Ana Sayfa Referandum Trabzon'da EVET afişi asmak serbest, HAYIR afişi asmak yasak.

Trabzon'da EVET afişi asmak serbest, HAYIR afişi asmak yasak.

Hemen tüm alan, cadde ve sokakların yasadışı biçimde 'Evet' propaganda malzemesi ile doldurulduğu Trabzon'da, 'Hayır' afişleri asan CHP gençlik kollarına mensup gençler, ihbar gerekçesiyle gözaltına alındı. Karakola giden CHP İl Başkanı Turgay Güngör, ''gençlere talimatı ben verdim'' diyerek kendisi hakkında işlem yapılmasını istedi. Ancak sadece gençler hakkında işlem yapıldı. Aynı anda Evet flamaları asan AKP'liler için ''haklarında şikayet olmadığı'' gerekçesiyle hiçbir işlem yapılmadı.

Giriş Tarihi: 19 Mart 2017 Pazar 10:07
Trabzon'da EVET afişi asmak serbest, HAYIR afişi asmak yasak.

Trabzon'da dün sabaha karşı 03:00 sıralarındsa KTÜ B Kapısı  güzergahında 'Hayır' afişlemesi yapan CHP Gençlik Kolları'na mensup bir grup genç,  gelen resmi polis ekibinin müdahalesine uğradı. Polis gençlere, ''hakkınızda şikayet var. Karakola gideceğiz'' derken, CHP'li gençler yasal haklarını kullandıklarını belirtti. Gençler  Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör'ü aradı. Güngör görevli polislerle telefonda görüşmek istedi. Ancak polisler görüşmedi. Güngör de gençlere, herhangi bir direniş göstermeden karakola gitmelerini söyledi.

Gençler Taksim Polis Karakolu'na götürüldü. İl Başkanı Güngör de karakola gitti. Güngör, karakoldaki yetkili polis görevlisine, yapılan afişlemenin yasak olmadığını, Trabzon'un merkez ve ilçelerinde her yanın 'Evet' afiş, flama ve pankartlarıyla dolduruluğunu, kendilerinin de yasal haklarını kullandığını belirtti, ''Talimatı ben verdim, bir işlem yapılacaksa bana yapın, gençleri bırakın'' dedi.

Görevli polis yetkilisi ise, ihbar geldiğini, işlem yapmak zorunda olduklarını, yetkili savcının talimatı bulunduğunu vurguladı. Güngör görevli savcı ile görüşmek istediğini belirtti, ancak polis yetkilisi yardımcı olmadı, savcının telefonunu istedi, ancak verilmedi. 

Polis CHP'li gençler hakkında izinsiz  afiş asmaktan tutanak tuttu. Gençler, sabah 05:00'te serbest bırakıldı. İstenmesine karşın gençlere tutanaklardan bir örnek verilmedi. 

AKP'LİLER İŞLEM YOK

Olayı viratrabzon'a anlatan CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör polis yetkilisine, karakola gelirken, her yana evet malzemesi asılmasına karşın ,ek olarak Kahramanmaraş Caddesi'nde Evet flamaları asıldığını görüğünü, bunlar hakkında neden işlem yapılmadığını sorduğunu söyledi.  Bu soruyu polis yetkilisinin,''Haklarında şikayet yok'' diye yanıtladığını belirten Güngör, ''Şu anda ben size ihbarda bulunuyorum'' dediğini aktardı.  Ancak yetkili polisin, ''Bize değil 155'e şikayet etmeniiz gerekli'' ifadesini kullandığını belirtti.

CHP'li gençlere işlem yapılırken, aynı anda evet flaması asanlar hakkında hiçbir yasal takibat yapılmadı. 

 

 viratrabzon.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Referandum sonrası nasıl örgütleneceğiz ?

Referandum sonrası nasıl örgütleneceğiz ?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık