Ana Sayfa Yerel Gündem Taş Mekteple aydınlığa koşuyoruz..

Taş Mekteple aydınlığa koşuyoruz..

Rize'nin Fındıklı ilçesi Gürsu Köyü'nde taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan Taş Mektep, düzenlenen şenlikle açıldı.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2017 Salı 02:38
Taş Mekteple aydınlığa koşuyoruz..

Mimarlar Odası Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Trabzon Şubeleri mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre mühendisliği öğrencileri ile yeniden yaşam alanına çevirdiği okulun açılışında duygulu anlar yaşandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu okul bu ülkeye yeniden demokrasi getirmenin okulu olacak. Her birimiz bunun parçası olacağız. Mektebimizle birlikte aydınlığa doğru koşuyoruz” dedi.

 Mimarlar Odası Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Trabzon Şubeleri’nin Rize'nin Fındıklı ilçesi Gürsu Köyü'nde taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan köy okulunu, mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre mühendisliği öğrencileri ile yeniden yaşam alanına çevirdiği Taş Mektep, düzenlenen şenlikle açıldı.

Duygulu anların yaşandığı şenliğe Mimarlar odası şubelerinden, yürütücülerden ,Gürsu Köyü’nden ve çevre köylerden büyük katılım oldu. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Sekreter Üyesi Namık Kemal Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, Muteber Osmanpaşaoğlu, Songül Üzgün,Mustafa Kemal Yurttaş,Bartın Üniversitesi'nden Mustafa Artar, Atılım Üniversitesinden Ali Hakkan, Avrasya Üniversitesinden Aydan Yılmaz, TOBB Üniversitesinden Cansen Kılıçöte,Mimarlar Odası  Gaziantep Şubesi sekreter Üyesi Fatma Aslı Tezel ,akademisyen Ferhan Yalçın ve Kent İzleme Merkezi Sekreteryası'ndan Redife Kolçak’ın da katıldığı Şenlik Gürsu Köyü’nde gerçekleştirildi. Halk sofrası kurularak başlayan şenlikte 68 Kuşağı'nın liderlerinden Cihan Alptekin’in hayatını konu alan, Nuran Alptekin Kepenek’in kaleme aldığı “Bizum Cihan”  ile Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,42. Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Avukat Gökçe Bolat’ın yazdığı Kaçak Saray mücadelesini ve AOÇ’nin nasıl talan edildiğini anlatan “Kaçak Saray” kitabının imza günü gerçekleştirildi. 

Mektebimizle aydınlığa koşuyoruz 

Bir  köy okulunun yeniden hayata dönüş projesi olan Taş Mektep sürecine dair kendi okuduğu okula  yöredekilerle sahip çıkan  Makine Mühendisi Ercüment Çervatoğlu’nun  açılış konuşmasının ardından İlginin büyük olduğu Taş Mektep  açılışında  konuşma yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu mektep bize çok şey öğretti. Birbirimizi tanımayı, paylaşmayı, birlikte taş üstüne taş koymayı kilometrelerce uzakta bile olsak bu mektep için yüreğimizin çarpmasını öğretti. Bu mektep yeniden öğrenmenin ve aydınlanmanın tanığı oldu. Zil çalıyor okul başlıyor. Bu okul bu ülkeye yeniden demokrasi getirmenin okulu olacak. Her birimiz bunun parçası olacağız. Mektebimizle birlikte aydınlığa doğru koşuyoruz” diye konuştu. 

Bu mektep bilimin en ücra köşeye taşındığının kanıtıdır 

Candan,  şunları söyledi:

“Buraları hiç bilmezken bizi burada 60’a yakın öğrencisiyle, sevgili öğretmenlerimizle ve yöneticilerimizle buluşturan başta Ercüment Çervatoğlu’na sonra bize evini, yüreğini açan sizlere kocaman teşekkür ediyorum. Bir mektep neye yarar? Hayatı okumayı öğreniriz, ufkumuzu geliştiririz. Bu Taş Mektep sadece çatıdan duvardan iki odadan ibaret değil. Bu mektep koca bir tanık. Bir ülkenin aydınlanma ve bilim için ülkesinin en ücra köyüne kadar bilimi taşıdığının kanıtıdır. En ücra köşesine kadar öğretmenlerini çocuklarının ayağına göndermesinin kanıtıdır. Bu mektep sizin anılarınızın tanığıdır.” 

Aydınlığı bu mekteple yeniden inşa ettik

 Taş Mektep’in aynı zamanda her birimizin inançla dirençle mücadele ettiği o karanlık dönemin de tanığı olduğunu vurgulayan Candan, şöyle devam etti:

“Bu mektep boşaltılıp taşımalı eğitime geçilince, köylerin nefesinin çocuklarının cıvıltısının kesilmesine de tanıklık etti. Bu mektep Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasiye   eşitliğe, özgürlüğe bakışı, kız çocuklarıyla erkek çocuklarının hangi dağda olursa olsun, hangi köyde olursa olsun, aynı sınıf içerisinde eğitim almasının da tanığıdır. Bugün başka bir tanıklık için buradayız. Bu mektep bugün eğitim müfredatının değiştirildiği, karma eğitimin bile tartışıldığı müfredattan Mustafa Kemal Atatürk’ün, evrimin, bilimin çıkartıldığı bir süreçte yeni bir şey üretmenin tanıdığıdır. Biz burada yeni bir tohum atmanın taşını, tam da onların yeşerdiği topraklarda Rize’de Fındıklı’da koyduk. Tam onlara karşı mücadele ettiğimiz o karanlığın bu topraklarda da var olduğunu bilerek, aydınlığı ancak bu topraklarda üreteceğimiz yaklaşımıyla bu mektebi yeniden inşa ettik.” 

Taş Mektep sergisinin açılışının yapıldığı şenlikte horonlar tepildi, halaylar çekildi. Şenlik Taş Mektep’in projelendirme sürecini anlatan belgesel gösterimiyle devam etti. Daha sonra Grup Marsis  sahne aldı. Korhan Özyıldız, Erdem Akın ve Mustafa Eyüboğlu şarkılarını seslendirdiği türküler ve şarkılar hep bir ağızdan söylendi. Şenlik müzisyen İbrahim Karaca ise tulum ziyafeti ile son buldu.

Şenlik için gelen katılımcılar köy evlerinde konakladı.

 TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Trabzon İl Örgütü Cephanelik'te Protesto Gösterisi Yapacak

CHP Trabzon İl Örgütü Cephanelik'te Protesto Gösterisi Yapacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık