Ana Sayfa Güncel Rize'de Organ Bağışı başka hayatları kurtardı.

Rize'de Organ Bağışı başka hayatları kurtardı.

Rize’de Beyin kanaması sonucu (İntrakranial Hemoraji) beyin ölümü gerçekleşen 29 yaşındaki Özdemir Hazır’ın organları ailesi tarafından bağışlandı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2014 Perşembe 13:26
Rize'de Organ Bağışı başka hayatları kurtardı.

Hazır’ın sağ ve sol böbreği ile karaciğeri Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, kalbi ise organ nakli için Ankara’da 10 yıldır kalp bekleyen 49 yaşındaki bir hastaya Sağlık Bakanlığı’na ait uçak ambulans ile gönderildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne on gün önce beyin tümörü şikâyetiyle başvuran Özdemir Hazır (29) Beyin Cerrahisi Kliniği tarafından ameliyat edildi. Ameliyattan sonra Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alınan Hazır’ın, geçirdiği beyin kanamasına bağlı beyin ölümü gerçekleşti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi ve Organ Nakli Koordinatörlüğü personeli tarafından, Hazır’ın organlarının bağışlanması konusunda aile yakınlarıyla görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sonucunda aile yakınlarının duyarlı davranışı neticesinde ve akabinde Karadeniz Bölgesi organ nakil koordinatörlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda Hazır’ın kalbi, sol ve sağ böbreği ile karaciğerinin nakledilmek üzere alınması kararlaştırıldı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından gelen ekiplerce hastadan alınan sol ve sağ böbreği ile karaciğeri Erzurum’a, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ekiplerince alınan Kalbi ise Ankara Yıldırım Beyazıt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde on yıldır kalp bekleyen 49 yaşındaki bir hastaya nakil edilmek üzere alındı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve Kalp Damar Cerrahisi Klinik idari sorumlu hekimi Doç.Dr. Şahin Bozok, yaptığı açıklamada, 29 yaşında beyin kanaması nedeniyle beyin ölümü gerçekleşip hayatını kaybeden hastanın organlarını ailesinin bağışladığını belirterek, “Hastamız yoğun bakımda beyin cerrahlarımız tarafından yaklaşık on gündür takip ediliyordu. Ancak hastamızı kurtaramadık ama hasta yakınlarının duyarlığı sayesinde hastamız dört kişiye organlarıyla hayat verecek.” dedi.

Bozok, “Erzurum’dan gelen ekiplerimiz hastanın karaciğerini ve iki böbreğini alıp Erzurum’da acil durumda organ nakli bekleyen hastalara nakil edecekler. Buradaki ekibimiz ise kalbi çıkararak Ankara’da 10 yıldır kalp nakli bekleyen hastaya uçak ambulans ile ulaştıracağız. Tüm ekiplerimiz alarm içinde ve bu hastanın organlarını ihtiyacı olanlara ulaştırmak için yoğun bir şekilde mücadele ediyor.” diye konuştu.

Evlatlarını kaybeden acılı aileye teşekkür eden Bozok, “Büyük bir acı yaşamalarına rağmen ulvi bir davranış göstererek, evlatlarının organları ile başka evlatlara hayat veren aileye teşekkür ediyoruz.” dedi.

Özdemir Hazır’ın annesi Leyla Hazır ise, yavrusunun organlarının toprak olup çürümesini istemediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Herkese, topluma, başka ihtiyacı olan hastalara bir umut, bir ışık vermesini istedim. Benim canım yandı, kimsenin canı yansın istemiyorum. Herkese umut olsun benim yavrumun organları. Ben bileyim ki yavrumun organları başkasına can vermiş, hayat vermiş. Ben onu istedim. Bütün topluma da örnek olsun. Ben acılı bir anne olarak söylüyorum. Herkes de bu duruma duyarlı olsun. Organlarını bağışlasın. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Bilsin ki yarın kendine veya yakınının bu organlara ihtiyacı olmayacak.”

Hazır, “Oğlumun beyin ölümü gerçekleştiği zaman doktorlar oğlumun organlarının çok sağlam olduğunu söylediler. Bağışladığımız organlarla benim evladım bir kişiye değil, dört kişiye can verecek. Bunu bileceğim ya benim oğlum dört kişiye can vermiş, onları hayata bağlamış. Ben çocuğum adına mutlu olacağım.” diye konuştu.

ajansrize.net

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık