Ana Sayfa Çevre Torosların Saklı "Cenneti"

Torosların Saklı "Cenneti"

Türkiye'nin önemli volkanik göllerinden olan Isparta'daki Gölcük krater gölü, Toroslar'ın saklı cennetlerinden biri.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2014 Cumartesi 14:34
Torosların Saklı

1387 rakımlı Gölcük, yaz aylarından sıcaktan bunalanların soluklandığı alanlardan biri. 124 canlı türüne ev sahipliği yapan Gölcük ve çevresi, 1991 yılında Tabiat Parkı ilan edilerek koruma altına alınırken, doğa müzesini andıran jeolojik oluşumlarıyla da ilgi çeken bölge her yıl bilim insanlarını ağırlıyor.

ISPARTA'NIN YAŞAYAN DOĞA MÜZESİ

Isparta'ya 12 kilometre mesafedeki Gölcük krater gölü, kent halkının rekreasyon alanı ihtiyacını karşılamasının yanında yılın dört mevsimi doğa tutkunlarını da ağırlıyor. Zengin biyolojik çeşitliliği ve jeolojik oluşumları nedeniyle 1991 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Gölcük ve çevresinde, 102'si kuş türü olmak üzere 124 omurgalı yaşıyor. Kızıltilki, kaya sansarı, sincap, tavşan ve köstebek gibi memelilere de ev sahipliği yapan alanda yaşayan yılkı atlarıyla Gölcük adeta yaşayan bir doğa müzesi görünümünde.

GÖLLER BÖLGESİNİN ZİRVESİNDEKİ SAKLI CENNET

Volkanik patlamalar sonucu oluşan Gölcük gölünün çevresindeki volkanik tepeler, her yıl bilim insanları ile fotoğraf ve coğrafya tutkunlarını kendine çekiyor. Karaçam ve sedir ağaçlarının çevrelediği Gölcük'te, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla günübirlik kullanım alanları ile kafe ve restoranlar bulunuyor. Tabiat parkının kalbinde yer alan 76 hektarlık yüz ölçüme sahip Gölcük Gölü ise yer yer 32 metreyi bulan derinliği ile Göller yöresinin en derin göllerinin başında geliyor.

TOROSLARIN VOLKANİK GÜZELİ YENİDEN PATLAYABİLİR

Toroslar'ın volkanik güzelini ziyaret etmek için en ideal mevsim ilk ve son bahar olsa da yaz ve kış aylarında da muhteşem güzelliklerini sunan Gölcük, günübirlik gezilerin yanında yakınlarındaki Milas'ta bulunan kamp alanıyla konaklama olanağı da sunuyor.

Gölcük'ün genç ve aktif bir volkan olduğunu belirten bilim insanları, en son 24 bin yıl önce patlayan yanardağın yeniden patlayabileceği uyarısında bulunarak kraterin hareketlerinin yakından incelenmesi gerektiğine vurgu yapmışlardı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık