Ana Sayfa Magazin Yeşil Rize'nin Çayı sergisi ilgi görüyor

Yeşil Rize'nin Çayı sergisi ilgi görüyor

Rize’de Memişağa Parkı’nda açılan “Yeşil Rize’nin Çayı” isimli çay tarihini anlatan fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2014 Pazartesi 15:58
Yeşil Rize'nin Çayı sergisi ilgi görüyor

Rize'de Memişağa Parkı'nda açılan "Yeşil Rize'nin Çayı" isimli çay tarihini anlatan fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.

Memişağa Parkı'nda Çaykur tarafından düzenlenen fotoğraf sergisinde Araştırmacı Yazar Fatih Sultan Kar'ın koleksiyonundan derlediği 32 tarihi fotoğraf sergilendi. Serginin açılışını Rize Valisi Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Albay İsmet Cansaran, Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KaramanÇaykur Genel Müdür Yardımcısı Dr. Turgay Turna ve Emniyet Müdürü Adem Çakıcı birlikte yaptılar. Sergide çay tohumunun Rize'ye ilk getirilişinden, ilk deneme ekimlerine, ilk fabrikaların inşasına kadar çayın gelişimini anlatan tarihi fotoğraflara yer verildi.

Açılış sırasında bir açıklama yapan Rize Valisi Ersin Yazıcı, bu tarz çalışmaların yerel tarih için büyük önem taşıdığını belirterek, "Çay tarımınınRize iline gelişinden günümüze kadar olan süreci çok güzel özetleyen fotoğrafları bir arada görüyoruz. Burada tarihi bir seyahat yaptık. Bu çalışmayı yapan Sayın Kar'a teşekkür ediyorum. Bu tarz çalışmaların devamını bekliyoruz" dedi.

ÇAYI YEŞİL DEĞİL, SİYAH-BEYAZ ANLATMAK

Araştırmacı Yazar Fatih Sultan Kar ise yaptığı açıklamada, "Ana eksenini 'Rize' üzerine oturttuğum arşiv çalışmamı günbegün besledim. Gün ışığına çıkmasını istediklerimi sergiler yoluyla paylaşıyorum. Bu çalışmanın amacı;Rize'de çayın tarihini görsel bir anlatımla sunmak. Türkiye'de Sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın Rize'deki üretim serüvenini 'yeşil'le değil 'siyah beyaz' la anlatmak… Tarih böyle bir şeydir işte. Tarih deyince; bir noktaya değinmeden geçmek istemiyorum. Sergide izleyeceğiniz fotoğrafların büyük bölümünü İstanbul'dan topladım. Burada haklı olarak şunu diyebilirsiniz: 'Rize artık İstanbul'da ama değil. Memleketimizin nemli iklimi yazık ki fotoğrafın yaşama şansını kısaltıyor. Bu nedenle elde kalan son fotoğrafları hayata döndürmek gerekiyor. Bu arada belge ve fotoğraf arşivi oluşturmanın dışarıdan bakıldığı kadar kolay olmadığını, zor ve meşakkatli bir süreç gerektirdiğini eklemek isterim. Tarih hepimizindir. Korumak da hepimizin görevidir" 'şeklinde konuştu.

Açık havada gerçekleşen sergi vatandaşların yoğun ilgisini gördü. - RİZE

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık