Ana Sayfa Çevre Mimarlar,Fındıklı'da Taş Mektep köy okuluna hayat veriyor

Mimarlar,Fındıklı'da Taş Mektep köy okuluna hayat veriyor

Rize'nin Fıncıklı İlçesi Gürsu köyünde bulunan eski taş mektep köy okulunu onarmak için kolları sıvayan mimarlar, okulun yine çocuk sesleriyle çınlaması çalışmalara başladı

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2016 Cuma 02:18
Mimarlar,Fındıklı'da Taş Mektep köy okuluna hayat veriyor

Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve Çevre Mühendisliği öğrencileri, Gürsu Taş Mektep’i onarmak için kolları sıvadı. Bu kapsamda Mimarlar Odası Ankara, Eskişehir, Gaziantep,Trabzon Şubeleri tarafından organize edilen Öğrenci Yaz Kampı, Ayder Yaylası gezisi ile başladı. Sonrasında köy evlerine yerleştirilen öğrenciler, köy meydanında toplanarak köylülerle tanıştı.

Rize’nin Fındıklı ilçesi Gürsu Köyü’nde taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan köy okulunu köylülerle birlikte, yaşam alanına çevirmek için kilometrelerce yol gelen öğrenciler, sabahın erken saatlerinde vadide yürüyerek okulun olduğu yere ulaştı.

Öğrenciler öncelikle gözlemlerini paylaşarak, doğanın içerisinde, değişik disiplinlerle bir arada olmanın, halkın da katılımı ile mimarlık süreçlerinin hayata geçirilmesinin önemli bir deneyim olduğunu ifade etti.

İlk ölçümler alındı
Röleve ve restorasyon atölyesi yürütücüleri Cansen Kılıççöte ve Aydan Kızıltan’ın koordinatörlüğünde, ilk ölçümler alındı. Öğrenciler daha sonra Yusuf Kenan Beysülen yürütücülüğünde sözlü tarih atölyesi köyün tarihçesini ve hikayelerini dinlemek üzere kapıları çalmaya ve kayıt yapmaya başladı. Mustafa Artar, Ali Hakkan, Refik Erdoğan, Ferhan Yalçın Juliet Boogers,Ercan Ağırbaş’ın içinde yer aldığı Proje Atölyesi ve kırsal planlama atölyesi de ilk gelen verilere göre, tasarım sürecini tartıştı.

ü

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Rize'de şiddetli yağışlar etkili oldu.

Rize'de şiddetli yağışlar etkili oldu.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık