Ana Sayfa Yerel Siyaset SAHTE ÜYELİKLER RİZE AKP'DE 15 YÖNETİCİNİN İSTİFASINA YOL AÇTI

SAHTE ÜYELİKLER RİZE AKP'DE 15 YÖNETİCİNİN İSTİFASINA YOL AÇTI

AK Parti Rize il başkanı Hikmet Ayar en çok üye yapan! Başkan ödülünü başbakan Erdoğan'dan alırken Merkez ilçe başkanı Mehmet Topaloğlu'nun "sahte üye" yaptığı iddiasıyla istifası isteniyor

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2013 Cuma 19:46
SAHTE ÜYELİKLER RİZE AKP'DE 15 YÖNETİCİNİN İSTİFASINA YOL AÇTI

Rize AKP'de sahte üyelik skandalı ile ilgili ihale merkez ilçe teşkilatına!

Rize'de, aralarında CHP İl Sekreteri İsmail Durmuş ile CHP Merkez İlçe Başkanı Recep Durmuş'un eşi İffet Durmuş'un da yer aldığı 484 kişinin bilgileri dışında AKP'ye üye yapıldığının ortaya çıkmasının sonrası AKP içerisinde başlayan tartışmalar istifa getirdi. AKP merkez ilçede 15 yönetici istifa etti.

AK PARTİ RİZE TEŞKİLATI KARIŞTI

AK Parti Rize teşkilatında geçen yıl yaşanan sahte üye yazımı konusu ile ilgili yapılan müfettiş soruşturmaları sonrası Rize Merkez ilçe başkanı Mehmet Topaloğlu ve yönetim kurulu üyelerinin topluca istifası istendi.15 yönetim kurulu üyesi istifa ederken başkan Topaloğlu ve diğer 15 yönetim kurulu üyesi istifa etmedi.

AYAR EN ÇOK ÜYE YAPAN BAŞKAN ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Bilindiği gibi Rize il başkanı Hikmet Ayar Türkiye genelinde en çok üye yapan il başkanı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirilmişti. Başkan ayar'ın aldığı bu ödül sonrası AK Parti Rize merkez ilçe başta olmak üzere Çayeli ve Pazar ilçelerinde CHP'li üye ve yöneticilerin yanı sıra bazı Devlet memurlarının bilgisi dışında sahte üyeliklerinin yapıldığı ortaya çıkmıştı.

HACI ADAYLARI, KAYMAKAMLIK MEMURLARI ÖĞRETMENLER ÜYE YAPILDI

 AKP Rize teşkilatında sahte üye yazımı tartışmaları tam bitti derken bu kez CHP'li üyelerin AKP'ye üye yapılmaları sonrası bu kez öğretmenler, kaymakamlık memurları, hacı adayları ve hiçbir partiye üye olamayan birçok kişinin bilgileri dışında AKP'ye üye yapıldığı ortaya çıktı.

TOPALOĞLU AÇIKLAMA YAPMADI

Nabız gazetesi AK Parti'de ki bu Sahte üye yazılımı konusunda AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mehmet Topaloğlu,nun bilgisine baş vurmuş Topaloğlu , konuyla ilgili şimdilik hiçbir açıklama yapmayacağını belirtmiş,  "üzerinizde bir istifa baskısı olduğu iddiaları var doğru mu ?" şeklinde ki sorusuna Topaloğlu ,konuşmak istemediğini gelişmeleri izleyelim şimdilik böyle bir baskı olmadığına dikkat çekmişti

AYAR SORULARA CEVAP VERMEDİ

Nabız Gazetesi sahte üye yazımı konularının tartışıldığı günlerde bu kez İl başkanı Hikmet Ayar'a "Merkez ilçe başkanı Topaloğlu'nun üye yazımı konusunda sorumlu tutulduğu istifasını istediğiniz doğru mu? Şeklinde ki sorusuna Ayar, konuyla ilgili iddiaların telefonla konuşulamayacağını ifade ederek sorulan sorulara cevap vermekten kaçınmıştı.

HIRSIZLIĞIN 2012 VERSİYONU

AKP üyesi görülen CHP Rize İl Sekreteri İsmail Durmuş da bu parti üyeliğine ilişkin yazıyı görünce şoke olduğunu belirterek, "AKP'ye dilekçe verdim, ?Partinize üyeysem bana üyelik belgemi verin. Nasıl imza atmışım bana bir gösterin dedim bu cevabı hala alamadım. Biz AKP'den cevap beklerken yeni sahte üye iddiaları ortaya çıkınca bu kez partimizde 25 arkadaş bireysel olarak suç duyurusunda bulunduk. Sonuçlanmasını bekliyoruz. Eskiden banka, bakkal soygunlarının adı hırsızlıktı. Şimdi de üye çalınıyor. Bu da hırsızlığın 2012 versiyonudur " açıklaması yaparak yaşananlara tepki göstermişti.

MÜFETTİŞ GÖNDERİLMİŞTİ

Kamuoyunda büyük bir yankı bulan sahte üye olayı bir yandan yargıya intikal ederken diğer yandan AK Parti genel merkez yöneticileri sahte üye yazımının araştırılması ve sorumluların cezalandırılması için müfettiş göndererek konuyu araştırması istenmişti.

AK Parti genel merkezi teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılığı tarafından görevlendirilen AK Parti Rize ili sorumlu koordinatörü Artvin Milletvekili İsrafil Kışla yaptığı çalışmalar sonrası Rize'de yaşananları rapor ederek genel merkeze sunmuştu.

MERKEZ İLÇENİN TOPLUCA İSTİFASI İSTENDİ

Dün AK Parti genel merkezi tarafından sahte üye yazımı ile ilgili alınan karar Rize ili sorumlu koordinatörü milletvekili İsrafil Kışla tarafından Rize AK Parti teşkilatına iletildi. Kararda Rize merkez ilçe teşkilatının istifa etmesi isteniyordu.

Yaşanan yoğun tartışmalar sonrası merkez ilçe başkanı Mehmet Topaloğlu başkanlık görevinden istifa etmeyeceğini açıkladı. Topaloğlu'nun istifa etmemesi parti içerisinde çeşitli tartışmalara nende oldu.İl yönetiminden bazı isimlerin Topaloğlu'nun görevden alınmasının doğru olmayacağı Rize kamuoyunda bu olayın anlatılmasının zor olacağı partinin bu tartışmalarla yıpranacağı  gerekçesiyle istifalara karşı çıktığı öğrenildi.

SİYASET YAPACAĞIZ İSTİFA EDİYORUZ

AK Parti merkez ilçede ve ilde yaşanan bu tartışmalar devam ederken gazetemiz baskıya girdiği saatlerde merkez ilçe teşkilatından aralarında 3 başkan yardımcınsın da bulunduğu 15 yönetim kurulu üyesi yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

İstifa eden birçok üyeye ulaşan Nabız gazetesi görüşlerine başvurdu. İsminin açıklanmasını istemeyen istifacılar; "partimizde böyle bir durumun yaşanması bizleri derinden üzmüştür. Partimizin genel merkezi böyle bir karar almış biz bu karar karşısında ileride yeniden siyaset yapabilmek adına yönetim kurulu üyeliği görevlerimizden 15 arkadaşımızla beraber istifa ettik" değerlendirmesinde bulundu.

TOPALOĞLU 15 ARKADAŞI İSTİFA ETMİYOR

AK parti Rize teşkilatında tartışmalara neden olan istifa olayı sonrası Nabız gazetesi muhabirleri istifa baskılarına rağmen görevinden ayrılmayan Merkez ilçe başkanı Mehmet Topaloğlu'na telefonla ulaştı.

Nabız'ın "İstifa olayları ile ilgili neler söyleyeceksiniz" sorusuna Topaloğlu; "istifaların olduğu doğrudur ancak çalışmalarım var müsait değilim sonra görüşelim" ,  siz ve 15 yöneticinizin istifa etmeme konusunda direndiğiniz doğru mu? Sorusuna Başkan Topaloğlu ; "evet ben istifa etmedim"diye cevap verdi.

DİĞER İLÇELER NEDEN GÖREVDEN ALINMIYOR

Parti içerisinde büyük tartışmalara neden olan istifa olayının ardından çeşitli iddialar ortaya atıldı. İddialara göre, AK Parti merkez ilçe başkanı Mehmet Topaloğlu'nun istifa baskıları karşısında direnmesinin asıl nedeninin, Çayeli ve Pazar gibi bazı ilçelerde ayni şekilde üye yazımlarının yapıldığı ancak bu ilçelerin görevden alınmaması gösteriliyor.

Tartışılan diğer bir iddiaya göre ise AK Parti il başkanı Hikmet Ayar'ın yapılan üye yazımlarından haberdar olduğu tek derdinin en çok üye sayısına ulaşıp başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül almak olduğu ve il gençlik kollarında görevli bazı isimlerin bu üye yazımı konusunda aktif görev aldıkları başkan Ayar'ın bu durumdan haberdar olduğu, Çayeli ve Pazar ilçelerinden sorumlu bir il başkanı olan Hikmet Ayar'ın ise yaşanan sahte üyelik skandalından hiçbir sorumluluk almayarak Merkez ilçe Başkanı Mehmet Topal'ıın adeta tek sorumlu kişi olarak gösterilmesi parti içerisinde çeşitli tartışmaların yaşanmasında neden olduğu öğrenildi.

 

RİZE NABIZ GAZETESİ


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık