Ana Sayfa İnsan Hakları Rize'de sağlık çalışanlarına baskı.

Rize'de sağlık çalışanlarına baskı.

14 sağlık örgütünün, 13 Mart’ta hastanelerde acil ve yoğun üniteleri hariç tüm bölümlerde grev kararı almasının ardından Rize’de dağıtılmak istenen bildiriler, özel güvenlik ekiplerince engellenmeye çalışıldı. Bildiri dağıtan SES Rize Şubesi yöneticileri gözaltına alınmak istendi, taciz edildi.

Giriş Tarihi: 6 Mart 2015 Cuma 17:02
Rize'de sağlık çalışanlarına baskı.

SES Rize Şubesinin, RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘grev bildirisi’ dağıtımına özel güvenlik engeli geldi.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, sağlık örgütlerinin aldığı karar doğrultusunda, Türkiye genelinde 13 rize-8Mart’ta yapılacak grev için bildiri dağıtmak isteyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Rize Şubesi yöneticileri, özel güvenlik görevlileri tarafından engellenerek, güvenlik odasına götürülmek istendi.

Aynı zamanda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği için de sağlık çalışanlarına çağrıda bulunan SES Rize Şube Başkanı Deniz Göktaş Çelebi ile sendika yöneticisi Ayşenur Güneş, 13 Mart’ta ‘Hizmet Üretmiyoruz’ sloganı ile Türkiye genelinde hastanelerde uygulanacak olan grev öncesi sağlık çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla RTEÜ Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bildiri dağıtmak istedi.

Bildiri dağıtımı sırasında özel güvenlik görevlilerinin müdahalesi ve engellemesiyle karşılaşan Çelebi ile Güneş, daha sonra güvenlik odasına götürülmek istendi.

Bu engellemeye karşı çıkan sendika görevlileri ile özel güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Tartışma sonrası bildiri dağıtmalarına izin verilmeyen sendika görevlileri hastane önünde açıklama yaptı.

Türkiye genelinde 13 Mart tarihinde uygulanacak grev kararı öncesi sağlık çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla bildiri dağıttıklarını anlatan SES Rize Şube Başkanı Deniz Çelebi, “Bize, ‘bildiriniz yasa dışı, AKP iktidarını kötülüyorsunuz, dağıtamazsınız’ dediler. Bizi özel güvenlik odasına almak istediler. Bizde buna karşı çıktık. Sağlıkçıların hiçbir taleplerini seslendirme yerine AKP iktidarının taleplerini yerine getirmemizi istiyorlar. Hastanede müthiş derecede bir baskı var. Sağlıkçılar konuşamıyor, konuşanı susturuyorlar. Bu bireye kadar gidecektir. Bir yerde patlama yapacaktır” diye konuştu.

“Baskılar Bizi Yıldıramaz!”

SES Rize Şubesi Yöneticisi Ayşenur Güneş ise “Bildiri dağıtmak istediğimiz servislerde öyle bir korku oluşturmuşlar ki kimse bildiri dahi almak istemedi. Ancak baskılar bizi yıldıramaz. Biz bildirileri dağıtmaya devam edeceğiz. Biz dağıtacağız onlar peşimizden toplamaya devam edecek ama biz arkadaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

SES yöneticileri daha sonra hastanede bildiri dağıtma çalışmalarını sürdürürken; özel güvenlik görevlilerinin ise bildiri dağıtımı sırasında sağlık personelini tehdit edercesine servislerde dolaşması da dikkat çekti.

8 Mart Çağrısı

Öte yandan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için de Rize kent merkezinde bazı etkinlikler düzenleyeceklerini kaydeden Çelebi, “Erkek egemen kapitalist sisteme, işsizliğe, yoksulluğa, şiddete ve savaşa karşı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde alanlarda olacağız. Rize’de de 8 Mart Pazar günü SES, KESK, CHP, ÖDP, BHH ve çeşitli STK’lar ile sivil halkın, kadınlarımızın katılımıyla, ‘kadına şiddete son’ demek için saat 13.00’da Rize Kültür Merkezi önünde toplanıp, Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyüş yapacağız ve buradaki basın açıklamamızla etkinliğimizi tamamlayacağız” şeklinde çağrısını tamamladı.

Kaynak: Ömer Şan-Rize 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık