Ana Sayfa Çevre MNG'den Hes İçin Hileli Rapor

MNG'den Hes İçin Hileli Rapor

MNG Holding'in Artvin'e yapmak istediği HES'ler için usulsüz inşaatlarından sonra şimdi de can suyu ölçümünde hile yaptığı ortaya çıktı. Can suyu ölçümü, HES projesinden hiç etkilenmeyen bölgelerde yapılmış

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2014 Perşembe 12:10
MNG'den Hes İçin Hileli Rapor

Artvin Arhavililer,  Türkiye'nin ilk şehir içi HES'i olan Kavak HES projesinin ÇED olumlu raporunun iptal edilmesi için Rize İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, raporun bütünsel havza planlaması yapılmadan verildiğini belirten bölge halkı, projenin Kapisre Deresi'ni tamamen kurutacağını söyledi.

Mahkeme, raporun yeniden değerlendirilmesi için bir bilirkişi heyeti görevlendirdi. HES inşaatının bulunduğu bölgede incelemede bulunan bilirkişi heyeti tekil olarak değerlendirildiğinde Kavak HES projesinin tek başına bölgenin ekosistemine zarar vermeyeceğini, ancak aynı dere üstünde sekiz ayrı HES'in bulunduğunu, dolayısıyla bölgede bulunan bütün HES'lerin bir bütün olarak incelenmesi gerektiğini vurguladı.

ÇED olumlu raporu hazırlanırken Kapisre Deresindeki canlılar için hayati öneme sahip olan can suyu ölçümünün yanlış yapıldığını ve HES'in faaliyete girmesi durumunda Kapisre deresinin tamamen kuruyacağını savunan bölge halkı tekrar mahkemeye başvurunca, mahkeme bilirkişiden can suyu ile ilgili ek inceleme istedi.

Ölçüm, HES dışı bölgeden yapılmış 

Bilirkişi heyeti, ÇED olumlu raporu alınırken can suyu ölçümü yapıldığı iddia edilen bölgeyi tekrar inceledi. İncelemeler sonucunda heyet firmanın, Kapisre Deresi'nin HES projesinden hiç etkilenmeyen bölgelerinde can suyu ölçümü yaptığını tespit etti.

Mevzuata göre derenin kurumaması için yüzde 10 ve üzerinde can suyunun bırakılması lazım. Can suyu ölçümleri projede gösterilen regülatör ile santral binası arasında yapılmalı. Ancak firma can suyu ölçümünü HES projesine girmeyen ve HES projesinden etkilenmeyen bir bölgelerde yapmış.

MNG'nin "yol" yalanları

Artvin'e HES yapmak isteyen MNG Holding'in ilk hileli işi bu değil. Şirket, Arhavi Kamilet Vadisi'nde yapmak istediği Orta HES için ÇED raporu alması gerekirken "sondaj alanlarına ulaşım yolu" adı altında Artvin Orman Bölge Müdürlüğü'nden izin alıp usulsüz inşaata başlamıştı. Yine Orta HES projesine ulaşım için "yayla yolu" adı altında inşaat yapmaya kalkmış, 2011 yılında, Artvin İl Özel İdaresi'nin programında olmayan dolayısıyla bütçe de ayırmadığı "Arılı Köyü Yayla Yolu" projesini başlatmıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık