Ana Sayfa Yerel Gündem Şavşat'ta,Derelere 20 bin alabalık yavrusu bırakıldı.

Şavşat'ta,Derelere 20 bin alabalık yavrusu bırakıldı.

Artvin'in Şavşat ilçesinde, yaklaşık 20 bin kırmızı benekli doğal alabalık yavrusu Papart Deresi'ne bırakıldı.

Giriş Tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma 07:05
Şavşat'ta,Derelere 20 bin alabalık yavrusu bırakıldı.

Doğal yaşamın desteklenmesi amacıyla Trabzon'dan getirilen 20 bin adet kırmızı benekli yavru alabalık, Artvin Şavşat ilçesinde dereye salındı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2004 yılında başlatılan 'Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması' projesiyle Artvin’in Şavşat İlçesi Meydancık Köyü Papart deresine 20 bin adet alabalık yavrusu bırakıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Şavşat İlçesi Meydancık köyü Papart Deresi mevkiinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2004'te başlatılan "Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması" projesi kapsamında Artvin'de bugüne kadar milyonlarca yavru alabalığın orman içi sularla buluşturulduğunu söyledi.

Doğanay, “Orman içi sularını alabalıklandırılması projesi kapsamında bugün Şavşat ilçesine bağlı Mısırlı köyünün papatya deresine 15 bin adet kırmızı benekli yavru alabalık salıverdik. 2017 - 2018 yılı içerisinde Yusufeli Barhal, Şavşat Meydancık Papart Deresi, Şavşat MansuratDeresi ve Bilbilan Karagöllerinde alınan anaç alabalıklardan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Trabzon Şube Müdürlüğü Altındere Vadisi Maçka Alabalık üretim tesislerinde üretim gerçekleştirildi.  Barhal Deresine 285 bin, Papart Deresine 165 bin MansuratDeresi'ne 130 bin ve Bilbilan Karagöllerine 90 bin adet olmak üzere toplam 570 bin yavru alabalık salımı gerçekleştirildi. Bu projedeki amacımız derelerimizde azalan alabalık popilasyonu artırmaktır. Aynı zamanda gelecek nesillere kırmızı benekli alabalığın aktarılmasını sağlamaktır” dedi. Alabalık salıverme etkinliğine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kurum amirleri ile köylüler katıldı.  Konuşmaların ardından Vali Doğanay ile kurum müdürleri Papart Deresine 20 bin adet yavru kırmızı benekli alabalığı salıverdi.

Bölgede Devam Eden Çalışmalar Yerinde İncelendi Şavşat’ın Papart deresine yavru alabalık bırakımının ardından bölgede gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyen Artvin Valisi Ömer Doğanay, kurum müdürlerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bölge sakinleri ile de yakından ilgilenen Vali Doğanay vatandaşlarla sohbet ederek sorun ve taleplerini dinledi.Gazete Rize

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık