Ana Sayfa Güncel Rize'de hurdaya satılan kitaplara inceleme

Rize'de hurdaya satılan kitaplara inceleme

İçinde Atatürk'le ilgili kitaplarında bulunduğu Hurdaya kitap satışı ile ilgili inceleme başlatıldı.

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2014 Perşembe 05:25
Rize'de hurdaya satılan kitaplara inceleme

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rize'de İl Halk Kütüphanesi'nde 2 bin 900 kitabın düşümü yapılarak Milli Emlak Müdürlüğüne devrinin ardından hurdacıya satılması olayına inceleme başlattı.

Rize’de geçtiğimiz hafta İl Halk Kütüphanesi’nde düşümü yapılarak Milli Emlak Müdürlüğü'ne devredilen 2 bin 900 kitabın, ihale yolu ile Milli Emlak Müdürlüğü tarafından satışı gerçekleştirilen hurdacı tarafından kamyona yüklenmesi basına yansımıştı. 2 bin 900 adet kitabın hurdacıya satışının basında yer alması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Öte yandan geçtiğimiz yıl da İl Halk Kütüphanesi’nde kaydı düşülen 4 ton kitabın İl Milli Emlak Müdürlüğü tarafından ihale yolu ile hurdacılara satıldığı öğrenildi.

ESER Mİ DEMİRBAŞ MI?

Öte yandan Rize’de tepkilere neden olan satış, kanun ve tüzüklere uygun. Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Halk Kütüphaneleri’ndeki kitaplar taşınmaz olarak kabul ediliyor. Her bir kitap demirbaş numarası verilerek ilgili kurumun sorumlularına zimmetleniyor. Her bir kitap 15 yılını doldurunca veya tahrip olarak kullanılmayacak hale geldiğinde, masa, sandalye ve benzeri demirbaşlar gibi Milli Emlak Müdürlüklerine devredilerek düşümü yapılıyor. Milli Emlak Müdürlükleri ise 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun 46. maddesine Maliye Bakanlığı’na gelir elde edilmesi amacıyla ihale yapılarak hurdacılara satılıyor.

İl Halk Kütüphanesi’ndeki kitaplar kanunlara göre eser değil de demirbaş kabul edildiği için içeriğine bakılmadan 15 yılını doldurunca veya tahrip olup kullanılmayacak hale geldiğinde masa ve sandalyeler gibi hurdacılara satılıyor.

İLGİLİ HABER

http://toplumgazetesi.com/haber/rizede-ataturkle-ilgili-kitaplar-hurdaciya-satildi-3151.html

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık