Ana Sayfa Sağlık Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 31 Mart 2017 Cuma 09:17
Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi ya da tıbbi adı ile  IVF tedavisinde, erkekten labaratuvar ortamında alınan spermlerin, kadından toplanan yumurtalarla, labaratuvar ortamında bunların bir araya getirilmesi ve döllenme gerçekleştikten kısa bir bir süre sonra kadın rahmine yerleştirilmesi işlemi yapılır.

 

Tüp bebek tedavisi, dünyada ve ülkemizde başarı ile uygulanmaktadır. Dünya standartlarındaki kalitede bir çok tüp bebek merkezinde özenli hizmet sunulmaktadır. Hastaların hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda hizmet aldıkları tüp bebek merkezleri, düzenli olarak kontrol edilmektedir.

 

Peki o zaman tüp bebek tedavisi herkese uygulanabilir mi, herkes tüp bebek tedavisine uygun olabilir mi genelde bunlar en çok sorulan sorular arasındadır. Tüp bebek konusu en çok kadın üzerinde yoğunlaşıyor olsa da, erkek ile de ilgili önemli detaylar göz önüne alınmakta ve de her biri birlikte değerlendirilmektedir. Sonuçta tüp bebek tedavisinde önemli olan en temel unsurlar kaliteli yumurta ve kaliteli spermdir. Ancak yumurtalıkların üretildiği yumurtalıklar ve bu gelişime destek olan kadın vücudunun hormonal dengesi  de çok önemlidir. Aynı zamanda erkek vücudundaki hormon dengeleriyle erkek vücudunda üretilen sperm de büyük önem taşır. Erkekte menide sperm olması, spermlerin hareketliliği, kalitesi ve sayısı özellikle önem taşıyan detaylardır. Tüp bebek tedavisinde erkekler ve kadınlar için ele alınan çok farklı konular vardır, konu sadece kısırlıkla kalmamaktadır. Yani her kısır olan çift, tüp bebek tedavisine girebilir diye kesin bir kural koyulamaz. Değerlendirilmesi gereken bir çok faktör bulunmaktadır.

 

O zaman gelelim tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır listesinin tek tek açıklamalarına…

 

   •     Uzun bir süre, özellikle doğurganlığa denk gelen zamanlarda, gebelik için korunmadan girilen cinsel ilişki sonucunda, erkek spermleri ile kadın yumurtalarının bir araya gelmesi ve döllenme yaşanması sonucu rahimde bir gebelik oluşmuyorsa, yani kısaca kısırlık yaşanıyorsa,

   •     Kadınların yumurtlama sonrası yumurtaların içinden geçeceği yumurtalık tüplerinin her ikisi de tıkalı ise,

   •     Kadınlarda yumurtlama konusunda düzensizlik ya da bozukluklar varsa, yumurtalıklarda az sayıda ve kalitesiz yumurta üretimi meydana geliyorsa,

   •     Kadınlarda hormon dengesizliği nedeni ile yumurtalıkların ve tabii öncesinde hormonların düzensiz çalışması durumunda,

   •     Kadında muayene ve tetkikler sonucunda endometriozis teşhisi konduğunda,

   •     Kadının yumurtalıklarında kistit oluşumlar bulunması durumunda,

   •     Erkekte üretilen spermler çok düşük kalitede olduğunda,

   •     Erkekte menide hiç sperm bulunmaması durumunda,

  •   Kadın ya da erkekte bağışıklık sistemi ile ilgili ciddi rahatsızlıklar yaşanıyorsa, örnek olarak kanser gibi
  •     Kadının yaşı çok ileri ise,
    • Kadında tek yumurtalık tüpü varsa ya da hiç yumurtalı tüpü yoksa bile tüp bebek tedavisi uygulanabilir, çünkü tüp bebek tedavisinin yumurtalık tüpleri ile hiç ilgisi yoktur. Olay tamamen rahime yerleştirilen embriyolarla ilgili olacaktır.
    • Tek yumurtalığı olan kadınlara tedavi uygulanabilir. Ancak öncelikle bakılması ve değerlendirilmesi gereken hormon değerleri önemlidir.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bilim dünyasında müthiş keşif! Kanseri yok eden molekül bulundu

Bilim dünyasında müthiş keşif! Kanseri yok eden molekül bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık