Ana Sayfa Çevre Murgul halkı siyanüre karşı ayaklanıyor..

Murgul halkı siyanüre karşı ayaklanıyor..

Artvin'in Murgul ilçesi Damar köyünde siyanürlü maden araması için Cengiz A.Ş’nin yapmayı planladığı Eti Bakır Murgul Liç Tesisi ve Atık Düzenli Depolama Projesi’ne karşı halk, yarın büyük bir eylem yapacak.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2014 Perşembe 15:17
Murgul halkı siyanüre karşı ayaklanıyor..

Artvin Murgul'da Siyanüre Hayır Platformu adı altında iki hafta önce biraraya gelen halk, Cengiz A.Ş.'nin siyanürlü maden aramasına hizmet edecek Eti Bakır Murgul Liç Tesisi ve Atık Düzenli Depolama Projesi'ne karşı yarın saat 14.00'te eylem yapacak.

ZEHİR SAÇACAK

Siyanürlü madencilik, bölge için bir tehlike oluşturuyordu. Halk, çevreye zehir saçaçak projeyle kentlerinin yaşanılamaz hale geleceğini hem doğanın bundan olumsuz etkileneceğini hem de sağlık sorunları açısından büyük sorunların doğabileceğini belirtiyor. 

Cengiz A.Ş.'nin Murgul Damar’da yapmak istediği Eti Bakır Murgul Liç Tesisi ve Atık Düzenli Depolama Projesi maden cevherinin liç edilerek (zenginleştirilerek) altın üretimini ve bu tesisin atık düzenli depolama tesisini içeriyor. Liç tesisine Murgul, Kastamonu Küre’den ve piyasadan alınan cevher deniz yolu taşımacılığı ile ve karayolu taşımacılığı ile getirilecek.

ÇED'siz BAŞLADI

Daha önce Artvin Cerattepe’de kurulmak istenen ama halkın mücadelesiyle engellenen siyanür havuzları şimdi Damar bölgesine kurulmak isteniyor. Murgullular Murgul-Damar halkının yarım asırdan fazla zamandır madencliğin etkilerini yaşadığını daha önce zehirli S02 gazına maruz kaldığını ve bedel ödediğini söylüyor. Yine halkın verdiği bilgiye göre proje yangından mal kaçırır gibi uygulamaya konuluyor ÇED raporu çıkmadığı halde altın madeni için zenginleştirmenin yapılacağı hücreler tesise konuşlandırılmış, yeni değirmenler sipariş edilmiş ve atık havuzu yapımı bir fiil başlatılmış.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık