Ana Sayfa Çevre Mücadelesi Türkiye'nin en kalabalık çevre davası Artvin'de açıldı.

Türkiye'nin en kalabalık çevre davası Artvin'de açıldı.

Yesil Artvin Derneği öncülüğünde 61 Avukat 760 davacıyla Türkiye'nin en kalabalık cevre davası açıldı.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2015 Cuma 08:33
Türkiye'nin en kalabalık çevre davası Artvin'de açıldı.

Artvin Cerattepe’de çevreyi tehdit eden maden faaliyetlerine karşı mücadele bugün Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davası açılarak devam ediyor  Sabah saat 09.00’da, Artvin Adliyesi’nde buluşan avukatlar, Türkiye Barolar Birliği ve TMMOB’nin desteklediği, 61 avukat tarafından hazırlanan, 760’ın üzerinde davacısı bulunan, 100 sayfanın üzerindeki dava dosyasını Rize İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere teslim ettiler.

Cerattepe Geçilmez,Artvin halkı yenilmez

2013 yılında Cengiz Holding’in almış olduğu ÇED olumlu kararı, Rize İdare Mahkemesi  tarafından eksiklikler gerekçe gösterilerek iptal edilmişti. Bunun üzerine şirket bir genelgeye dayanarak, iptal edilen ÇED raporu yerine eksiklikleri ortadan kaldırdığını öne süren yeni bir rapor hazırlattı. Yeni raporunu doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunan şirket, böylece ÇED olumlu kararı aldı. Bu kararla birlikte, Rize İdare Mahkemesi’nin iptal kararı etkisiz hale gelirken, ÇED olumlu kararı da herhangi bir hukuki merci tarafından denetlenmeden doğrudan Bakanlık’tan onay almış oldu.

Avukatlar adına açıklama yapan Bedrettin Kalın "Alınan ÇED olumlu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını için davayı açtık. Cerattepe geçilmez,Artvin halkı yenilmez" dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık