Ana Sayfa Güncel Rize'de sıfır kalorili şeker üretilen bitki yetiştirildi

Rize'de sıfır kalorili şeker üretilen bitki yetiştirildi

Çaykur, anavatanı Güney Amerika, Arjantin ve Çin olan ve sıfır kalorili şeker elde edilebilen Stevia bitkisinin Rize’de 4 yıldır sürdürülen deneme üretimlerini başarıyla tamamladı

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2016 Cuma 14:19
Rize'de sıfır kalorili şeker üretilen bitki yetiştirildi
Bölgede çok verimli olarak yetişen bitkinin fidanlarının bir süre sonra üreticilere dağıtılacağını belirten ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Rize ziyareti sırasında incelediği bitkiye, ’Rize Şekeri’ adını verdiğini söyledi.

 

Çaykur 4 yıl önce, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Bahçesi’nde Arjantin’den getirilen ve kalorisiz şeker elde edilen Stevia bitkisinin deneme üretimine başladı. O günden bu yana üretimi sürdürülen Stevia bitkisinin bölgenin toprak ve iklim koşullarına uyum sağladığı gözlendi. Şekere göre 15 kat daha fazla tatlandırıcı özelliği bulunan ve sıvılaştırılması halinde kalori ve protein değerleri sıfıra inen Stevia’nın şekerin olumsuz etkilerini taşımadığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ADINI KOYDU: ’RİZE ŞEKERİ

4’üncü yılında deneme üretiminin hasadını Çin’den gelen ve bitkinin yetiştirilmesi konusunda uzman olan bir heyetle birlikte yapan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, deneme sürecinin oldukça verimli geçtiğini ve bölgenin artık yeni bir tarım ürününe kavuştuğunu söyledi. Mucizevi bitkinin bölge topraklarında son derece verimli bir şekilde yetiştiğini ifade eden Sütlüoğlu, "Cumhurbaşkanımız son Rizeziyareti sırasında bitkiyi inceledi, ’Rize Şekeri’ adını verdi. Fabrika kurma süreci devam ediyor. Dünyada Stevia üretiminde en öndeki ülke olan Çin’den gelen heyetle çalışmayı sürdürüyoruz. Dünya pazarında her yıl birkaç milyar dolar pazarı büyüyen bitkinin üretimi yetersiz. Fabrikasını kurduktan sonra alım garantisi vererek fidanını da vatandaşlarımıza dağıtacağız" dedi.

"OLAĞANÜSTÜ VERİM ELDE EDİLDİ"

Bitkinin yetişmesiyle önemli bir tarihin başlangıcına tanıklık ettiklerini vurgulayan Sütlüoğlu şunları söyledi:

"Bitkinin bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Gelecek yıl fidanları dağıtmaya başlayacağız. 4 yılda olağanüstü bir verim elde ettik. Bu verim dünyanın hiçbir yerinde elde edilemiyor. Tarla ayağını gördüğümüz bitkinin şimdi fabrika ayağına geçiyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren bitkinin Doğu Karadeniz’de tarımı başlayacak."

Bu arada, çayda dekar başına ortalama 1.5 ton verimle yaklaşık 2 bin 650 lira gelir elde edebilen üreticinin, dekar başına 4 ton verimli Stevia bitkisi ile ortalama 5-6 bin lira kazanabileceği açıklandı.

 hürriyet

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çay Üretiminin Yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor

Çay Üretiminin Yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık