosyal devletin bu konuda dikkatli ve tutarlı politikalar geliştirmesi lazım. Akıllı insanların bu işi iyi yönetmesi lazım. Çayın tüm bölgeye katkısı 5 milyar TL. Çok büyük bir rakam değil. Hane başına bakıldığında sembolik bir miktar düşüyor. 78 milyona çay üretiyorsunuz, 10 bin TL civarında bir para kazanıyorsunuz. 1983’de özel sektör işletmeleri de üretime başladı. Biz karşı değiliz. O da olacak. İşçiler çalışacak. Kimse zarar etmek için fabrika kurmaz. Hem özel sektör kazanacak hem üretici kazanacak. Ama önceliğimiz üreticinin kazanmasıdır. Alın teri döken o. Emek harcayan o. Önce onun kazanması lazım”

“YAŞ ÇAYDA TABAN FİYAT UYGULAMASINA GEÇECEĞİZ. ÖZEL SEKTÖR ,ÇAYKUR’UN AÇIKLADIĞI FİYATIN ALTINA ALIM YAPAMAYACAK ”

Kılıçdaroğlu , yaş çay müstahsillerini ilgilendiren en önemli konulardan olan Özel sektörün Çaykur’un açıklamış olduğu fiyatın altında alım yapması ile ilgili müjde niteliğinde bir açıklama yaptı.

 Kılıçdaroğlu “ Çay üreticisinin mağduriyetini gidereceğiz. Bunun için Yaş Çay’da Taban Fiyat uygulamasına geçeceğiz. Özel sektör , Çaykur’un açıklamış olduğu fiyatın altında yaş çay alımı yapamayacak” dedi.

"KAÇAK ÇAYI TOPLAYIP YAKACAĞIZ" “PAKETLEME FABRİKALARI RİZE’YE GELECEK” “MEVSİMLİK İŞÇİLERİN 12 AY ÇALIŞMASI İÇİN ÖNLEMLER ALACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu,iktidarları döneminde ele geçirecekleri kaçak çayları toplayıp meydanlarda yakacaklarını da ifade ederek şunları söyledi: "Çay üretimde dünyada 5. sıradayız. Bu bölgenin çayı dünyanın en kaliteli çayı. Bu bölgenin çayına kar taneleri düşer. Diğer bölgelerde bu yoktur. Böcek barındırmadığından kimyasal ilaç da kullanılmaz. Buna rağmen niye geri kalıyoruz. Çünkü akıllı insanlar bu işi yönetmediği için. Dünyanın en kaliteli çayını üreteceksiniz dünyanın bundan haberi olmayacak. Önce çayın kutusundan başlayıp Rize’nin çayını bir dünya markası haline getireceğiz. Türkiye’ye 50 bin ton kaçak çay geliyor. Size sözüm söz CHP iktidarında nerede kaçak çay bulursak meydana yığıp yakacağız. Biz kendi çiftçimizin alın tarihi başkasına peşkeş çektirmeyiz. Üretici alın teri döküyor, birileri gelip 'kaçak çayımız var' diyor. Biz üretiyoruz. Neden kaçak çay gelsin. Buna özellikle izin veriliyor. Kaçak gelen diğer mallara el koymuyor mu devlet. Neden kaçak çaya izin veriyor. Bunun düşünmenizi istiyorum.

Çay paketleme fabrikası,çay nerede üretiliyorsa orada olması lazım. Çayla ilgisi olmayan yerlerde paketleme fabrikaları var. Nedir bu kaçak çay paketleme fabrikasıdır. Onların tümünü kapatacağız. Paketleme fabrikası kuracaksan çay üreten yerde kuracaksın..

Çaykur’da 4 ay çalışan mevsimlik işçiler var. Bunların da 12 ay çalışması için gerekli önlemleri alacağız.“ dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını tamamladıktan sonra Trabzon’daki programlarına katılmak için Rize’den ayrıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı dolgu alanını inceledi.

Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı dolgu alanını inceledi.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık