Ana Sayfa Yerel Gündem Tonya halkı festival kararını tanımadı.

Tonya halkı festival kararını tanımadı.

Yüzlerce yıldan beri Temmuz ayının üçüncü Cuma günü düzenlenen Kadırga Şenlikleri (Otçu Haftası) protokole rağmen yapılıyor.

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2016 Cuma 09:32
Tonya halkı festival kararını tanımadı.

Yetkililer, terör nedeniyle Otçu Şenliklerinin yapılmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamalara karşın yöre halkı, şenlikten bir gün önce yollara düştü. Özellikle Ağasar Otçusu yolda. Göllüalan’da buluşan Ağasar Otçusu, Sazalanı’na ulaştı. Sazalanı çimeninde eğlenen Ağasarlılar, Eskala ve diğer obalara ulaşmak için yola çıktı.

Bu arada Tonya otçusu da hazırlıklarını tamamladı. 15 Temmuz Cuma günü saat Tonya ilçe merkezinde buluşarak saat 08.30’da Kadırga’ya hareket edecekleri bildirildi.

Tonya Otçusu adına konuşan Halkbilimci ve Horon Öğreticisi Yusuf Kurt, şunları söyledi: “Otçu Şenliği yüzyıllardan beri gelenek halinde düzenleniyor. Yetkililer, her ne kadar şenlikler iptal edildi dese de, bu tür açıklamalar halkı bağlamaz. Tonya, Ağasar, Kürtün, Maçka, Akçaabat, Beşikdüzü, Vakfıkebir… ve çevre halkı Kadırga düzünde buluşacak, el ele horonlarını oynayacak.”

Son yıllarda, resmi kurumlar tarafından Kadırga’da kurulan çadırların kurulmayacağı, yüzlerce wat gücünde ses sistemlerinin olmayacağı bildirildi.

Otuz yılı aşkın bir süredir, protokolün yer aldığı şenlikler ilk kez bu yıl asıl kimliğine kavuşarak düzenlenecek.

tonyahaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık