Ana Sayfa Güncel Murgul Engelliler Dernek gecesi yapıldı..

Murgul Engelliler Dernek gecesi yapıldı..

Murgul Engelliler Derneğinin hazırlamış olduğu gecede Şavşat Engelliler Derneği Sanatçıları Katılımcıları Doyasıya eğlendirdi.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2014 Çarşamba 22:09
Murgul Engelliler Dernek gecesi yapıldı..

Hayati Akbaş

MURGUL-Murgul Engelliler Derneğinin hazırlamış olduğu gecede Şavşat Engelliler Derneği Sanatçıları Katılımcıları Doyasıya eğlendirdi.

Şavşat Bedensel Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Çevre İl ve İlçelerde İlgi Odağı Olmaya Devam ediyor.

Şavşat Bedensel Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurmuş olduğu tiyatro ekibi ve “Engelsiz Yaşam Korosu” ekibi ile Çevre İl ve İlçelerde gösterilerini sergilemeye devam ediyor.

Şavşat’ta Bedensel Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurmuş olduğu tiyatro ekibi ve “Engelsiz Yaşam Korosu” ekibi Ardanuç, Artvin, Şavşat’ta yapmış olduğu başarılı gösteriler sonrasında Murgul Engelliler Derneğinin davetlisi olarak Murgul’a gitti. Murgul Engelliler Derneğinin hazırlamış olduğu gecenin tamamını Şavşat engelliler derneği ekibi yaptı.

Murgul Gençlik Merkezinde yapılan etkinliğe İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Adem Karameşe,  Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Şube Müdürleri Asım Kaya ve Oğuzhan Albayrak, Murgul Çocuk Yuvası Müdürü, Aslan Kılıç, Damar Köyü Muhtarı Mehmet Aslan ve İş adamları Sedat Ali Öktem ve Ramazan Önder, Şavşat Engelliler Derneği Başkanı Nurbay Usta, Murgul Engelliler Derneği Başkanı Metin Merttürk, Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu, engelliler ve vatandaşlar katıldı.

Murgul Engelliler Derneğinin hazırlamış olduğu müzik eğlence programında başkan Metin Merttürk yaptığı konuşmasında Dert Küpü olduğunu ifade etti. Konuşmasında özellikle siyanürle ilgili çeşitli söylemler yapan Metin Mertürk ilçedeki yönetici durumunda olanların engellilere ilgisizliğinden yakındı.

Merttürk; “Murgullu Engellilerin öküzler kadar değeri yok, Biz Siyaset Yapmıyoruz. Burada bir boğa güreşi yapılsaydı bu alana bütün idareciler gelirdi. Ama Murgullu engelliler bir etkinlik yapınca kimsenin umurunda olmuyor. Demek ki Murgul’lu Engellilerin öküz kadar değeri yok. Bir kermes açtık kermesimize de ilgi göstermediler. Bizlerin bir hatası varsa söylesinler. Hatamız engelli olmaksa buna da bir diyeceğim yok” dedi.

Murgullu Engellilerden Şavşatlı İdarecilere, Siyasilere ve Şavşat Halkına Övgü Geldi

Murgul engelliler dernek başkanı Metin Merttürk yapmış olduğu konuşmada; “Bizler Şavşat engelliler dernek başkanı Nurbay Usta abimizin davetlisi olarak Şavşat’ta gittik. Şavşatlı idareciler, Şavşatlı siyasiler ve Şavşat halkı bizi bağrına bastı. Bizim burada yaptığımız bir etkinliğe 50 kişi gelmiyor Şavşat’a pikniğe gittik sadece bir köyden 300 kişi bizlerle ilgilendi. Yediden yetmişe herkes engelliler için adeta seferber olmuştu. Şavşat’ta geçirmiş olduğumuz 1 tek gün bizlerin eğlenmesine arkadaşlarımızın moral motivasyonlarının artırılması için yetti. Şavşat gezimizdeki görmüş olduğumuz ilgiyi hiçbir yerde görmedik. Şavşat Engelliler dernek başkanımızı ve Şavşatlı engellileri adeta kıskandık. İnşallah Allah bize de nasip eder.  Bizlere gösterilen ilginin neresini anlatsam bir tarafı eksik kalır. Buradan Şavşat Kaymakamı Sayın Cemil Sarıoğlu’na, Şavşat Belediye Başkanı Sayın Ahmet Sinan Öztürk’e, Şavşat AK Parti İlçe başkanı Sedat Demir’e, kendisi Şavşat engelliler dernek başkanıdır ama ilimizde ve özelliklede bizim ilçemizdeki engellilerin gönüllerini fetheden ve her derdimize oradan buraya yetişmeye çalışan dernek başkanımız Nurbay Usta’ya ve bütün Şavşat halkına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Merttürk; Biz bu etkinliği yaparken bu konuda Artvin çevre il ve ilçelerde çok başarılı çalışmalara imza atan Şavşat Engelliler Derneğini davet etmeyi düşündük. Şavşat Engelliler Derneği de bu davetimizi kırmayarak Murgul’a kadar geldiler. Muhteşem sese sahip olan ve dinleyenleri adeta büyüleyen sanatçıların da bizden 1 kuruş talepleri olmadı. Geliş gidişleri ve bütün masraflarını da kendileri karşılayarak buraya geldiler. Şavşat Engelliler Derneği son zamanlarda yapmış olduğu etkinliklerde almış olduğu görevleri başarı ile yerine getiriyor olduğunu gördüm. Özellikle derneğin bünyesinde olan “Engelsiz Yaşam Korosunu” ve tiyatro ekibini ve bu ekip içerisinde bulunan hem koro hem solo türküler söyleyen ve şiirler okuyan arkadaşlarımızı oldukça başarılı buldum. Onun için derneğimizin yapmış olduğu etkinlikte bu ekibin vereceği konserin doyurucu olacağını düşündüm. Bizlerle birlikte burada olan değerli idarecilerimize ve bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Şimdi sizleri İlimizi ulusal ve yerel medyada en iyi şekilde temsil eden ve kardeş derneğimizin de başkanı olan Nurbay Usta kardeşimize mikrofonu bırakarak kendi derneğinin hazırlamış olduğu gösterilerinin sunuculuğunu da yapmasını istiyorum. O bizden daha tecrübelidir” dedi.

Daha sonra Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe bir konuşma yaparak kurum bünyesinde engellilere yönelik çalışmaları ve engellilerin çeşitli hakları konusunda bilgilendirme yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından program sunuculuğunu Nurbay Usta yaptı. Nurbay Usta da yapmış olduğu konuşmasında, Şavşat kaymakamının, Şavşat Garnizon komutanının, Şavşat Belediye başkanının, Şavşat AK Parti ilçe Başkanının ve bazı kişilerin selamlarını Murgul halkına ve Murgullulara ileterek başladı.  Etkinliğe katılan İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğluna, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe’ye ve bütün protokol üyelerine ve Murgullu engellilerle, Murgul halkına ayrıca Murgul engelliler derneğinin talebini olumlu karşılayarak buraya ses düzenini gönderen Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye teşekkür etti.

Nurbay Usta son zamanlarda Şavşat’ta engellilere gösterilen ilginin kendileri için önem ve değerini anlattı. Hatta Murgul’a gelirken AK Parti İlçe başkanı Sedat Demir ve AK partili bazı Belediye meclis üyelerinin gençlik kollarının yolcu ettiğini vurguladı. Usta; “Son zamanlarda derneğimizin oluşturmuş olduğu çeşitli gösteri guruplarının başarısında Şavşat Kaymakamımız Sayın Cemil Sarıoğlu ve ilçemizin diğer idarecilerinin yanı sıra Siyasilerimizin, Şavşat halkının payı çok büyüktür. Bu dernek çeşitli işleri başarabiliyor ve birçok etkinliklerde yer alabiliyorsa bunda tek pay sahibinin Şavşatlı idarecilerimiz, Şavşatlı siyasilerimiz ve Şavşat halkı olduğunu vurgulamak isterim.  Bu etkinlikte dernek yönetim kurulumuzun üyelerinin birlik ve beraberlik içerisinde çalışması yönetim kurulumuzdaki her arkadaşımızın ayrı bir sorumluluğu ve çalışması olduğunu da belirtmek istiyorum. Şimdi biraz sonra izleyeceğiniz mini ama çok anlamlı tiyatromuzun hazırlanmasını dernek Halkla İlişkiler Başkanımız Muhammet Şeyhoğlu gerçekleştirmiştir. Ayrıca ikinci başkanımız Serpil hanım ise yerel yönetimlerden en üst düzeyde faydalanmamızı sağlamakta bir diğer başkan yardımcımız Erdal kardeşim koronun ve solo türkülerin ayarlanmasının yanı sıra Ülker bacımızla birlikte derneğimize günlük gelerek oraya gelen vatandaşların dert ve sorunlarını dinleyip dernek yönetimine aktarmaktadırlar. Diğer yönetim kurulu üyelerimizden Saymanımız Erkan Altun dernek üye aidatlarının ve gelir giderlerin takibinden sorumlu olup bir diğer yönetim kurulu üyemiz Nezahat kızımız ise dernek etkinliklerine katılarak ve etkinliklere gelmek isteyenlerle görüşüp onları bilgilendirmekle sorumludur. Ben bunları niye anlattım. Şimdi Murgul derneğimiz yeni yönetim kurulu oluşturmuştur. Bu yönetim kurulunda olan kardeşlerimizin hepsi bir işin kulpundan tutarsa sorunlar daha kısa sürede çözülür. Ayrıca ilçenizdeki idare ve Belediyeniz ile koordineli çalışın. Oradan alacağınız destek ve yardımlarla daha çok engelliye faydalı olabilirsiniz” dedi.

Şavşatlı Sanatçılar Büyüledi

Geceye katılarak Şavşatlı sanatçıları programın bitimine kadar zevkle dinleyen İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Adem Karameşe diğer protokol üyeleri ve bütün katılımcılar Şavşatlı sanatçıları dinledikçe “Bu sanatçılar şimdiye kadar neredeydi. Şimdiye kadar neden bu sanatçılara etkinliklerimizde yer vermemişiz. Yıllardır bu ve benzeri etkinliklere gideriz ama böylesine mükemmel ses ve türkü ziyafeti sunan bir sanatçı da görmedik. Özellikle ekibin en küçük sanatçısı 11 yaşındaki Nazar Akgül sesi ve yorumu ile herkesin ilgi odağı oldu. Ayrıca Şavşat engelliler derneğinin adeta annesi, ablası ve bütün engellilerle yakından ilgilenen Solmaz Akgül ise bütün katılımcılara türkü ziyafeti sundu. Muhteşem sesi ile okuduğu türkülerle bazen hüzünlendir bazen neşelendirdi. Yöresel sanatçı Mehmet Yılmaz ve Erencan Durmuş’ta kendilerine özgü ses yapıları ile büyük beğeni kazandılar. Ayrıca Adnan Kaya okumuş olduğu türkü ile Ülker Kaya’da kendi yazmış olduğu şiirleri seslendirerek geceye renk kattı. Gecenin sanatçılarının sazcılarından Erdal Durmuş ve Mansur Topçuda çalmış olduğu sazlarla sanatçıların başarılarında büyük pay sahibi oldular. Yaklaşık 4 saat süren etkinlikte Şavşat Engelsiz Yaşam korosu” koro ve solo olarak çeşitli türküleri başarı ile seslendirdiler. Her çıkan sanatçıyı hayranlıkla izleyen Murgullu katılımcılar; “Biz bu kadar beklemiyorduk. Çok muhteşem bir gece oldu. Uzun zamandır bu kadar organize ve muhteşem sesleri ile türkülerin bu kadar güzel yorumlandığını dinlememiştik. Şavşat engelliler derneğine ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki zamanlarda tekrar Murgul’da daha geniş katılımlı bir etkinlikte bu ekibi dinlemek isteriz” dediler.

Etkinliğin son bölümünde ise yine görme engelli TRT sanatçısı İkram Şengül güzel türkülerini okudu.

Program bitiminde Murgul engelliler dernek Başkanı Metin Merttürk Şavşat engelliler derneğine bu güzel konser ve gösterilerinden dolayı teşekkür ederken başka etkinliklerde de izlemek ve dinlemek isteriz dedi.

 Etkinlikte bazı emeği geçenlere Plaket takdim etti.  İş adamları Sedat Ali Öktem ve Ramazan Önder, Şavşat Engelliler Derneği Başkanı Nurbay Usta, Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu, Murgul umut gazetesi sahibi Mustafa Şişmanoğluna plaketler takdim edildi. Nurbay Usta’nın plaketini İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu verdi.

Salonda yapılan etkinlik son bölümde dışarı taşarak davul zurna ve akordeon eşliğinde bütün katılımcılar halay çekip horon oynadılar.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık