Ana Sayfa Güncel Saltuk Deniz:12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı.

Saltuk Deniz:12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı.

12 Eylül küreselleşen dünyanın ve ABD'nin yayılmacı politikasının en önemli adımlarındandır . Türkiye'yi her yönüyle teslim alma sürecidir. Süreç 12 Eylül'de ki "bizim çocuklar'ın yerinin "bizim adamlarla" değiştirilmesiyle devam etmektedir.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2017 Salı 00:05
Saltuk Deniz:12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı.

"12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı."

12 Eylül faşist darbesi nedeniye 2008 yılında basına yapmış olduğum açıklamanın başlığı.

Yapmış olduğum açıklamadan bölümler....

"

Deniz, Yaşı 35 e yaklaşan kuşak 12 Eylül darbesini hatırlamadığını ifade ederek, “12 Eylül’ün Türkiye’ sine bir bakalım; Bir Yandan; Güçlü bir işçi sınıfı örgütlenmesi, güçlü bir halk örgütlenmesi. Sosyal devlet anlayışı daha terk edilmemiş, dış politikada bağımsız kararlar verebilen, Dışarıya borcu yok denecek kadar az olan, ulusal sanayini kurmak noktasında önemli adımlar atmış üretimini kendi olanaklarıyla yapan, dışarıya fazla bağımlı olmayan bir ekonomi, bankaları, sigorta şirketleri, fabrikaları yabancıların eline geçmemiş ekonomik güçleri yabancılaşmamış bir ekonomi. Bir yandan da sokaklarda birbirini öldüren genç insanlar;

Binlerce insan öldürüldü. Binlerce insan birbirini öldürdü. Sağ-Sol diye ayrışan insanların birbirlerini öldürmelerinin ortamı hazırlandı. Ülkenin genç insanları birbirlerini öldürerek ülkeyi kurtarmanın peşine düşürüldüler"

"12 Eylül darbesiyle birlikte;650 bin kişi gözaltına alındı,1 milyon 683 bin kişi fişlendi,210 bindavada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişiye idam cezası istendi,517 kişiye idam cezası verildi,50 kişi idam edildi,98 bin 404 kişi ‘örgüt üyeliğinden' yargılandı,14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı,30 bin kişi ‘mülteci' olarak yurtdışına gitti,300 kişi kuşkulu şekilde öldü. 171 kişi işkenceden öldü, Cezaevlerinde 299 kişi öldü,14 kişi açlık grevinde öldü,16 kişi ‘kaçarken' vuruldu,95 kişi ‘çatışmada' öldü.12 Eylül’de utanç verici işkenceler uygulandı. Milyonlarca insan uzun yıllar sürecek psikolojik ve maddi sorunların içinde debelendiler, kişi olarak çözüldüler insanları en küçük parçalarına ayırdılar. İnsanlar uzun yıllar karşıdan karşıya geçerken sola bile bakamadılar. Peki, Ne için yapıldı bunlar, Terörü engellemek için mi?"

"

12 Eylülün 12 Eylülün yeni bir ekonomik sistem ve ona uygun toplumsal ve siyasal bir yapı ve kurmak için yapıldığını söyleyerek, “

 

Rahmi Koç bunu çok net açıklıyor.“12 Eylül hareketinden önce her şeyi demokratik bir sistem altında yapmak zorundaydık”. 1983 yılında Koç Holding’in karı 1983 yılı fiyatlarıyla 163,7 Milyardan 407 Milyara, Sabancı Holdingin karı ise 184,8 Milyardan 308 Milyara yükselmiştir. Küreselleşmenin önünü açmak ve ona karşı oluşabilecek toplumsal direnci ortadan kaldırmak için yapılmıştır. ABD’nin bölgedeki politikalarını daha rahat uygulayabilmesi için yapılmıştır.12 Eylül yeşil kuşak projesi kapsamında ”şükür eden” ve ABD’ye ”biat eden” insan tipi yaratma projesidir” 

"

12 Eylül olmasaydı ;”24 Ocak kararları” uygulanamaz, ülke açık bir yağma pazarını dönüştürülemezdi.12 Eylül olmasaydı; Ülkenin yaratılmış olan tüm kamusal değerleri ve var olan kamu kaynakları bu kadar açık ve alenen yağma edilemez, peşkeş çekilemezdi.12 Eylül olmasaydı; Türkiye’nin ne bu kadar çok dış borcu olurdu, ne de bu kadar yabancıların eline geçmiş bir ekonomisi olurdu.12 Eylül olmasaydı; sendikalar bu kadar etkisiz, halk bu kadar “bihaber “ ve “örgütsüz “olmazdı

12 Eylül olmasaydı; Türkiye’de ayrılıkçı hareketler bu kadar güçlenmezdi.

12 Eylül olmasaydı; Türkiye’de tarikatlar, cemaatler ve gerici akımlar bu kadar güçlenemezdi.12 Eylül olmasaydı; Kendisini “sadaka”ya muhtaç edenlere oy veren bir halk olmazdı.12 Eylül olmasaydı; yolsuzluk, hırsızlık, talan ve yağma bu kadar rahat ve açıkça yapılamazdı. Bu yağma ve talanları yapanlar halkın karşısına bu kadar rahat çıkamazdı.12 Eylül olmasaydı; Ne Fındık üreticisi bu kadar mağdur edilirdi, ne çay üreticisi yoksulluğa mahkûm edilebilir Ne de ÇAYKUR’ UN özelleştirilmesi tartışılabilirdi.12 Eylül olmasaydı; ne “Karadeniz’in dereleri” bu kadar rahat yağma edilebilir ne de “Çernobil”’in öldürmeye devam eden ”ölümcül sonuçları “ bu kadar rahat hasıraltı edilebilirdi"

"sonuç olarak 12 Eylül olmasaydı AKP iktidarı olmazdı "demişim.

12 Eylül 2008 yılında yapmış olduğum açıklamaya,belki bir iki konu eklenebilir.

12 Eylül küreselleşen dünyanın ve ABD'nin yayılmacı politikasının en önemlli adımlarındandır . Türkiye'yi her yönüyle teslim alma sürecidir. ABD'nin bugün bölgede en sıcak bir şekilde görmüş olduğumuz politikalarını uygulayabilmesinin bir adımıdır. Bu adıma 2003 yılında Meclis onay vermedi ve sonra yaşananları görüyoruz.

Bu bir teslim alma ve biat ettirme sürecidir.

Süreç 12 Eylül'de ki "bizim çocuklar" ın yerinin "bizim adamlarla" değiştirilmesiyle devam etmektedir.

12 Eylül daha devam eden ve hesaplaşması bitmemiş bir süreçtir.

Ülkemizin içinde yaşadığı bu politik ortam 12 Eylül sürecinin bir sonucudur. 

Fakat, Persleri,Moğolları ve Haçlı ordularını gören bu toprakların bir özelliği vardır..

Üzerinde yabancı otları yaşatmıyor..

Nazım'ın dediği gibi "mesele esir düşmekte değil,teslim olmamakta"..sözünü içselleştiren bir halkımız var.

Not : Bu yazı 2008 de yazılmış,2014 yılında güncellenmiş ve şimdi de aynı şekilde yeniden yayınlanmıştır. Nedeni bellidir, süreç aynen devam etmektedir..

 

 

ve bu nedenle;

Hiç kimse ne bu toprakları nede bu ülkenin insanlarını mutlak anlamda teslim alamıyor..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık