Ana Sayfa Eğitim PİSA'da başarı nasıl yükseldi ? İşte yanıtı..

PİSA'da başarı nasıl yükseldi ? İşte yanıtı..

Biz Türkiye olarak hiçbir zaman OECD ortalamasını yakalayamadık. Okuma becerilerinde 37 OECD ülkesi arasında 31. sırada yer aldık. Sondan yedinci olduk yani. OECD ortalama puanı 487 iken, bizimki 466. 2012'de 475 olan -ki yine ortalamanın altında- puanımızı 2015'te 428'e indirmek, 2018'de bunu 466'ya yükseltmenin neresindedir başarı?

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2019 Çarşamba 01:55
PİSA'da başarı nasıl yükseldi ? İşte yanıtı..

İlkokul ikinci sınıftayım. Matematik sınavından beş üzerinden iki aldığım için çok mutlu bir şekilde eve koşmuştum. Ablama, sevinçten havalara zıplayarak “İki aldım, iki aldım” diye anlatmıştım. Ablam da “İyi ama iki zayıf” demişti. Ben de “Olsun, herkes bir aldı ama” demiştim... Bunun üzerine ablamın “Ama bu zayıf aldığın gerçeğini değiştirmiyor” cevabıyla gerçeği anlamış, kendime gelmiştim. Hayattaki pek çok şeyi öğrettiği gibi mantıklı düşünmeyi de sevgili ablam öğretmişti bana...

 


Bu yıl ki Pisa sonuçları da o günü hatırlattı bana...

Ama bir ülkenin eğitimi bu çocuksu iyimserlikle görülemez. Evet, bu yıl başarı gösterdik. Ancak bu maalesef iyi olduğumuz anlamına gelmiyor. Kendimizi neyle kıyaslıyoruz? İyiyle mi kötüyle mi? İyimser taraftan bakacak olursak, kötünün iyisiyiz ve bu değerlendirme eğitim gibi ciddi bir meselede söz konusu bile olmamalı.

 


Biz Türkiye olarak hiçbir zaman OECD ortalamasını yakalayamadık. Okuma becerilerinde 37 OECD ülkesi arasında 31. sırada yer aldık. Sondan yedinci olduk yani. OECD ortalama puanı 487 iken, bizimki 466. 2012'de 475 olan -ki yine ortalamanın altında- puanımızı 2015'te 428'e indirmek, 2018'de bunu 466'ya yükseltmenin neresindedir başarı?

 


Türkiye'nin kendi içinde iyileşme gösterdiği alan fen ve matematik. İki alanda da Türkiye, 2003'ten beri katıldığı Pisa'da bu yıl en yüksek puanı aldı. Ancak yine OECD ortalamasını yakalayamadık. Türkiye'nin fen performansı 468 puanken, OECD ortalaması 489. 37 OECD ülkesi arasında 30'uncu sıradayız.

Bu mudur başarı?

 


Matematikte ise 454 puan ile 37 OECD ülkesi arasında 33. sırada yer alıyoruz. OECD ortalaması 489. Matematik alanında da bir iyileşme göstermişiz. Ancak en üst düzey matematik becerilerinde binde 9 olan oran, en alt düzeyde yüzde 13.8. Birinci düzey ise yüzde 22.9. Ölçümlemede ikinci düzey, öğrencilerin okuryazarlık açısından temel işlemleri yapabildiği düzey olarak kabul ediliyor. Bu da şunu gösteriyor ki, temel işlemleri yapamayanların oranı çok yüksekken, üst matematik becerisi olanların oranı kıyaslanamayacak kadar düşük...

 


Zaten Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018'de yaptığı ve geçtiğimiz Temmuz'da açıkladığı yerli Pisa olarak değerlendirilen 'ABİDE' uygulamasında da matematik testinde öğrencilerin yüzde 16.4'ü temel altı düzeyinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. Yani öğrencilerin yüzde 16.4'ü dört işlemi bilmiyor..! Ortaokullarda okuma yazma bilmeyen öğrenci var..!

Pisa'da okul türlerinin başarı performansına bakıldığında açık ara ile fen liseleri ipi göğüslemiş durumda. Ardından en yüksek başarıyı Anadolu liseleri sağlamış. Ancak hükümetin okullaşma politikası hala meslek ve imam hatip liseleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Ülkede en fazla meslek lisesi bulunuyor. İmam hatipler ise Anadolu liselerine yaklaşmak üzere. Tüm yatırımlar bu iki okul türüne yapılırken, fen ve sosyal bilimler liselerine yatırımlar yok denecek kadar az. Başarı ve okul türü oranı bu kadar açıkken, hala ısrarla okullaşma politikaları değiştirilmiyor.

 


Ama yatırım yapılmayan ve başarı oranı yüksek olan bu okulların başarıları nasıl kullanılıyor, Pisa'da ne işe yarıyor buyurun görün...

 


Bu yıl ki Pisa sonuçları çok önemliydi. Çünkü 4+4+4 eğitim sisteminin sonuçlarını en iyi bu sonuçlarda görecektik. Bu yüzden başarımızın yükselmesi gerekiyordu. Ve yükseldi de. Nasıl mı oldu? Okul örneklemi oranları değiştirildi. En yüksek başarıyı sağlayan fen ve Anadolu lisesi oranları artırıldı.

 


Şöyle ki; Pisa 2015 Türkiye örnekleminde Anadolu lisesi öğrencilerinin oranı yüzde 38.1, fen lisesi yüzde 2.1, sosyal bilimler lisesi oranı yüzde 1.4 iken iken, Anadolu imam hatip lisesi oranı yüzde 14.4, meslek lisesi oranı yüzde 36.4'tü. 2018'de bu oranlar değiştirildi. Anadolu lisesi öğrencilerinin katılımı yüzde 43.7'ye, fen lisesinin oranı yüzde 4.2'ye sosyal bilimler lisesinin oranı yüzde 2.4'e çıkarılırken, meslek lisesi oranı yüzde 31.1'e, Anadolu imam hatip lisesi oranı yüzde 13.7'ye indirildi.

 


Kısacası başarı oranı yüksek olan okulların sayısı artırıldı, düşüklerin azaltıldı.

 


Bu arada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün '2023 Eğitim Vizyon ile Birlikte Bir Yıl' toplantısı düzenledi. Tam da Pisa'nın açıklanmasından bir gün önce bu toplantının yapılması gerçekten manidar. Çünkü Eğitim Vizyon toplantısı geçen yıl 23 Ekim'de yapılmıştı. 2 Aralık tam da yıldönümü değildi hani.

 


Zamanlama süper... Pisa sonuçlarını konuşmak yerine bir yılı değerlendirip, güzel cümleler konuşmak elbette daha akıllıca...

 


Ama biz Pisa'yı da eğitimi de konuşmaya devam edeceğiz. Bir çocuk iyimserliğiyle bakmayacağız eğitime. Kötüyle değil, iyiyle kıyaslamaya devam edeceğiz.

YURDAGÜL UYGUN  @YurdagulUygun (www.gercekgundem.com da yayınlanan yazısından alınmıştır)  
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık