Ana Sayfa Yeşil Yol Yeşil yol için Hukuk arayanlara ordu gönderilmez.

Yeşil yol için Hukuk arayanlara ordu gönderilmez.

Çamlıhemşin'de yapılan Yeşil Yol çalışmalarını protesto etmek için Rize Valiliği önünde basın açıklaması yapıldı.Basın açıklaması yapanlardan Rize Valisine"sen nereye kaçacaksın" diyerek Zekeriya Öz hatırlatması geldi.

Giriş Tarihi: 24 Ağustos 2015 Pazartesi 16:34
Yeşil yol için Hukuk arayanlara ordu gönderilmez.

Çamlıhemşin Yaylarından yapılan Yeşil Yol çalışmalarına karşı çıkan köylüler Fırtına İnsiyatifinin çağrısıyla Rize Valiliği önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar.

Yapılan Basın açıklamasına Derelerien Kardeşliği Platformu(DEKAP),Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP), katılarak destek verdi.

Fırtına İnisiyatifi’nin öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin destek verdiği protesto gösterisinde Vali Ersin Yazıcı’ya seslenen Çamlıhemşinliler, “Yeşil Yola Dur De!” sloganları eşliğinde basın açıklaması yaptı.

Samistal ve Kavrun Yaylaları arasında yapılmak istenen Yeşil Yol projesinin adının yeşil ama özünün kara ve yıkım dolu olduğu belirtilen basın açıklamasında, Fırtına Vadisi’nin ülkenin en büyük koruma alanı olduğu belirtilerek, “Bizler Vadimizin kadimden beri var olan yaylalarıyla, derleriyle, ormanları ve gölleriyle, yer dumanı, çisesi, yağmuru, çamuru, yaban hayatı, flora ve faunasıyla sunduğu olağanüstü peyzaj özellikleriyle dağlarımıza, vadimize aşık olmuş, vadimizle özdeşleşmiş bir halkız. Dünyanın her yerine gidip ama yine vadisine dönen, bedenini toprağına teslim eden bir halkız. Tüm Doğu Karadeniz halkı aynı duygu ve anlayışta doğal yaşam alanlarını yıllardan beri taş ocaklarına, HES’lere, orman kesimlerine, gereksiz yol ve her türlü çirkin yapılaşmaya karşı savunmaktadır. İşte bizler bu duygu ve anlayışta, dünyanın hiçbir koruma alanında olmayacak, halkın da hiçbir gereksinimi olmayan ve adına yeşil yol denen bu yolu ve bunun peşinden gelecek yapılaşmayı, madenciliği ve rantiye turizmini reddediyoruz. Devletin korumakla yükümlü olduğu yerleri tahrip etmesine, satıp savmasına karşın Vadimizi halk olarak biz koruyoruz.” denildi.

JANDARMAYI KİMLE SAVAŞTIRMAK İSTİYORSUN!

Basın açıklamasında Rize Valisi Ersin Yazıcı sert ifadelerle eleştirilirken, şu ifadeler kullanıldı:

“Biz dağda 45 gün nöbet tutan, şiddeti reddeden barışçıl insanlarken; üzerimize sabaha karşı saat 3,5’ta savaşmaya hazır bir bölük asker gönderildi. 100 asker, yarısı kadar da polis Samistal’a gelip, 45 gündür o yaylada bir biz, bir de dozerin beklediği ama çiziği daha olmadan bekleyen dozeri korumaya aldılar… Dağı taşı asker, çevik kuvvet polisi sardı. Koruma altına aldıkları dozeri çalıştırıp iki gün boyunca yıka döke, yangından mal kaçırır gibi yolu inşa etmeye çalıştılar. Milli Park alanında, Doğal SİT alanında suç işlediler. 3-5 memurun çay içerken verdikleri hukuksuz izinlerle yasal kılıfa sokmaya çalıştıkları bir yolu inşa etmeye çalıştılar. Kendilerine sorduk: ‘Biz 10-15 kişi nöbet tutarken, siz niye bu kadar kalabalık geldiniz?.’^Bize ‘devletin kararlılığını göstermek için buradayız” dediler. Biz de kendilerine aynı yanıtı verdik: ‘Biz de Samistal’ı Kavrun’u ve Kaçkarları korumaya kararlıyız…”

HUKUK ARAYANLARA SİLAH DOĞRULTULMAZ SAYIN VALİ

“Sayın Vali’ye sesleniyoruz; Devlet biziz, halktır Sayın Vali. Toplum varsa, biz varsak devlet de bizim sayemizde var olabilir. Bizim vergilerinizle maaşlarınız ödeniyor. Ve yine bizim vergilerimizle jandarmayı, polisi dağa gönderiyorsunuz. O gece 15-20 kişiydik ve siz bu ülkenin onurlu yurttaşlarına karşı bu gövde gösterisi ile idareyi, devleti komik duruma düşürdünüz Sayın Vali. Hukuk arayanlara ordu gönderilmez, silah gösterilmez Sayın Vali! Sizin hukuksuz davranışlarınızı, mücadelemizle hukuka çekiyoruz Sayın Vali… Devletin 17 yıldır doğal sit alanı olan vadide, ısrarla yapmadığı koruma amaçlı imar planı nedeniyle kaçak duruma düşürdüğü hukuksuz yola direnen arkadaşlarımızın işyerleri mühürlendi, işyerlerine ‘hücre evi’ basar gibi baskınlar yapıldı. Bizler bu ülkenin vergisini veren, ekmeğini dağdan, taştan çıkaran, doğanın sunduğu güzellikleri insanlara gösteren, bundan keyif de alan, bu güzellikleri paylaşan, yaşamı güzelleştirmeye çalışan insanlarız. Buna bir son verin Sayın Vali!”

VALİ’NİN UYKULARINI KAÇIRAN TULUM

Basın açıklamasının ardından Valililk önünde toplanan kalabalık, Yeşil Yol direnişinin simgesi haline gelen Havva Ana’nın öncülüğünde tulum eşliğinde horon halkası kurdu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık