Ana Sayfa Çevre Murgullular Siyanüre Hayır Dedi.

Murgullular Siyanüre Hayır Dedi.

Murgul’da Siyanüre Hayır Platformunun düzenlediği, Prof. Dr. Beyza üstün’ün konuşmacı olarak katıldığı panel, Murgul Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2014 Perşembe 14:02
Murgullular Siyanüre Hayır Dedi.

Panele Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş,Murgul Eski Belediye Başkanı Nurettin Durmuş,Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan,Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Av.Bedrettin Kalım,Hikmet Çelik,Damar’ı Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Mehmet Edip Turhan,08 Haber Gazetesi Başyazarı Sami Özçelik,Muhtarlar Mehmet Aslan,Cengiz Cineviz,Kazım Gümüş , MHP İl Genel Meclisi Eski Üyesi Ercan Yavuz,CHP İl Genel Meclis Üyesi Salih Yıldız ve Murgul Halkı katıldı..

Açık havada yapılması planlanan söyleşi programı yağmur nedeniyle içeriye alındı. Ancak katılım yoğun kalabalık fazla olunca Kültür Merkezi tıklım tıklım doldu. İçeride oturanlar kadar dışarıda kalanlar oldu. Salon çok sıcak olmasına rağmen Program sonuna kadar hiç kimse salondan ayrılamazken,  birlik ve beraberlik sözleri salondan büyük alkış aldı.  

  HAŞMET TURAN:SİYANÜRDEN KURTULAMIN TEK YOLU BİRLİK VE BERABERLİKTİR!    

 İlk konuşmayı emekli Milli Eğitim Müdürü, doğanın dostu olarak tanınan, Damar’ın en üst kotunda yaşayan Haşmet Turan yaptı. Turan, kendi çabalarıyla yaptığı araştırmasıyla siyanürün nasıl bir kimyasal olduğunu kısaca anlattı. Hazırladığı dosya da ise çok uzun bilgiler yer almasına rağmen zaman nedeniyle kısa kesti. Siyanür’ün bin 800’lerde Amerika’da kullanılmaya başlandığını, doğaya zarar vermesi nedeniyle her zaman tartışıldığını ve zararının yüz yıllar boyunca sürdüğünü, geri dönüşü olmayan bir felakete neden olduğuna dikkat çekti.  Siyanürün Murgul’a girmesi halinde ise Damar gibi biteceğini, siyanür belasından birlik ve beraberlik içerisinde olunduğu takdirde kurtulabileceklerini söyledi. Murgul’da Siyanür’e Hayır” Panelin konuşmacısı İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Beyza Üstün, siyanürün kullanılması ve sonuçlarını anlatırken verdiği örneklerle Murgul’un başına nelerin geleceğini anlattı. Üstün, yaptığı konuşmasında;     

BEYZA ÜSTÜN “BU GECE GÖRDÜĞÜM TABLODAN MURGUL’UN NE KADAR KARARLI OLDUĞUNU ANLADIM”    

 “Bu gece Murgul’a gelirken, acaba nasıl bir ortamla karşılaşacağımı açıkçası bilmiyordum. Ama bu gec e salonu gördüm ki; Murgul nasıl bir tehlike ile karşı karşıya geldiğini çok iyi anlamış. Salona sığmadınız. Özellikle kadınların çok olması beni çok mutlu etti. Çünkü kadınların katıldığı mücadeleler her zaman başarıya ulaşmıştır. Aslında benim size anlatacaklarımı hepiniz az veya çok biliyorsunuz. Çünkü Murgul yıllarca madenciliği bizzat topraklarında yaşamış bir ilçedir. Burada 50-60 yılı aşkın süredir maden çıkarıldı. Murgul’un zenginliği nerede? Sizler zengin mi oldunuz? Olmadığınız gibi çok büyük zararlar gördünüz. Şimdi ise siyanürü Murgul’a- Damar köyüne yerleştirecekler.

PlanlanaN projeye göre, ETİ BAKIR A.Ş. / Karadeniz Bölgesi, Artvin ili, Murgul ilçesinde yer alması planlanan “Murgul Liç Tesisi ve Atık Düzenli Depolama” Projesi, maden cevherinin liç edilerek (zenginleştirilerek) altın üretimini ve bu tesisin atık düzenli depolama tesisini barındırmaktadır.

Cevher; Artvin Murgul ve Kastamonu Küre’de bulunan ETİ BAKIR A.Ş.’ye ait tesislerin kullandığı, içerisinde altın barındıran tüvenan cevher ile piyasadan alınacak olan tüvenan cevherdir. Liç tesisi yıllık 750.000 ton kapasitede cevher kullanacaktır.

Liç işlemi sonucunda yıllık 200 ton çökelek elde edilecek ve bu çökelek tonunda 15-20 kg altın ve 300 kg gümüş barındır. Liç tesisine Murgul, Küre’den ve piyasadan alınan cevher deniz yolu taşımacılığı ile ve karayolu taşımacılığı ile getirilecektir.  

Dikkat edin buraya her yerden cevher taşıyacaklar. İsim belirtilen yerlerin dışında diğer ibaresi düşülmüş. Cevher 5 ana işlemden geçirilecektir. Kırma, Öğütme 10mm-70µmVe Sınıflandırma,Siyanür Liçi (1 L çözeltiye 1g NaCN ilavesi ile 48 saat süre boyunca gerçekleşecektir) ve Ters Akım Yıkama, Altın Gümüş Kazanımı, Siyanür Arıtma ve Barit Flotasyonu.  

Şirket ÇED süreçlerini başlatmış. 29.05.2014  Eti Bakır A.Ş. tarafından İlimiz, Murgul İlçesi Damar “Murgul Liç Tesisi ve Atık Düzenli Depolama” projesi (20.05.2014 CED süreci baslama)

23.05.2014 Murgul İlçesi Başköy Köyü sınırları içinde Eti Bakır A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Bakır Ocağı” projesi İnceleme ve Değerlendirme Süreci sona erdirilmiştir.  

 17.06.2014  ARTVİN ili MERKEZ, ilçesi CERATTEPE mevkiindeki ÖZALTIN İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. tarafından yapılması planlanan CERATTEPE MADEN SAHASI AÇIK İŞLETME projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir

ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince CERATTEPE MADEN SAHASI AÇIK İŞLETME Projesi’ne Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” kararı verilmiştir.  

ARTVİN ili BORÇKA, ilcesi Deviskel mevkiindeki AY HARFİYAT NAKLİYE İNŞAAT SU ÜRÜNLERİ DIŞ TİCARET TAAHHÜT İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ tarafından yapılması planlanan Kum Çakıl ocağı ve Kırma-Eleme Yıkama Tesisi Proje Tanıtım Dosyası projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince Kum Çakıl ocağı ve Kırma-Eleme Yıkama Tesisi Proje Tanıtım Dosyası projesi´ne Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.  

09/06/2014 cerattepe maden sahası açık işletme madencilik maden Ocağı (Kömür ve Mermer Hariç)EN-ÇEV ENERJİ Çevre Yatırımları Danışmanlığı Haritacılık İmar İnşaat A.Ş.   

ORMANA TARIM TOPRAKLARINA MERALARA SUYA ZARARLARI  

Geçimlik tarım ve hayvancılığa etkileri yaşayanların sağlığına etkisi gazlar ve nano partiküller ile üst solunum sorunları, ürüne , suya karışımı ile kanser e kadar zararları sürer gider.   2000 yılı ocak ayı sonunda Romanya´nın batısında kurulu Aurul işletmesinin Baia Mare atık barajı aşırı yağış ve kar erimeleri sonunda taşınca siyanürlü ve ağır metal yüklü atıklar Tizsa, oradanda Tuna ırmağına boşaldı. Bu büyük felaketin sonunda Macaristan Sirbistan, Romanya ve Bulgaristan´daki çok yaygın bir alanda yüzey ve yeraltı suyu kirlenmiş BBC´nin haberine göre bir kaç gün içinde Tizsa ve Tuna ırmaklarından 650 ton ölü balık toplanmış ve etkilerinin ne kadar zamanda giderilebileceği öngörülemeyen bir çevre felaketi yaşanmıştır. Macaristan yetkililerinin yalnızca Tizsa Irmağı’nda 1240 ton balık öldüğünü saptadığını bildirdikleri haber veriliyor.    

Biyologlar balık yaşamının ancak beş yılda yeniden eskiye dönebileceğini; koruma altındaki türlerin ise ancak 20 yıllık bir sürede yeniden toparlanabileceğini ileri sürmekte.    

Maden işlerinde olsun HES ve yol işlerinde olsun birçok işçi kardeşimiz ölür. Bu maden şirketleri olsun, HES şirketleri olsun kazadan dolayı büyük üzüntü duyduklarını söylerler.  O sözde kalır, ölenin acısı ise ailesine miras kalır. Ben birkaç örnek aldım. Onları sizinle paylaşmak istiyorum.  

 Yer; Giresun –  Tarih; 8 Ekim 2010 – İnşaatta kaza: 4 yaralı
Mesudiye köyünde dört işçi yapmış oldukları istinat duvarının yağan yağmurun zemini gevşetmesinden dolayı çökerek üzerlerine devrilmesi sonucu yaralandı.    

Yer; Artvin – Tarih: 7 Ekim 2010 – 17 yaşındaki işçi hayatını kaybetti
Yusufeli ilçesinde Narlık köyü mevkiinde baraj nedeniyle yapılan viyadük inşaatından düşen bir işçi öldü, 1 işçi de yaralandı. İşçiler betonyerin kalıp içerisine beton pompaladığı sırada kalıpların açılmasıyla 27 metre yükseklikten kalıplarla birlikte düştüler.    

Yer: Erzurum – Tarih: 24 Mart 2010 – HES inşaatında 18 yaşındaki işçi öldü. Tortum ilçesinde Yerlitepe ve Yağcılar köyleri arasındaki HES inşaatında çalışan 18 yaşındaki işçi, kanal kazısı sırasında kayan toprağın altında kalarak hayatını kaybetti.  

Bunlar kayıtlara geçen kazalar. Aradan 4 yıl geçti. Sayı çok fazladır. Yani maden şirketleri istihdam sağlıyoruz deseler de çok zor şartlar altında, iş güvenliği olmadan çalışan işçiler maalesef hayatların ı kaybediyorlar. Siz bu birlikteliği, bu bütünlüğü sağladıktan sonra Şirket yetkililerinin artık uykuları kaçmıştır. Meselenin ciddiyetini anlamıştır. Bundan sonra size tavizler verecek, istihdam sözü verecek, sizi kararınızdan caydırmak için çok vaatler vereceklerdir. Ama bilin ki bunları sizin için değil, arzuladıkları zenginliğe kavuşmak için yapacaklar. ”dedi  

08 haber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık