Ana Sayfa Yerel Siyaset Saltuk Deniz yazdı; 12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı..

Saltuk Deniz yazdı; 12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı..

12 Eylül küreselleşen dünyanın ve ABD'nin yayılmacı politikasının en önemli adımlarındandır . Türkiye'yi her yönüyle teslim alma sürecidir. Süreç 12 Eylül'de ki "bizim çocuklar'ın yerinin "bizim adamlarla" değiştirilmesiyle devam etmektedir.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 07:52
Saltuk Deniz yazdı; 12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı..

'12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı.'

12 Eylül faşist darbesi nedeniye 2008 yılında basına yapmış olduğum açıklamanın başlığı.

Yapmış olduğum açıklamadan bölümler....

"

Deniz, Yaşı 35 e yaklaşan kuşak 12 Eylül darbesini hatırlamadığını ifade ederek, '12 Eylül’ün Türkiye’ sine bir bakalım; Bir Yandan; Güçlü bir işçi sınıfı örgütlenmesi, güçlü bir halk örgütlenmesi. Sosyal devlet anlayışı daha terk edilmemiş, dış politikada bağımsız kararlar verebilen, Dışarıya borcu yok denecek kadar az olan, ulusal sanayiyi kurmak noktasında önemli adımlar atmış üretimini kendi olanaklarıyla yapan, dışarıya fazla bağımlı olmayan bir ekonomi, bankaları, sigorta şirketleri, fabrikaları yabancıların eline geçmemiş ekonomik güçleri yabancılaşmamış bir ekonomi. Bir yandan da sokaklarda birbirini öldüren genç insanlar;

Binlerce insan öldürüldü. Binlerce insan birbirini öldürdü. Sağ-Sol diye ayrışan insanların birbirlerini öldürmelerinin ortamı hazırlandı. Ülkenin genç insanları birbirlerini öldürerek ülkeyi kurtarmanın peşine düşürüldüler"

"12 Eylül darbesiyle birlikte; 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 210 bindavada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişiye idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişi idam edildi, 98 bin 404 kişi ‘örgüt üyeliğinden' yargılandı, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı, 30 bin kişi ‘mülteci' olarak yurtdışına gitti, 300 kişi kuşkulu şekilde öldü. 171 kişi işkenceden öldü, Cezaevlerinde 299 kişi öldü, 14 kişi açlık grevinde öldü, 16 kişi ‘kaçarken' vuruldu,95 kişi ‘çatışmada' öldü.12 Eylül’de utanç verici işkenceler uygulandı. Milyonlarca insan uzun yıllar sürecek psikolojik ve maddi sorunların içinde debelendiler, kişi olarak çözüldüler insanları en küçük parçalarına ayırdılar. İnsanlar uzun yıllar karşıdan karşıya geçerken sola bile bakamadılar. Peki, Ne için yapıldı bunlar, Terörü engellemek için mi?"

"

12 Eylül'ün yeni bir ekonomik sistem ve ona uygun toplumsal ve siyasal bir yapı ve kurmak için yapıldığını söyleyerek, “

yazının tamamını okumak için tıklayın...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık