Ana Sayfa Dünya Temel Ürünler Artık Parmak İziyle Alınacak

Temel Ürünler Artık Parmak İziyle Alınacak

Venezuela'daki gıda azlığı nedeniyle temel ürünler artık parmak iziyle alınacak. Amaç, ürün kaçakçılığını önlemek.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2014 Cumartesi 11:28
Temel Ürünler Artık Parmak İziyle Alınacak

BBC'de yer alan habere göre Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro gıda darlığı ve kaçakçı-lıkla mücadele için süpermarketlerde zorunlu parmak izi alma uygulaması başlatılacağını açıkladı. Bu sistemle tek bir üründen çok fazla alınmasının önüne geçilecek. Ancak Venezuela muhalefeti planı reddetti ve sistemle halka hırsız muamelesi yapılacağını savundu.

KOLOMBİYA ESNAFI KIZGIN

Sisteme karşı çıkanlar temel gıda maddesi alan tüketicinin parmak izinin alınmasının "karne uygulaması" anlamına geldiğini ve mahremiyeti ihlal ettiğini söylüyor. Yetkililer Venezuela'nın iç pazarda sübvanse ettiği ürünlerin yüzde 40'ının Kolombiya'ya kaçırılıp, yüksek fiyatla satıldığını belirtiyor.

Askeri Sözcü General Efrain Velasco Lugo "Kolombiya'ya kaçırılan ürünler bizim marketlerimizin rafları-nı doldurabilir" dedi. Muhalefet, ekonomik krizin nedeninin eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in uygulamaya başladığı, 15 yıldır izlenen ‘başarısız sol politika' olduğunu savunuyor. Gıda maddelerindeki azlık, suç oranları ve enflasyon ocak ayında sokak eylemlerine neden olmuştu. Venezuala bu ay Kolombiya sınırında kaçakçılık operasyonu başlattı. Kolombiya'da da hükümet vergi kaybından, yerli işletmeler haksız rekabetten şikayetçi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık