Ana Sayfa Yerel Siyaset Meclis'te Artvinli vekil sayısı arttı.

Meclis'te Artvinli vekil sayısı arttı.

Mecliste Artvinli Milletvekili Sayısında Artış Var

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2015 Perşembe 19:02
Meclis'te Artvinli vekil sayısı arttı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-1 Kasım Erken Genel Seçimi sonuçlandı. Türkiye Genelinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yüzde 49.47 oy alarak tek başına iktidar olduğu seçimlerde Artvin’de de mevcut milletvekilleri AK Parti’den Dr. İsrafil Kışla ve CHP’den Av. Uğur Bayraktutan arka arkaya üçüncü kez seçimi kazanan isimler oldular. Bu isimlerin dışında Artvin’in merak ettiği isimlerden de haberler var.

Artvin kökenli olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’dan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, Gaziantep’ten, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Konya’dan, Bursalı Gürcü Kökenli AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin Bursa’dan, aslen anne tarafından Artvinli olan İstanbul AK Parti Milletvekili Metin Külünk, İstanbul’dan yeniden milletvekili seçildiler.

Yine Artvin’in yakından tanıdığı isimlerden eski Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu ise Aksaray’dan AK Parti Milletvekili oldular. Eşi Arhavili olan DSP Eski Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, CHP’den Ordu Milletvekili olmayı başardı.

Artvin Bu Dönem Mecliste Daha Fazla Temsil Edilecek

1 Kasım Erken Genel Seçim sonuçları resmi olmayan kesin sonuçlarına göre AK Parti 317 Milletvekili, CHP 134 Milletvekili, HDP 59 Milletvekili, MHP ise 40 Milletvekili çıkardı. Meclise girmeyi başaran milletvekilleri içerisinde AK Parti’den çok sayıda Artvin kökenli isimler bulunuyor.Artvin kökenli olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’dan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, Gaziantep’ten, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Konya’dan, Bursalı Gürcü Kökenli AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin Bursa’dan, aslen anne tarafından Artvinli olan İstanbul AK Parti Milletvekili Metin Külünk, İstanbul’dan yeniden milletvekili seçildiler. Yine Artvin’in yakından tanıdığı isimlerden eski Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu ise Aksaray’dan AK Parti Milletvekili oldular.Eşi Arhavili olan DSP Eski Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, CHP’den Ordu Milletvekili olmayı başardı.

Faruk Çelik Yine Rekor Kırdı

1 Kasım Erken Genel Seçimleri öncesinde Bursa’dan AK Parti Milletvekili aday adayı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Artvin Yusufelili hemşerimiz Faruk Çelik, aday listeleri kesinleşmeden bir saat önce Bursa listesinden istifa ederek Şanlıurfa Milletvekili adayı olarak partisinden aday gösterilmişti. Faruk Çelik, Şanlıurfa’dan ikince kez aday olduğu bu dönemde de rekor bir oy alınmasını sağladı. Urfa siyasetinde etkisi gün geçtikçe artan Çelik ile birlikte AK Parti oylarını rekor seviyede arttırdı. Faruk Çelik’in aday olmadığı AK Parti 7 Haziran seçimlerinde 365 bin 326 oy ile yüzde 46.78 oy almıştı. Faruk Çelik’in yeniden aday yapıldığı 1 Kasım seçimlerinde ise 531 bin 260 yüzde 64.31 oy alarak rekor kırdı. AK Parti, 7 olan milletvekili sayısını 9’a çıkardı.

Abdülhamit GÜL 

 

 

 

 

Cengiz AYDOĞDU

 

Faruk ÇELİK

 

Halil ETYEMEZ

 

Hüseyin ŞAHİN

 

Metin KÜLÜNK

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık