Ana Sayfa Dünya Rusya Merkez Bankası başkanın dünyanın en iyisi seçildi.

Rusya Merkez Bankası başkanın dünyanın en iyisi seçildi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Euromoney dergisi tarafından bu yılın en iyi merkez bankası başkanı seçildi.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2015 Çarşamba 20:30
Rusya Merkez Bankası başkanın dünyanın en iyisi seçildi.

Euromoney dergisi, Elvira Nabiullina başkanlığındaki Rusya Merkez Bankası'nın yaptırımlar ve düşük petrol fiyatlarına rağmen, faiz oranını artırma dahil makul yöntemlerle ulusal parayı sabitlemeyi başardığını yazdı.

 

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina © SPUTNİK/ VLADİMİR FEDORENKO Rusya Merkez Bankası: Rusya ekonomisi yaptırımlara karşı dirençli

Yazıda, "Ağır yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki değişiklikler ile karşılaşan ekonomistler, faiz oranını artırma, ruble kurunu güçlendirme ve finansal kurumlara likidite sağlama yoluyla döviz piyasasını istikrara kavuşturma yönünde hızlı adımlar atması için Rusya Merkez Bankası Başkanı ile ekibine güven kredisi verdi" denildi.

 

Bu önlemlerin, serbest yüzen ruble ve enflasyon hedeflemesiyle birlikte yabancı yatırımcıların güvenini artırdığı kaydedildi.

NABIULLINA: BENİM İÇİN BÜYÜK ONUR

 

Elvira Nabiullina © SPUTNİK/ VLADİMİR ASTAPKOVİCH Rusya Merkez Bankası, politika faizini indirebilir

Nabiullina, "Bu ödül, benim için büyük bir onur ve kuşkusuz Rusya Merkez Bankası ekibine verilen yüksek takdir. Ekonomimiz şu anda finansal sistemimiz için ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bu, hem para politikasında hem de banka sektörünü düzenlemede zor kararlar almamızı gerektiriyor. Uluslararası piyasalarda da belirsizlik yüksek ve bu bizden yeni sorunlara hazır olmamızı gerektiriyor. Ve The Central bank governor of the year unvanı, bu koşullarda ek sorumluluk yüklemekte" dedi.

 

Rusya Merkez Bankası Başkanı, Euromoney ödülünü, önümüzdeki Ekim ayında Peru'daki IMF ve Dünya Bankası zirvesi sırasında yapılacak özel resepsiyonda alacak.

Dünyanın en iyi merkez bankası başkanı ödülünü geçen yıl Hindistan, 2013'te Meksika, 2012'de ise Kanada temsilcileri almıştı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık