Ana Sayfa Yerel Gündem Proje Başlamadan Bitirildi

Proje Başlamadan Bitirildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın babaocağında, Rize Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Güneysu belediyesinin de desteklediği, "Handüzü Yaylası Doğa Parkı" projesi başlamadan bitirildi.

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2014 Salı 09:27
Proje Başlamadan Bitirildi

Proje henüz taslak aşamasındayken, Güneysu Belediyesi tarafından Altıgen Mühendisliğe ait bir sondaj makinesiyle Handüzü Yaylası'nda vatandaşlara hiçbir bilgi verilmeden yapılan çalışmalara büyük tepki gösterilerek çalışmalar vatandaşlar tarafından engellendi.

Çalışmaları yürüten belediye ve firma ekipleriyle çoğunluğunu kadınların oluşturduğu grup arasındaki tartışmada, çalışanlar vatandaşlara; "Siz ne kadar yobaz insanlarsınız." diyerek hakaret etmesi sonucunda vatandaşların yoğun tepkisiyle karşılaşan yetkililer makinelerini toplayıp olay yerini terk etmek zorunda kaldılar.

Olayı yatıştırmak için Handüzü Camiinde iftardan sonra vatandaşlarla bir toplantı yapan Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, hiç bir bilgilendirme yapılmadan çalışmaların başlatılması nedeniyle tepkiyle karşılaşınca; "Devlet isterse yapar, size mi soracak." dedi. Yayla sakinlerinden Dursun Ali Ayhan ile tartışan ve Ayhan'ın "Sen bizimle konuşmaya mı geldin yoksa düşüncelerini bize dayatmaya mı? S.. git buradan"diye tepki göstermesi üzerine Başkan Halil Turan; "Bundan sonra ne Başköy ne de Gürgen bir kuruş yardım alamayacak." tehdidiyle toplantıyı terk etti.

Toplantıya katılan tüm vatandaşlar; "Burası zaten tüm vatandaşlarımıza açıktır. Gelenlerin başımızın üstünde yeri var. Ancak Handüzü Yaylası'na büyük ölçekli bir tesis yapılması demek, burada aşırı çevre kirliliğine sebep olur ve yaylacılığın yanında hayvancılığı da tamamen bitirir." düşüncesinde birleşerek, bundan sonra burada buna benzer hiçbir çalışmaya izin verilmeyeceğini belirttiler.

Burada bir konuşma yapan İsmail Kalender; "Sayın Turan burada yaşayan vatandaşları iki defa aptal yerine koyarak aşağılamıştır. Çalışmalar konusunda hiçbir bilgi vermemesi ve Başköy ile Gürgen Köylerinin bundan sonra devletten bir kuruş bile yardım alamayacağı tehdidi… Bu yardımları cebinden veriyorsa diyecek bir şeyimiz yok. Ancak kendini devletin yerine koyuyorsa bu da kendi acemiliği ve devlet kavramını bilmemesinden kaynaklanıyor." diyerek vatandaşların tepkisinin son derece yerinde olduğunu belirtti.

Olaylar sonrası, Handüzü Yaylası Kültür Çevre Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği de amacına hizmet etmeyecek bu tür yapılaşmalara karşı "Handüzü Yeşil Kalsın" konulu imza kampanyası başlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı : Karali Çay Fabrikası halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

CHP Fındıklı : Karali Çay Fabrikası halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık