Ana Sayfa Kültürel Sumela'da 5.ayin 15 Ağustos'ta yapılacak

Sumela'da 5.ayin 15 Ağustos'ta yapılacak

Ülkemizin en önemli tarihsel mekanlarından biri olan ve inanç turizmi kapsamında ziyarete açık bulunan Sümela Manastırı, "Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü" olarak kabul edilen 15 Ağustos'ta Ortodoks Hristiyanların ayinine tanık olacak. Bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek ayin için hazırlıklar tamamlandı. Ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönetmesi bekleniyor.

Giriş Tarihi: 14 Ağustos 2014 Perşembe 15:26
Sumela'da 5.ayin 15 Ağustos'ta yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı izinle yılda bir kez, 15 Ağustos'da gerçekleştirilecek ayinin saat 10:00'da başlaması bekleniyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi ayine sadece akredite edilen kişiler alınacak. Töreni yönetecek olan Bartholomeos, Ortodoks dünyası, Türkiye ve dünyaya mesaj verecek. İlk yapıldığı olaylı 2010 ayini dışında sönük geçen ayine bu yılki katılımın da düşük olması bekleniyor.

Ayinin güvenli biçimde gerçekleştirilmesi için Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin başkanlığında, Maçka Kaymakamı Alper Balcı, Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Feyhan Kurnaz, Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer, jandarma, emniyet yetkilileri ve diğer kurumların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda hazırlıklar gözden geçirildi. Güvenlik nedeniyle küçük olan ç avluya 300 ziyaretçi alınacağı, gazeteci ve görevlilerin de yaklaşık 300 kişi olacağı belirtildi. Daha fazla katılım olması halinde misafirlerin, vadi tabanında bulunan tesislerde kurulacak dev ekrandan ayini izleyebileceği öğrenildi.

Çalışmalar hakkında açıklama yapan Vali Yardımcısı Erekin, Sümela Manastırı'nda ayine katılacak misafirlerin güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemin alındığını açıkladı. Ertekin, "Sümela'daki ayin, Trabzon ile bizim için onur ve prestij konusu. Trabzon kültür ve sanat kentidir. Bu kentte inanç turizmi konusunda da misafirlerimizin en uygun, huzurlu ve güvenli şekilde ayinlerini yapmalarını arzu ediyoruz, onun için çalışıyoruz.'' dedi.

 

Ayin ilkkez ev sahipliği yapacak Maçka'nın AKP'li yeni belediye başkanı Koray Koçhan da, ‘'Konuklarımız, eskisinden daha iyi misafirperverlik göreceklerine emin olabilirler. Hazırlıklarımız tamam, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacaklar. Konuklarımızın güvenli ve huzurlu bir şekilde ayinlerini yapmalarını arzu ediyoruz. İnşallah 15 Ağustos'ta misafirlerimiz törende huzurlu bir şekilde ayinlerini yaparak ülkelerine dönerler" diye konuştu.

 

viratrabzon

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık