Ana Sayfa Güncel ÖDP : Darbe Girişimi Engellendi Ama Demokrasi Kazanacak Mı?

ÖDP : Darbe Girişimi Engellendi Ama Demokrasi Kazanacak Mı?

Özgürlük ve Dayanışma Partisi yazılı bir açıklama yaparak, 15 Temmuz Darbe girişiminin engellenmesinin önemli olduğu ancak darbenin engellenmesinin demokrasinin gelişeceği anlamına gelmediğini , darbe sonrası yaşananların bunu ortaya koyduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2016 Salı 00:56
ÖDP : Darbe Girişimi Engellendi Ama Demokrasi Kazanacak Mı?

Ülkemizi daha da büyük karanlığa taşıyacak 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesi sevindiricidir. Ancak darbenin engellenmesi demokrasinin gelişeceği anlamına gelmemektedir. Darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler bunu ortaya koymaktadır.

Darbe girişiminin engellenmesinin ardından Saray-AKP iktidarı, darbe karşısında oluşan kitle atmosferini kendi siyasi emellerini inşa etmek için kullanmaya çalışmakta, sokağa dökülen kitleler bu amaçla gerici sloganlar eşliğinde seferber edilmektedir.

Ülkemizin böylesi bir kaosun içine sürüklenmesinin nedeninin Saray-AKP iktidarının ülkeyi baskı ve şiddetle yönetmeye çalışması olduğu unutulmamalıdır.

Bu konuda yaşanan gelişmelerden hareketle Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak bu aşamada aşağıdaki uyarıları yapmayı sorumluluk olarak görüyoruz.

1- Darbe girişiminin muhatapları hukuk önünde, adil bir yargılama ile hesap vermelidir. Ancak, bu girişim bahane edilerek yargıyı, tüm kamu alanını AKPlileştirmek için başlatılan tasfiye operasyonları durdurulmalıdır.

2- Erdoğan eliyle gündeme taşınan idam uygulamasının geri getirilmesi gündem dahi yapılmamalıdır. İdam demokratik bir talep olarak savunulamaz, idam insanlık dışıdır. Hükümet ve Erdoğan’ın sorumluluğu sokakta idam çağrısı yapanların sırtını sıvazlamak değil, bunları durdurmak olmalıdır. İdam cezasının tekrar yasalaşması Türkiye’yi daha büyük bir karanlığa sürükler. İdam asla Meclis gündemine taşınmamalıdır.

3- Devlet kurumları eliyle, camilerden yapılan çağrılarla sokağa çıkanların dün Malatya Paşaköy’de olduğu gibi Alevilere, ilerici halk kesimlerine yönelik saldırı girişimleri derhal durdurulmalıdır. Gerçekleşecek her saldırının sorumlusu insanları sokağa taşıyan başta Erdoğan olmak üzere AKP iktidarı olacaktır.

4- Cumhurbaşkanı Danışmanı Şeref Malkoç, ‘ruhsatlı silah alımının önündeki engeller kaldırılmalı’ açıklaması ile silahlanma çağrısı yapmıştır. Bu bir iç savaş çağrısıdır. Silahlanmayı teşvik ederek, kendi tabanını gayri resmi silahlandırarak atılacak her adım ülkeyi AKP’nin de altında kalacağı bugünkünden daha büyük bir kaosun içerisine taşıyacaktır.

5- Darbe girişiminde bulunanların yanı sıra sokakta işlenen suçlar da araştırılmalı, linç ve öldürmeden sorumlu olanlar tespit edilmeli ve yargılanmalıdır. Gözaltına alınanlar hukuk ve insan hakları çerçevesinde yargılanmalı, emniyetten sızan görüntülerde de görülen işkence durdurulmalı ve sorumluları yargılanmalıdır.

MERKEZ YÜRÜTME KURULUrlük

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Mimarlar Odası : Anıtkabir Ulusa aittir.Yapılaşmaya açılamaz.

Mimarlar Odası : Anıtkabir Ulusa aittir.Yapılaşmaya açılamaz.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık