Ana Sayfa Ekonomi TUİK,Doğu Karadeniz'in gelir dağılımını açıkladı.

TUİK,Doğu Karadeniz'in gelir dağılımını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü ( TUİK ) Doğu Karadeniz Gelir Dağılımı Açıkladı

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2017 Pazar 20:13
TUİK,Doğu Karadeniz'in gelir dağılımını açıkladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün (TÜİK) Artvin’in de yer aldığı Gelir ve Yaşam Koşulları araştırmasının sonuçlarından derlediği bilgilere göre şu ifadelere yer verildi:

“2016 yılında, Doğu Karadeniz’de en yoksul yüzde 20’lik kesim toplam gelirin yüzde 8,0’ini, en zengin yüzde 20’lik kesim ise toplam gelirinin yüzde 44,1’ini aldı. Bir başka deyişle Doğu Karadeniz’deki en zengin kesimin geliri en yoksul kesimin gelirinin 5,5 katı oldu. Bu oran Türkiye geneli için 7,7 kat olarak gerçekleşti. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında bu oran Türkiye için 0,1 puan, Doğu Karadeniz’de de 0,2 puan artış gösterdi. Bu bakımdan incelendiğinde Türkiye’nin 26 bölgesi arasında Doğu Karadeniz en zengin kesim ile en fakir kesim arasında gelir farkının en az olduğu 11. bölge oldu.

Doğu Karadeniz’deki Yoksulluk Oranı Düştü

2016 yılında medyan gelirin yüzde 50’sine göre yoksulluk sınırı dikkate alındığında Türkiye’de 11 Milyon 026 bin, Doğu Karadeniz’de ise 195 bin yoksul kişi yaşamaktadır. Bu kapsamda 2016 yılında bir önceki yıla göre yoksulluk sınırı altındaki kişi sayısı Türkiye’de toplam 193 bin kişi, Doğu Karadeniz’de ise 30 bin kişi azaldı.

Öte yandan bölge içindeki gelir dağılımına göre yoksulluk değerlendirildiğinde, bölgesel yoksulluk sınırı Doğu Karadeniz’de 2015 yılına göre yüzde 15,0 oranında artarak 6 bin 030 TL’den 6 bin 932 TL’ye yükseldi.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık