Ana Sayfa Çevre Küresel ısınmanın sorumlusu insan faaliyetleri

Küresel ısınmanın sorumlusu insan faaliyetleri

Science dergisinde yayımlanan araştırma, 1991-2010 yılları arasında insan faaliyetlerinin buzulların erimesinin yüzde 69'undan sorumlu olduğunu gösterdi.

Giriş Tarihi: 16 Ağustos 2014 Cumartesi 15:06
Küresel ısınmanın sorumlusu insan faaliyetleri

Buzulların erimesi ve denizlerde su seviyesinin yükselmesinin nedeninin insan kaynaklı olduğu fikrini güçlendiren bir araştırma yayımladındı. ‘Science' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre 1991-2010 yılları arasında insan faaliyetlerinin buzulların erimesinin yüzde 69'undan sorumlu olduğu ortaya çıkarken 1851-2010 yılları arasında bu oran yüzde 25 olarak belirlendi.

Arşivleri incelemesi ve bilgisayar ortamında geçmişle ilgili bir simülasyon hazırlanan simülasyonla, 1851-2010'da deniz seviyesinin 13,3 santimetre yükseldiğini ve insan kaynaklı faaliyetler olmasa bu seviyenin sadece 9,9 santimetre kadar olacağını saptanırken, araştırmanın başında bulunan Avusturya'daki Innsbruck Üniversitesi'nden Ben Marzeion, insanın iklime etkisi konusunda artık daha fazla kanıtın olduğunu belirtti.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından 2013 yılında hazırlanan, 1950'den bu yana insan kaynaklı faaliyetlerin en az yüzde 95'inin küresel ısınmanın ana sebeplerinden olduğunu ortaya koymuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık