Ana Sayfa Çevre MHP Rize'den Atatürk Büstünün kaldırılmasına tepki.

MHP Rize'den Atatürk Büstünün kaldırılmasına tepki.

Mhp Rize il Başkanı Serkan Birben, Rize Meydan projesi kapsamında Rize Belediyesi tarafından kaldırılması düşünülen Atatürk heykeli için bir basın açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2016 Salı 00:47
MHP Rize'den Atatürk Büstünün kaldırılmasına tepki.

Mhp Rize il Başkanı Serkan Birber, Rize Belediye Başkanının Rize meydan projesi kapsamında Atatürk  Heykelinin yerinden kaldırılıp yerine Çay Bardağı konulmasını eleştirerek ,”Atatürk Büstünün yerinden kaldırılmasını asla kabul etmiyoruz”dedi

Birben açıklamasına şu ifadelerde devam etti.

 

Kurtuluş savaşı boyunca Anadolu’nun muhtelif bölgelerinde savaşan ve milli mücadelenin başarıya ulaşmasında katkıları olan biz Rizeliler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder M. Kemal ATATÜRK’e hemşerilik teklifinde bulunmuş ve  ATATÜRK, bu teklifi 20 Nisan 1923’te kabul etmiştir.  Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin çiçeği burnunda vilayeti Rize, 1924 yılının 17-18 Nisan’ında en anlamlı günlerinden birini yaşamıştır. Rize’ye eşi Latife Hanım ile gelen M. Kemal ATATÜRK ve beraberindekileri Hamidiye zırhlısından alınıp, karaya ulaştırmaya çalışan motor denizin şiddetinden muvaffak olamayınca Denize koşup ATATÜRK’ü sırtına alarak karaya çıkarmak isteyen Rizelilere ATATÜRK, “Bırakın ayaklarım memleketimin sularında ıslansın” diyerek geri çevirmiştir. ATATÜRK, Rize'ye gelişi dolayısıyla trafiğe açılan caddenin adına “ATATÜRK” adının verilmesine karşı çıkarak, caddenin adının “Cumhu­riyet”  olmasını istemiş, böylece her yaptığını halkına ve kurduğu Cum­huriyete adadığını bu davranışı ile bir kez daha kanıtlamıştır.

 

Rize’nin ve Rizelinin; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e bakışı geçmişten bugüne halen devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece devam edecek olan  bu denli samimi, muhabbetli ve sahiplenir olduğu halde bugünlerde basında çıkan Rizelilerin ATATÜRK sevgisizliği varmış gibi gösterilmesi bizleri ziyadesiyle üzmüştür.

 

Milliyetçi Ülkücü camianın Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e bakışını “CHP ATATÜRK’ün izinden gitseydi MHP yi kurmazdım” diyen Hareketimizin Kurucusu Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ sözü ile ifade etmek isterim.

 

            Şehirler meydanlarıyla anılır ve bilinir. Cumhuriyet meydanımız Rize’nin simgesidir. Bu meydan tarihi süreçte yerini almış, Milletimiz 15 Temmuz da ülkemizde yaşanan kalkışmaya tarihten gelen genlerimiz, Milletimiz feraseti ve ATATÜRK’ün Gençliğe Hitabındaki “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” ifadesindeki Milli refleks ile demokrasiden asla taviz verilemeyeceğini, bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve Silah arkadaşlarının bizlere emanet ettiği Parlamenter Demokratik sistemden asla taviz verilemeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Bu meydan; 15 Temmuzdan sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı şeklinde taçlandırılmıştır. Cumhuriyetimizin Kurucusu ve Demokrasi abidesi Gazi Mustafa kemal ATATÜRK  bu meydanda şehrimizin simgesidir. Bu büstün yerinden kalkmasını asla kabul etmiyoruz. Eğer yapılacak olan bir büst varsa, şehrimizin tek geçim kaynağı olan çayımızı Atatürk ile birleştirerek bir simge oluşturabiliriz. Nasıl ÇAYKUR önünde çay toplayan, müstahsilimizle birlikte bir figür oluşturulmuş ise, ÇAYKUR’dan bu konuda yardım alarak yeni bir figür oluşturarak mevcut yerinde durması şehrimiz için çok önemlidir. Şehri temsil eden meydanlardır. Meydanların tarihi süreci ifade ettiği ve bununda 15 Temmuzda biz Rizelilerin Demokrasi Nöbeti tuttuğu yer olarak bir kez burası taçlanmıştır.

Türk’ün Atasıdır ATATÜRK

 

Rizeli Hemşehrilerime Saygı ve Sevgilerimi sunarım.

 

Serkan BİRBEN

MHP RİZE İL BAŞKANI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Rize'de şiddetli yağışlar etkili oldu.

Rize'de şiddetli yağışlar etkili oldu.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık