Ana Sayfa Çevre Mücadelesi Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Rize’nin Pazar ilçesinde yapılacak deniz dolgusu havaalanına malzeme temin için kurulacak taş ocaklarına yargı dur dedi

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2018 Çarşamba 23:47
Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

irGün Rize​

Rize’nin Pazar ilçesinde yapılacak deniz dolgusu havaalanına malzeme temin için kurulacak taş ocaklarına yargı dur dedi. Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Hisarlı, Subaşı, Sivrikale köylerinde yapılması planlanan taş ocakları için verilen ÇED gerekli değildir kararı Rize İdari Mahkemesi tarafından iptal edildi. Konuyu değerlendiren Avukat Yakup Okumuşoğlu, “yönetmeliğin arkasından dolaşılıp iş yapılmasına engel olduk” dedi.

 

ÇED kararı iptal
Rize’nin Pazar ilçesinde üç köyü içine alan ve Par-San AŞ. tarafından yapılması planlanan taş ocakları projesine Rize İdari Mahkemesi dur dedi. Köylüler adına davayı üstlenen Avukat Yakup Okumuşoğlu, mahkemenin bilirkişi heyetinin raporu doğrultusunda hareket ettiğinin altını çizerek, “Şirket 99 hektar alanda madencilik yapmak için ruhsat almış. Bununla birlikte taş ocakları sahalarını bölerek her birini 25 hektarın altına düşürmüş. Bunun nedeni yönetmeliğin 25 hektarın altında kalan projeler için ÇED istememesi. Biz buna dava açtık. Mahkemede talebimiz doğrultusunda ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti” diye konuştu.

Projenin patlamalı taşocağı projesi olduğunu söyleyen mahkeme kararı, patlamalar nedeni ile 100 metreden kısa mesafelerde toprak kaymalarının oluşabileceğini belirtti. Yine mahkeme kararında bölgenin tarımsal ürünlerine ve içme su kaynaklarına etkisine dair hiçbir veri olmadığını belirtti. Taşocağı sahasına komşu olan dereye dair projede hiçbir bilgi dahi bulunmaması mahkeme kayıtlarında geçti.

Üç köyü ilgilendiren projenin iptal edilmesine rağmen bölge için tehlikenin devam ettiğini söyleyen Avukat Yakup Okumuşoğlu, havaalanı projeleri ile birlikte bölgede onlarca sondaj faaliyetinin başladığına işaret etti. Okumuşoğlu “Her yeni taş ocağı yeni bir ekolojik yıkım olduğunu unutmamalıyız. Bölge insanı kamulaştırılan bu alanlarda tarım yapıyor. Yani sürekli bir gelir elde ediyor” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Süleyman Soylu’dan, Cerattepe’de Cengiz'e destek..

Süleyman Soylu’dan, Cerattepe’de Cengiz'e destek..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık