Ana Sayfa Dünya Rusya'dan ABD'ye uyarı.

Rusya'dan ABD'ye uyarı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin olarak, “Uluslararası hukuk gereği, bu tür operasyonlar, BM Güvenlik Konseyi kararları ile veya operasyonun yapılacağı ülkenin yönetimi tarafından onaylanmalıdır. Bu gereklilik yerine getirilmemiştir” dedi.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2016 Çarşamba 08:25
Rusya'dan ABD'ye uyarı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Rusya ve ABD ölcülüğünde Suriye’de ilan edilen ateşkesin sona ermesine neden olan BM insani yardım konvoyunun vurulması ile ilgili yeni bir iddia gündeme getirdi. Amerika’nın saldırı ile ilgili Rusya’yı sorumlu tutmasına karşın Büyükelçi Karlov, “İstihbarat verilerimiz gösteriyor ki, o saatlerde o bölge üzerinde uluslararası koalisyona ait, insansız hava araca bulunuyordu. Radar kayıtlarımız var. İncirlik Üssü’nden kalkmıştır. Bu predatör hem hedefleme yapabiliyor, hem de havadan bomba ve roket atabiliyor. İlk aldığımız görüntülerde görüyoruz ki bu tür insansız hava araçlarının kullandığı silahların kalıntıları bulunmaktadır. Sonra da bu görüntüler silinmiştir” dedi.

Atılım Üniversitesi’nin yeni eğitim öğretim yılının ilk dersini Rusya’nın ankara Büyükelçisi Andrey Karlov verdi. “Rusya Federasyonu Türkiye: Yeni Dönemde Yeni Birliktelik” konulu derste Karlov, gazetecilerin, öğrencilerin ve akademisyenlerin sorularını da yanıtladı. Karlov’un verdiği mesajlar özetle şöyle:

Keşke ABD toprak bütünlüğü için hareket etseydi: Suriye konusunda iki ülkeyi bir araya getiren en önemli husus, Suriye için sadece siyasi çözüm olabileceğinden hareket ediyoruz. Hem Moskova, hem Ankara Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanadır. Suriye’nin birkaç parçaya bölünmesi en büyük jeopolitik trajedilerden biri olacaktır. Bu halde bölgede uzun yıllar boyunca istikrar olmayacaktır. İşte bunun için biz Rusya olarak tek devlet olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini ifade ediyoruz. Rusya’nın yaklaşımı, Suriye devlet yapısının korunması ve bu ülkede siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini savunuyor. Keşke ABD de bu yaklaşım uyarınca hareket etseydi, bizim bu sonuçları elde etmemiz daha kolay olurdu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Suriye ordusu Suhna kasabasını IŞİD'den geri aldı.

Suriye ordusu Suhna kasabasını IŞİD'den geri aldı.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık