Ana Sayfa Yerel Gündem Rize'de Ücretsiz Kanser tarama uygulaması devam ediyor.

Rize'de Ücretsiz Kanser tarama uygulaması devam ediyor.

Rize Sağlık Müdürü Dr Mustafa Tepe, “Kanser ne kadar erken teşhis edilirse tedavi başarısı ve hatta yüzde yüz tedavi şansı o kadar yüksek olur” dedi.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2015 Pazartesi 17:08
Rize'de Ücretsiz Kanser tarama uygulaması devam ediyor.

Tepe, yaptığı açıklamada, “İlimizde devam eden kanser taramaları çalışmalarına büyük hız verildi. Bu kapsamda kadınlar da meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanseri erkeklerde ise kalın bağırsak kanserinin erken teşhisine yönelik il genelinde kapsamlı çalışmalar başlatıldı” dedi.

Kalın bağırsak kanserinin çok sık görülen bir kanser türü olduğunu ve erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Tepe, şöyle devam etti, “Bu sık görülen kanser türünün zamanında fark edilmesi için ilimiz genelinde 40-70 yaş arası kadın-erkek tüm vatandaşlarımıza gaita’da gizli kan bakmak suretiyle büyük bir tarama faaliyeti başlatmış durumdayız. Bu anlamda aile hekimlerimiz ve mahalle muhtarlarımız üzerinden 40-70 yaş arası halkımıza dışkı örneği kutuları dağıtılacaktır. Nasıl taramaya katılacakları açıklanacak olup, sonrasında örnek kapların aile hekimlerine veya Toplum Sağlığı Merkezlerimize vatandaşlarımız tarafından bırakılması sağlanacaktır. Şüpheli sonuç çıkması durumunda ilgili vatandaşımız daha ileri tahliller için hastanelerimize bizzat tarafımızdan yönlendirilecektir. Unutulmamalıdır ki dışkıda kan tespit edilmesi her zaman kişinin kalın bağırsak kanseri olduğu anlamına gelmez. Basur ve benzeri birçok durumda da aynı sonuç ortaya çıkacaktır. Ancak böylesi bir durumda ileriye dönük tahlil yapmanın kişinin sağlığı için çok ama çok önemlidir”

Tepe, “Son derece önemli olan kalın bağırsak kanseri taramasına tüm halkımızın maksimum oranda katılım sağlaması elbette ki kendi sağlıklarına yapabilecekleri en büyük iyilik olacaktır. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından tamamen ücretsiz olarak yapılacak olan bu tarama faaliyetine tüm halkımızı davet ediyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 'Bir ülkeyi yöneten insan kendi ülkesinin toprağına galoşla basmaz'

'Bir ülkeyi yöneten insan kendi ülkesinin toprağına galoşla basmaz'

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık