Ana Sayfa Siyaset Son anketler: AKP eriyor, Erdoğan kızıyor.

Son anketler: AKP eriyor, Erdoğan kızıyor.

"Son gelen anketlerde Erdoğan’ın oyu yüzde 30’lara düştü"

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2017 Pazar 11:46
Son anketler: AKP eriyor, Erdoğan kızıyor.
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, bir çok kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre AKP tarihinde bir ilk yaşanarak Erdoğan'ın oylarının partinin de gerisine düştüğünü söyledi. Yıldırım, "Erdoğan'ın oy oranı yüzde 30-34 arasında. AKP'nin oy oranı ise yüzde 36-40 bandında" dedi.

Yurt Gazetesi’nin haberine göre Artı Tv’de Celal Başlangıç’ın Meselenin Aslı programına katılan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nadir Yıldırım, Türkiye siyaset tarihinde AKP’nin şu anda yaşadığı düzeyde yozlaşma, çürüme ve inançsızlığın hiçbir siyasi gelenekte olmadığını söyledi. “Erdoğan’da bir metal yorgunluğu olabilir” diyen Yıldırım, “AKP’de gerçekten ciddi bir yozlaşmayla birlikte maneviyatzsızlaşma söz konusu. Türkiye tarihinde yolsuzluk hiç bu kadar derin ve çirkefçe yapılmamıştı. Meşhur döneme damgasını vuran yolsuzluk süreçleri olmuştu bunlar AKP sürecinde devede kulak kalır” dedi.

AKP’YE OPERASYON HAZIRLIĞI

Bunun bile başlı başına bir çöküntü olduğunu savunan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Edoğan’ın oluşturduğu felaket teorisiyle birlikte ülkenin sürüklendiği kaos, kriz içinde en büyük krizi AKP yaşıyor. AKP’de kimse kimseye güvenmiyor. Güvene dayanmayan hiçbir siyasal ilişki yürüyemez. MHP de adım adım eriyor, istifalar ve ayrılmalarla çözülüyor. Yani MHP ile ittifak da yetmiyor AKP’ye.

 

Erdoğan ülkeyi korkuyla yönetiyor. Aslında en büyük korkuyu şu anda yaşayanlar AKP’liler. Tir tir titriyorlar Erdoğan korkusundan. Çünkü öyle bir noktaya geldi ki ciddi bir çöküş yaşayacak.

AKP’lilerle bir kader birliği oluşturdu kendisinin karanlık geleceğini AKP’ye mal etti. Erdoğan’ın son dönem konuşmalarının yüzde 90’ı tehdit. ABD’yi tehdit ediyor. Almanya’yı tehdit ediyor, Rusları, Kürtleri, Alevileri… Esas olarak mesajlarına iyi bakarsanız bu tehditlerinin yüzde 90’ı AKP’lilere.

Son KHK’lerle herkes muhalefeti tehdit etti diye yorumluyor, doğru o yönü var. Ama bize zaten operasyon yapıyor onun için bir KHK’ye ihtiyacı yok. Fakat asıl bu hazırlıklar daha çok kendi içine dönük yeni operasyon hazırlıkları.”

AKP KURMAYLARINI REHİN ALDI

AKP kurmaylarının yüzde 80-90’ının Erdoğan’ın elinde rehin olduğunu duyduklarını ifade eden Yıldırım, “Kiminin eniştesini, oğlunu, kızını almış. Damatlar bir dönem gündemdi zaten. Bunların hepsi rehin” dedi.

Eskiden “AKP, Erdoğan’a muhtaçtı” dendiğini, AKP’nin zor dönemlerinde Erdoğan’ın meydanlara çıkarak partiyi zor durumdan kurtarmaya çalıştığını anlatan Yıldırım, şimdi durumun değiştiğini vurguladı. Yıldırım, son gelen kamuoyu araştırmaların göre Erdoğan’ın AKP’ye muhtaç pozisyonunda olduğunu savundu:

“AKP’nin oyu Erdoğan’dan daha fazla. Bir çok araştırmanın sonucuna göre ortalama bir rakam verirsem Erdoğan’ın oy oranı yüzde 30-34 gibi. AKP ise yüzde 36-40. İlk defa AKP tarihinde böyle bir şey yaşanıyor. Artık çöküşün başlangıcını aşmış durumda. Hızla baş aşağı gidiş var. Bunu durdurma çabası çöküşü daha fazla hızlandırıyor.”

 

gerçekgündem

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Sosyalizm yeniden moda...

Sosyalizm yeniden moda...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık