Ana Sayfa Kültürel "Kuvay-i Milliye Kadınları" Rize'de seyircilerle buluştu.

"Kuvay-i Milliye Kadınları" Rize'de seyircilerle buluştu.

CHP Rize Milletvekili adayları Kemal Köymen,Çetin Keçeli ve Ali Şahinlerin katkılarıyla Abide-i Aşk - Kuvay-ı Milliye Kadınları adlı Tiyatro oyunu Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi Salonunda oynandı.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2015 Pazartesi 05:38

Türkiye'nin en önemli kadın Tiyatro Oyuncularından Dilek Türker'in 50.sanat yılı anısına hazırlananan oyunun senaryosu Nezihe Araz ve Ragıp Ertuğrul tarafından yazılmış,Dilek Türker tarafından sahneye konulmuş.

Konusu Kurtuluş Savaşında mücadele eden kadınların öyküsünden alan oyun CHP Rize Milletvekili Adayları Prof.Dr.Kemal KÖYMEN,Avukat Çetin KEÇELİ ve İktisatçı-Eğitimci Ali ŞAHİNLER'in katkılarıyla Rizelilerle buluştu.

Oyun 19 Ekim 2015 Pazartesi Günü Saat 19.00 da Fındıklı Anemon Düğün salonunda ücretsiz olarak sergilenecek.

 

Abide-i Aşk - Kuvay-ı Milliye Kadınları 2015

 

Kuvay-ı Milliye Kadınları, gerek Kurtuluş Savaşımızda gerekse kuruluş (Cumhuriyet) ve aydınlanma (Devrimler) sürecinde, mücadele içinde olan, ‘kağnı kolları’nda silah ve cephane taşıyan, cephelerde düşmanla çatışan, şehit veya gazi olmuş, haklarında araştırmalar yapılmış, şanlı tarihimize ‘mücahit kadınlar’ olarak geçmiş gerçek kişilerdir. Ulu Önderimiz bu kadınlarla yakından ilgilenmiş, ödüllerle, kutlamalarla teşekkürlerini sunmuştur. Kadın haklarını gündeme getirmek ve kadının toplumsal rol üstlenmesini teşvik etmek üzere yaptığı çeşitli girişimler ve konuşmalarında Meclis’e, topluma, kanaat önderlerine, aydınlara ve sanatçılara onları birer rol model olarak göstermiştir.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fındıklı'da Film günleri başlıyor..

Fındıklı'da Film günleri başlıyor..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık