Ana Sayfa Çevre Sivas Aktaş köylüleri yaşam alanlarına sahip çıkıyor..

Sivas Aktaş köylüleri yaşam alanlarına sahip çıkıyor..

Maden çalışmaları nedeniyle bir yıldır içme suyuna erişemeyen köylüler maden sahasına yürüyerek maden çalışmalarını durdurdu. Köylüler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkililer gelinceye kadar nöbet tutmaya başladı

Giriş Tarihi: 16 Ağustos 2014 Cumartesi 15:27
Sivas Aktaş köylüleri yaşam alanlarına sahip çıkıyor..

Sivas Hafik Aktaş Köyü sakinleri, sularını, yaşam alanlarını tehdit eden maden çalışmalarına karşı harekete geçti. Yerleşim alanına 200 metre mesafede yapılan, orman ve kaynak sularını yok etme pahasına çalışmalarını sürdüren maden ocağının kapatılması için yürüyüşe geçen köylüleri, maden şirketi jandarma korumasında karşıladı.

Gürlevik Dağı ve Beydağı Durmaz ve Aytemiz Maden şirketleri tarafından yürütülen maden çalışmaları 35-40 civarında köyün beslendiği kaynak sularının başlangıç noktasında yer alıyor. Kırka yakın köyü etkileyen ve sonrasında Kızılırmak'a karışan su kaynaklarının hemen yanı başında yapılan madencilik çalışmaları, Aktaş Köyü başta olmak üzere diğer köyleri de tehdit ediyor. Son yapılan analiz sonuçlarında yine Gürlevik Dağı eteğinde bulunan Yalıncak Köyü'nün sularında ciddi oranda arsenik miktarının bulunması nedeniyle köylü bir yıldır içme sularından faydalanamıyor.

Maden sahasına yürüyen köylüler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkililer gelene kadar maden çalışmalarının durdurulmasını sağlayarak nöbete başlayan Aktaş Köyü sakinleri, yaşam alanlarını sonuna kadar savunacaklarını ve en kısa zamanda madenin durdurulması için hukuki bir süreç de başlatacaklarını ifade ettiler.

Sendika.Org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık