Ana Sayfa Çevre Trabzon'da çevre katliamı

Trabzon'da çevre katliamı

Trabzon Kaşüstü'nde dere yatağı ve tarım alanına hafriyat dökülüyor..

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2014 Perşembe 17:29
Trabzon'da çevre katliamı
Kaşüstü'nde Kanuni Araştırma Hastanesi'nin kuzey kesiminde yapımına başlanan toplu konutların hafriyatının taşınması bölgedeki tarım alanları ve yollarda ciddi sorunlara yolaçarken, haftasonundan bu yana onlarca araç tarafından taşınan malzemenin dere yatakları ve tarım alanlarına döküldüğü öne sürüldü. Vatandaşlar duruma büyük tepki gösterdi ve Trabzon Valiliği ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin işe el koymasını istedi. Yomra Belediye Başkanı İbrahim Ssğıroğlu ise arazinin belediyeye ait olduğunu, daha önce çöp döküldüğü için kapatmak amacıyla bu dökümü yaptıklarını açıkladı.

Kaşüstü'nde, hastane yolunda AKS Grup ve Esya İnşaat'ın yaptığı projenin temelinden  Yılmaz Hafriyat tarafından çıkarıldığı iddia edilen malzemenin, inşaat alanının 3 km iç tarafında, Orta Mahalle mevkiinde belediyenin olduğu öğrenilen bir tarlaya döküldüğü  belirtildi. Tarlanın tarım alanı olduğu,  dökülen malzemenin bir kısmının da Irmak adı verilen dere yatağını kapatma tehlikesi bulunduğu, aşırı yağmur halinde bölgede oluşabilecek su taşkınlarının çok ciddi tehlikeler oluşturabileceği iddia edildi.

Onlarca aracın 4 gün boyunca malzeme taşıması nedeniyle kara yolunun bozulduğu, başta fındık bahçeleri olmak üzere tarlalarda ciddi bir tahribat meydana geldiği belirtildi. Bölgede yaşayan köylülerin büyük tepki gösterdiği, bazı köylülerin yollara kapattığı, araç sürücüleri ile köylüler  arasında tartışmalar meydana geldiği öğrenildi. Bölge sakinleri, gerek Trabzon Valiliği, Çevre İl Müdürlüğü'nün ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin duruma el koymasını istedi.

 

YOMRA BELEDYE BAŞKANI NE DEDİ?

viratrabzon'a açıklamalarda bulunan Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, izni kendilerinin verdiğini, arazinin belediyeye ait olduğunu, daha önce çevre köylerden getirilen çöplerin bu alana dökülmesi üzerine düzenleme amacıyla bir çalışma yrütüldüğünü belirtti. Sağıroğlu şöyle dedi: ''Orası bir çöplüğe dönüşmüştü. Biz de bu alanı yenden düzenlemek istiyoruz. Bu nedenle 200-300 kamyon malzenme dökülecek. Dere yatağıyla buranın hiçbir ilgisi yok. Vatandaşımız bize, bana şu kadar kamyon toprak verin, bahçe yapacağım der, biz de veririz. Yasalara aykırı herhangi bir durum sözkonusu değl''

 

 

viratrabzon

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık