Ana Sayfa Ekonomi Rize'ye Askeri birlik gelecek..

Rize'ye Askeri birlik gelecek..

Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Muammer Berberoğlu, Milli Savunma Bakanı ismet Yılmaz'ın büyük şehirler dışındaki küçük şehirlere askeri birlik müjdesi verdiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2014 Pazartesi 18:13
Rize'ye Askeri birlik gelecek..

Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Muammer Berberoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  Büyükşehirlerde parçalı şekilde bulunan acemi birliklerinin Anadolu’nun nüfusu az olan şehirlerine taşınmasıyla ilgili  çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Berberoğlu, İsmet Yılmaz’ın nüfusu az olan illere askeri birliklerin taşınması ile birlikte o illerin ekonomilerinin güçleneceğini söylediğini ifade etti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bu tespitinin doğru ve yerinde olduğunu vurgulayan Berberoğlu,  “Büyük şehirler hem nüfus hem de trafik  açısından oldukça yoğun illerdir. Nüfusu az olan göç veren illere askeri birliklerin taşınması o illerin ekonomik yönden kalkınmasına ciddi katkılar sağlayacaktır. İlimiz nüfusu az ve göç veren iller arasındadır. Pazar İlçesinde bulunan Hava Radar Komutanlığı’nın arazisinin veya başka alternatif yerlerin değerlendirilerek ilimize mutlaka askeri eğitim birliğinin taşınması için gerekli çalışmaları yapmalıyız.” dedi.

Yapılan araştırmalarda Rize'nin önümüzdeki on yılda nüfusunun artmayacağı öngörülmekte olduğunu kaydeden Berberoğlu, “Rize’nin kalkınması, göçün önlenmesi için ilimize yeni yatırımlar yapılmalıdır. İlimizin en önemli geçim kaynağı çaydır. Mutlaka çaya ve Çaykur’a sahip çıkmalıyız. Çay müstahsilini, Türk çayını, Çaykur’u ve özel sektörü koruyan çay kanunu çalışmalarını Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile tamamlamalıyız. Organik çay tarımı ile ilgili çalışmalar devam ederken çayımızı dünyaya tanıtmalıyız. Çaykur ve özel sektör,  Türk çayını dünyaya tanıtmak için çalışmalar yapmalıdır.” şeklinde konuştu.

Rize’nin kalkınması için orta öğretimdeki başarısının artmasının çok önemli olduğunu ifade eden Berberoğlu, “Bu anlamda  maalesef yıllardır üniversite yerleştirme sıralamasında hak ettiği yerde değildir. Mutlaka bu sorunun çözülmesi için öğrenci, veli, öğretmen, okul, idareciler, üniversite, siyasiler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları birlik beraberlik içinde sorunun  çözümü için çalışmalıyız. Sayın Valimizin eğitimle ilgili başlatmış olduğu çalışmaları bütün taraflar destek vererek, ilimizin eğitimde üst sıralarda  yer alması için katkı sağlamalıyız. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ülkemizde ve dünyada tercih edilen üniversiteler arasında yerini almalıdır.” Sözlerini sarfederek, “Yapımı devam etmekte olan  Ovit Tüneli, İyidere’de projesi oluşturulan lojistik üst ve liman projelerinin ilimize kazandırılması ekonomik gelişmemize büyük bir dinamizm katacaktır. Yine doğa harikası olan ilimiz, turizm alanında hak ettiği yerde değildir. Bu alanda  en çok otel  ve  kongre merkezi yatırımları yapılmalıdır. Rize Eski öğretmenevi yerinde yapılması planlanan beş yıldızlı otel ve kongre merkezi inşaatı biran önce başlamalıdır. Yapılması planlan teleferik projesi hayata geçirilmelidir. İlimizde yapılacak yeni yatırımlar, havalimanı ve lojistik üst için proje çalışmalarının biran önce tamamlanarak ihalelerinin yapılması son derece önemlidir. Rize’de yaşayan ve Rize dışındaki herkesin görevi, birlik ve beraberlik içinde hareket  ederek ilimizde yapılması gereken projeleri Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile  ilimize kazandırmaktır.” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık