Ana Sayfa Spor Sporcular, Şehitler İçin Tırmanacak

Sporcular, Şehitler İçin Tırmanacak

"Uluslararası 30 Ağustos Zafer Tırmanışı" etkinliği kapsamında sporcular, Kaçkar Dağlarının 3 bin 937 metrelik zirvesine tırmanıp, şehitler için dua okuyacak.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2014 Cumartesi 14:57
Sporcular, Şehitler İçin Tırmanacak

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun (TDF) düzenleyeceği "Uluslararası 30 Ağustos Zafer Tırmanışı" etkinliği kapsamında sporcular, Kaçkar Dağları'nın 3 bin 937 metrelik zirvesine tırmanıp, şehitler için dua okuyacak.

Federasyonun bu yıl 15'incisini gerçekleştireceği etkinliğe, 33'ü yurt dışından 113 dağcının katılması bekleniyor.

Türkiye'nin önemli buzul dağları arasında yer alan ve doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kaçkar Dağları'nın zirvesine tırmanış gerçekleştirecek sporcular, burada şehitler için dua edecek, bayrak ve flamalarını dikecek.

TDF Başkanı Alaattin Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası zafer tırmanışına yurt dışından da katılım beklediklerini ifade ederek, şu ana kadar 113 kişinin başvuru yaptığını söyledi.

Katılımın daha fazla olacağını söyleyen Karaca, "Net rakamları söyleyemiyorum ama program gününe kadar katılım artacaktır çünkü başvurular devam ediyor. Türkiye'de 80, yurt dışından 33 kişi başvuru yaptı. Özellikle Balkan ülkelerinden yoğun katılım bekliyoruz. Bayrağı zirveye takıp, orada İstiklal Marşı'nı okuyacağız. Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulanacağız. Dağcılar genellikle başarılarını kutlarlar. Biz de zirvede başarılarımızı kutlayacağız. Her ülke kendi bayrağını, flamasını açar" diye konuştu.

Karaca, etkinliğin 28 Ağustos'ta başlayacağını ve 30 Ağustos'ta sona ereceğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde toplanıp, Hükümet Meydanı'nda açılış seranomisi yapacağız. Aynı gün Kavrun Yaylası'na tırmanışa geçeceğiz. Geceyi orada geçireceğiz. Ertesi gün Öküz Çayırı bölgesine yani 3 bin 200 metreye çıkılacak. Orada kamp kurup, Sabah05.00'te zirveye ulaşacağız. Dağın muhtelif zirvelerinde, klasik rotadan küçük buzul, büyük buzul rotalardan zirveye tırmanacağız. Kaçkar Dağları'nın zirvesine ulaşarak, şehitlerimiz için dua okuyacağız."

Federasyon olarak tırmanma, eğitimler, yürüyüş, spor tırmanma, arama kurtarma, dağ kayağı, toplantılar, seminerler şeklinde programlarının olduğuna değinen Karaca, "Bunların yanı sıra, ülkemiz için anlam ifade eden önemli günlerde, hayatlarını kaybeden şehitlerimizin manevi huzurunda, ülkenin birlik ve beraberliğini sağlamak adına can verene şehitlerimizin anısına tırmanış yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Karaca, dağın zirvesine tırmanarak, ülkenin birliğini ve beraberliğini temin edenler için dua okuyacaklarını belirterek, normal törenlerin yanı sıra dini törenler de yapacaklarını kaydetti.

Türkiye'yi eğitim merkezi yapmayı hedeflediklerini altını çizen Karaca, "Dağcılık sporunu önemli ölçüde geliştirdik, daha da geliştirmek istiyoruz. Amacımız ülke sporuna en iyi şekilde hizmet etmek" ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık