Ana Sayfa Çevre Kocaeli'de halk ÇED toplantısını yaptırmadı

Kocaeli'de halk ÇED toplantısını yaptırmadı

Tütünçiftlik Güney Mahallesi'nde Petroline şirketinin 22 yıl önce yaptığı petrol platformuna ÇED almak için yaptığı Halkı Bilgilendirme Toplantısı bölge sakinleri tarafından iptal ettirildi. Vatandaşlar bölgenin adeta patlamaya hazır bir bomba haline getirildiğini söyleyerek, yasal olmayan bir durumu yasallaştırmayacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2014 Cuma 07:21
Kocaeli'de halk ÇED toplantısını yaptırmadı

Tütünçiftlik'te deniz üzerinde petrol platformu olan Petroline firmasının yeni petrol boru hattı ile ilgili ÇED toplantısı Tütünçiftlik sahilinde Belediye Çay Bahçesinde gerçekleştirildi. Bölge sakinleri ve çevrecilerin yoğun katılımı ile yapılan ÇED toplantısı, ÇED Şube Müdürlüğü personeli Osman Demircan tarafından yönetildi. Toplantının tam açıldığısırada halk, ıslıklarla karşı çıktı ve toplantıyı başlatmadı. Halk, ÇED toplantısının yoğun tepki nedeniyle başlatılmadığını tutanaklara geçirmek için uzun süre ÇED Şube personeli ile tartışma yaşadı. Vatandaşlar istedikleri tutanağı tutturduktan sonra, şirketin 22 yıldır bölgede yarattığı tehlikenin ÇED'ini alarak yasallaştırmak istediğine dikkat çekti.

Tütünçiftlik Güney Mahallesi'nin sahilinde bulunan Petroline şirketinin petrol platformu ve bu platformdan şirkete petrol aktaran boru hattı ile ilgili ÇED toplantısı büyük tartışmalara neden oldu. 22 yıl önce yargı kararlarına rağmen yapılan petrol platformunun boru hatları bölge sakinlerinin bahçelerinden geçirilerek şirketin bulunduğu bölgeye götürüldü. O dönemde bu yana ilk kez ÇED toplantısı yapan şirket, sadece şirketin yaptığı faaliyetleri ÇED yasasında yapılan değişiklik nedeniyle halka anlattıklarını söyledi. Şirketin Petrol Platformunun işletmecisi Fatih Demirel bölgede yeni bir çalışmanın olmayacağını belirtti. Ancak vatandaşlar yasal olmayan platformun bu ÇED ile yasal hale getirilmek istendiğine dikkat çekerek karşı durdu.

Belediyenin çay bahçesinde yapılan toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının temsilcileri dışında tüm tarafların hazır bulunması ile toplantı ÇED Şube Personeli Osman Demircan tarafından başlatılmak istendi. Ancak Güney Mahallesi sakinleri bu ÇED'in yasal olmadığını ve halkın burada yapılan işleme onay vermeyeceğini belirterek toplantıyı başlatmadı. Islık ve sloganlarla yapılan protestoda Petroline Şirketinin Petrol Platformunun işletmecisi Fatih Demirel'de vatandaşların sert tepkisini çekti. Vatandaşların toplantıyı terk etmesi isteğini yerine getirmeyen Demircan, özellikle mahalleli kadınlar dışarı çıkarıldı.

Tutanağı tutmak istemediler

Şirketin yetkilisinin dışarı çıkartılmasının ardından vatandaşlar ÇED şube personelinin tutanak tutmasını istedi. İlk tutulan tutanakta vatandaşların tepkisine yer verilmemesi nedeniyle yeni bir tutanak tutulmasını istedi. Ancak Demircan'ın tutağa, halkın bilgilendirme hakkını kullanmak istemediği için toplantının bitirildiğini yazması üzerine vatandaşların tepkisi büyüdü. Yaklaşık 30 dakika süren tartışmanın ardından vatandaşların isteği üzerine tutanağa, halkın yoğun muhalefeti nedeniyle toplantının başlatılmadan bitirildiği yazıldı. Bunun üzerine yaşanan gerginlik sona erdi.

Taleplerinin yerine gelmesinin ardından mahalle sakinleri adına açıklama yapan Yaprak Fidancı, 22 yıldır yasal olmayan bir durumun yasallaştırılmaya çalışıldığını kaydetti. Evlerinin bahçelerinden boru hatlarının geçirildiğini söyleyen Fidancı, "Her yanımız liman, petrol platformu ve sanayi dolduruldu. Yarın da gelip bizi buradan kovacaklar. Bu denizler hepimizin. Aç gözlülüklerinden ve her şeyi para olarak görmekten artık insanları görmüyorlar. 22 yıldır neden antreposunu büyüttü. Biz bu ÇED toplantısının ardından yargı sürecini de başlatacağız" dedi.

Kaynak: Demokrat Kocaeli

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık