Ana Sayfa Güncel Kurbanlıklar Artvin'e geldi.

Kurbanlıklar Artvin'e geldi.

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte Artvin’de kurban pazarı kuruldu. Hayvanlarını kurban pazarına getirmeye başlayan besiciler, alıcıları beklemeye başladılar.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2014 Perşembe 07:32
Kurbanlıklar Artvin'e geldi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Artvin’de kurulan hayvan pazarında hareketlilik yaşanmaya başladı. Canlı hayvan pazarında vatandaşları kurbanlık alma telaşı sararken, bu yılda kurban pazarı sıkı pazarlıklara sahne olacağa benziyor.

Artvin Belediyesi tarafından Bayram hazırlıkları çerçevesinde geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu yılda, Merkez Suhızarı Mevkiinde satış alanı oluşturdu. Bu yıl kurban pazarına ilk olarak Artvin bölgesinden gelen besiciler geldi. Artvin merkezden Taner Köse, Akif Şahin ve Selçuk Gümüş pazara ilk gelen besiciler arasında yer aldılar.

Pazara 10 büyükbaş hayvan getiren besici Akif Şahin; canlı ağırlıkları 300 ile 550 kilogram arasında değişen havyalarının fiyatlarını 4 bin ile 7 bin arasında değiştiğini ifade etti. Fiyatların geçtiğimiz yıla göre biraz daha artışlı olduğu ifade eden Şahin, bunun sebebini ise öncelikle et fiyatının artmasına bağlıyor. Saman, Ot ve yem fiyatlarının çok yüksek olduğunu ifade eden besici Akif Şahin, ülkemizde yem, ot ve saman fiyatları düşmedikten sonra et fiyatının da düşmeyeceğini ifade ediyor. Hayvanların kurban olması için üç yıl baktığını ifade eden Şahin, bir memur maşı ortalama iki bin, ben ise bir hayvana üç yıl gözüm gibi bakıyorum sattığım fiyat ise 3 bin 4 bin lira kazanmaya çalışıyorum” dedi.  

Bir diğer besici Selçuk Gümüş ise, pazara 20 büyük baş hayvan getirdi. Canlı ağırlıkları 150 ile 400 kilogram arası değişen hayvanlara, 2 bin ile 4 bin 500 lira fiyat koyduğunu ifade etti. Bu yılda büyük umutlarla pazara indiklerini ifade eden Gümüş, hayvan fiyatlardan ne alıcının, nede satıcının memnun olduğunu ifade etti.

Kurban pazarına ilk gelen bir değer besici Taner Köse ise pazara 40 büyük baş hayvan getirdiğini ifade etti. Canlı ağırlıkları 300 ile 600 kilogram arasında değişen hayvanlarına 2 bin ile 7 bin arası fiyat koyduğunu ifade etti. Bu yıl satışların canlı olacağını umut ettiğini ifade eden Köse, hayvanların fiyatlarının geçtiğimiz yıla göre artışlı olmasının yem, Ot ve saman fiyatlarının artmasına bağlıyor. Üç besicide Artvin bölgesinden getirdikleri hayvanların yayladan yeni indiklerini doğal ortamda beslendiklerini şimdiden alıcılara hayırlı olmasını dilediler.

Kurban satış yerinde seyyar tuvaletler, şebeke suyu, aydınlatma gibi sosyal donatılar kurulurken, kurban sahipleri bu tesisin yeter sizliliğinden şikayetçi. Kimisi besici hayvanlarım satılsın hiç bir şey istemiyorum derken, kimisi de yakın illerin hayvan pazarlarını örnek gösterdi. Besiciler Artvin Belediyesinden öncelikle haylarını getirdikleri araçlarından indire bilecekleri bir yer istediler. Ayrıca hayvanlarının kilolarını öğrene bilmeleri için kantar kurulmasını istediler. Öte yandan gece gündüz hayvanlarını başını bekleyen besiciler kalacak yerde temin edilmesini istediler. En yakın Rize ilini gösteren besiciler Rize’de kurulan hayvan pazarının modernliğini örnek gösterdiler.

Her kurban bayramında olduğu gibi bu yılda satıcılar piyasanın ucuz olduğunu iddia ederken alıcılar ise hayvan piyasasının pahalı olduğunu ifade ettiler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, besicilerin hayvanlarını pazara girmeden kontrollerini yaparak. İl müdürlüğüne ait araçla dezenfekte araçlarıyla hayvanları dezenfekte ediyorlar. Öte yandan veteriner sağlık raporuna bakılıyor bu uygulamada eksik evrakı olan ve hastalığı olan hayvanları pazara sokmayarak geri gönderiyorlar. Özellikle hastalık yönünden denetimlerini sıkı tutuyor. Kulağı küpesiz ve menşei şahadetnamesiz hayvanların pazara girmelerinin mümkün olmadığını belirttiler.

Artvin Canlı hayvan pazarında küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere en ucuzu hayvan 450 lira olurken, en pahalı hayvan ise 7 bin 500 lirayı satışa sunuluyor.

Kurban satışları bayramın birinci gününe kadar sürmesi beklenilirken,  bu yıl Artvin kurban pazarında, küçükbaş hayvanların canlı kilo fiyatı 11-12 lira arası değişirken, büyük baş hayvanların canlı kilo fiyatı ise 13-14 lira arası değişiyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık