Ana Sayfa Çevre Mücadelesi Rize Valisi'ne Köylülerden Gönderme!

Rize Valisi'ne Köylülerden Gönderme!

Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın “‘Hiç ağaç kesilmedi. Kesildiyse gereğini yaparız” sözleriyle savunduğu ‘Yeşil Yol’ projesi kapsamında şimdiden yüzlerce ağacın kesildiğinini ortaya çıkması üzerine köylüler valiye “Gereğini yap” diye seslendi.

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2015 Çarşamba 12:54
Rize Valisi'ne Köylülerden Gönderme!

Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını birbirine bağlayacak ve uzunluğu 2 bin 600 kilometreyi bulacak ‘Yeşil Yol‘ projesi kapsamında, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Avusor, Haczane ve Husor yaylalarında ağaç katliamı yapıldığı ortaya çıkmıştı. Bugün söz konusu katliamın boyutları daha net bir şekilde anlaşıldı.

Rize İdare Mahkemesi’nin ‘orman kesim izninin yürütmesini durdurma’ kararı verdiği bu yaylalar arasındaki yol güzergahında yüzlerce ladin ve çam ağacı kesildi, bölgede büyük doğa tahribatı oluştu.

Muhtar: Gereğini yap Sayın Vali

Avusor Yaylası’nda yaşayan Çamlıhemşin ilçesine bağlı Murat Köyü Muhtarı Lütfü Sezgin, yolun genişletilmesine de, bağlantı yoluna da karşı olduğunu ifade ederek, “Sayın Vali, ‘Hiç ağaç kesilmedi. Kesildiyse devlet olarak gereğini yaparız’demişti. Sayın Vali, ağaçların kesildiğini gördük, yine kesilecek. Bu sadece Avusor için değil. 1800 rakımlı yerlerde yolun sağında solunda ağaçlar var. Yedi metre yol yapılacaksa ağaçlar kesilmeden yol yapılamaz” dedi.

Sezgin, “Şimdi devlet olarak üzerlerine ne düşüyorsa yapsın. Yaylaların yolu var. Neden bağlantı yapılıyor ki? Üç ay kullanılan bir yaylada bu yol gereksizdir” sözleriyle ‘Yeşil Yol’projesini istemediklerini tekrarladı.

TEMA: Kesinlikle dokunulmaması gereken ormanlar

TEMA Vakfı Rize Şube Başkanı Nevzat Özer de, Avusor Yaylası’nda Yeşil Yol projesi için kesilen ağaçların yüksek dağ orman ekosistemi içerisinde bulunan çok değerli ağaçlar olduğunu söyledi.

Özer, şöyle konuştu: “Bu ormanlar kaybedildiğinde yeniden oluşturmak son derece zordur. Yaşama – büyüme gücü zayıftır. Alpin çayırlıklara geçiş kuşağındaki bu ormanlar yaban hayatı için çok uygun doğa koruma alanlarıdır. Koruma statüsü olsun veya olmasın mutlaka koruma altında tutulmalıdır.”

Bu ağaçların ekosisteme sağladığı faydalardan da bahseden Özer, “Temiz, kaliteli su üretiminin kaynağını oluşturur, düzenler. Hassas ekosistemlerdir, biyolojik değeri çok yüksektir. Bu ormanların, sahip olduğu çok sayıda işlevin yanında belki de en önemli özelliği, erozyon,,çığ ve heyelanları önleyen bir özelliğe sahip olmalarıdır. Bu tehlikelerin ilk tutulduğu yerlerdir” ifadelerini kullandı.

‘Zaten bir ağaç kesseydik 50 kere televizyona çıkardılar’

Proje kapsamında hiçbir ağacın kesilmediğini iddia eden Rize Valisi Yazıcı şunları söylemişti: “Yolu yaparken bir tane ağaç kesmedik. 1500-2000 metrede bu yol yapılıyor. Çevreciyim diyen arkadaşlar gidip baksın. Zaten bir ağaç kesseydik 50 kere televizyona çıkardılar. Doğayı biz de seviyoruz. O doğayı bozarsak buraya kimse gelmez: Biz bunun bilincindeyiz.Turizmden para kazanacaksak yolu korumak şart.” 

Rize Valisi ‘Bir tane bile kesmedik’ demişti: ‘Yeşil Yol’ için yüzlerce ağaç kesilmiş ‘Yeşil Yol’a ilk durdurma: Mahkeme idarenin savunmasını almaya gerek görmedi ‘Yeşil Yol’a direnişin simgesi Rabia Nine: Yaylalar bağlanmayacak! Fırtına Vadisi analarından ‘Yeşil Yol’a geçit yok: İş makinelerinizi geri çekin!

Diken.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık