Ana Sayfa Yerel Gündem Nükleere inat Hopa'dan İstanbul'a kürek çekecek

Nükleere inat Hopa'dan İstanbul'a kürek çekecek

Hüseyin Üzülmez Nükleer Santral'e karşı Hopa'dan İstanbul'a kürek çekecek.

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2014 Pazartesi 05:51
Nükleere inat Hopa'dan İstanbul'a kürek çekecek

HOPA- Hüseyin Ürkmez "Nükleersiz Türkiye için" kürekle Karadeniz'i Hopa'dan İstanbul'a kürekle geçecek!

 

Hüseyin Ürkmez yaptığı açıklamada "1996 yılından günümüze nükleer karşıtları ülkemizde nükleer santral kurulmasına engel olmak için neler yapmadı ki? Halk hareketleri mi dersiniz, balıkçı eylemleri mi, şehirlerarası yürüyüşler  mi, bisikletli eylemler mi, Fukushima ve Çernobil kazalarının yıldönümü anmaları mı?  Hepsi yaşadığımız dünyada soluduğumuz havanın, üzerimize yağan yağmurun, meyvelerinden beslendiğimiz toprağın temiz kalması, zehir saçmaması içindi… Şimdi  bir kez daha yaşam hakkımız üzerinde karar verici rol oynayanlara, ÇED kararlarını hiçe sayarak kamuoyunun talebini dikkate almayanlara sesimizi duyurmak,  gerçekleştirilmiş tüm  nükleer karşıtı eylemlere bir katkı sunmak adına  yepyeni ve farklı bir projeyle yola çıktım ve  yüksek sesle tüm Türkiye'nin duyacağı şekilde haykırıyorum: "Sinop'da ve ülkemizde Nükleer Santral İstemiyoruz"!

 

Hüseyin Ürkmez  boşa kürek çekmeyecek, nükleere dikkat çekecek!

 

1999 yılından günümüze kadar yurt içi ve dışında uzun süreli projelere imza atmış olan Hüseyin Ürkmez sağlanacak kamuoyu desteğiyle Hopa'dan İstanbul'a kadar 1500 Km uzunluğundaki Karadeniz'i motorsuz ve yelkensiz olarak kürekle geçmek için teknesiyle Hopa'ya geldi.

 

Ülkemizin hatta dünyamızın geleceğini etkileyecek nükleer santrallere  karşı duruşumuzun sembolü olarak Kazım Koyuncu'nun memleketi Hopa'da ve Kazım Koyuncu'nun köyünde bulunan Sugören Balıkçı barınağına teknesiyle geldi. Ürkmez burada yaptığı basın açıklamasında "bu projenin amacı, Karadeniz halkının nükleer santrallerin olası tehlikeleri hakkındaki  farkındalığını arttırmaktır. Proje,  Eylül ayının sonunda İstanbul-Ortaköy'de yine basın açıklamasıyla sona erecektir" dedi..

 

Kürekle Karadeniz Turu Her Gün Yeşil Gazete'de

 

İki ay sürecek proje için Karadeniz'in en sakin dönemi olan Ağustos-Eylül ayları seçildi.  Hüseyin Ürkmez  1 Ağustos'ta yola çıkarak kayığını İstanbul'dan karayoluyla Hopa'ya getirdi ve Sugören Balıkçı Barınağına indirdi. Hüseyin Ürkmez   10 Ağustostaki Cumhurbaşkanlığı  seçimi  için İstanbul'a dönerek duyarlı bir vatandaş olarak oyunu kullandıktan sonra  tekrar Hopa'ya dönecek ve kayığı ile Karadeniz'in engin sularına açılarak tura başlayacak.

 

Hopa'da çevre dostları ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partililer tarafından karşılandı

 

Arabasının arkasına taktığı teknesiyle Hopa'ya gelen Hüseyin Ürkmez'i ilçede Yeşiller ve Sol Gelecek Partililer karşıladı. Eski Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu, emekli İlköğretim müfettişi Hasan Azaklı, Emekli Orman Mühendisi Casım Cihan, parti yöneticilerinden Recep Demirci ve partililer tarafından karşılanan Ürkmez'e destek verdiler.

 

Hüseyin Ürkmez kimdir?

 

2002'de 35 günlük Antalya -Antakya,  2004'te   10 günlük İstanbul-Gelibolu, 2010'da  30 günlük  İstanbul-Selanik, 2012'de  120 günlük  İstanbul- Gökçeada –Atina- Arnavutluk – Karadağ -Hırvatistan -Slovenia -İtalya (Venedik/Padova)  , son olarak da 2013'te  45 günlük Venedik-Bari /İtalya kürek turlarını  gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda  ülkelerarası bisiklet sürüşleri  gerçekleştirmiş bir bisiklet aktivisti olan Hüseyin Ürkmez'in fotoğraf ve yazıları  halen Atlas Dergisi'nde yayınlanmaktadır. İstanbul Moda'da denizcilik ve kürek dersleri veren Hüseyin Ürkmez aynı zamanda Denizde Arama Kurtarma(DAKSAR) aktif  üyesidir.

Ürkmez'in kürek yolculukları

* 1999: İstanbul'dan Marmaris'e, Marmara'da yaşayan son deniz kaplumbağası için 2 ay kürek çekti.
* 2000: Marmara Denizi'ni kuzeyden güneye, deniz kirliliğini protesto etmek için üç günde geçti.
* 2001: Marmaris'ten Antalya'ya ve İskenderun'a caretta carettalar için 1,5 ayda gitti.
* 2003-2004: İstanbul'dan Gelibolu'ya Piri Reis anısına 9 günde geçti.
* 2005: İstanbul'dan Bozcaada ve Atina'ya Sadun Boro ve Türk denizcileri adına 2,5 ay kürek çekti.
* 2006: Amasra'dan Bozcaada'ya 18 günde gitti.
* 2008: Kuşadası-Samos arasını dostluk için kat etti.
* 2010: İstanbul-Selanik arası kürek çekti.
* 2011: Selanik-İzmir arazsında 50 gün kürek çekti

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık