Ana Sayfa Çevre Mücadelesi Yeşil yol karşıtlarına CHP'li vekillerden destek

Yeşil yol karşıtlarına CHP'li vekillerden destek

CHP’nin Karadeniz Milletvekilleri Yeşil Yol direnişine destek vermek için Rize’ye gelerek, Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yaptı. Trabzon Milletvekili Av.Haluk Pekşen başkanlığındaki heyette Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve Ordu Milletvekilleri Seyit Torun ile Mustafa Adıgüzel yer aldı.

Giriş Tarihi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi 14:13
Yeşil yol karşıtlarına CHP'li vekillerden destek

Kaymakamlık önünde toplanan yeşil yol karşıtlarının direnişine destek veren CHP heyeti adına konuşma yapan Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, iki gündür bölgede inceleme yaptıklarını ve hazırlayacakları raporu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceklerini belirterek, “Havva Ana’nın şahsında taçlanmış olan bu büyük direnişin yanında durmak, siyasi ve hukuki destek vermek için buradayız.” dedi.

Türkiye’de olağan dışı olayların olağanmış gibi yaşanmaya ve daha sonra geri dönülemeyen ağır sonuçların yaşanmaya başladığını söyleyen Pekşen, “Türkiye, dünya doğal mirasının belki de en önemli bölgesi. Karadeniz’de duble yolla başlayan doğa katliamı, sonrasında HES projeleriyle önüne geçilemeyen, vahim, büyük bir drama dönüştü. Şimdi tam HES’lerle ilgili tahribatın sonuçları ortadan kaldırılmaya çalışılırken, bir anda karşımıza Yeşil Yol çıktı. Biz biliyoruz ki, AKP’nin yeşille ilgisi, İspanyol boğalarının kırmızıya olan ilgisine benzer. Üzerinde Bejamin Franklin’in resmi olan o kağıt parçalarına olan düşkünlükleri, buradaki yeşili bile betonla kaplama fütursuzluğuna dönüşmüştür. Onlar için ayakkabı kutularına saklanacak olan yeşilleri Ayder’de bu müthiş doğa mirasının içerisinde de dayatmaya çalışıyorlar. Elbette, bu bölgenin, sivil toplumun, bölge halkının vermiş olduğu bu büyük direnişi ayakta alkışlıyoruz. Bu bölgenin milletvekilleri olarak bu direnişi destekliyoruz.” diye konuştu.

chp-c_hemsin2

HAVVA ANA DİRENİŞİN SEMBOLÜ OLDU

Havva Ana’nın söylediklerinin dünyaya bir direnişin sembolü olarak yansıdığının altını çizen CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Biz de o direnişin arkasındayız. Sayın Vali diyor ki, burada hiç asfalt olmayacak. 2.600 km’lik o yolun 1.500 km’sinin asfalt olduğu o projede yazılı. Sayın Vali diyor ki, burada hiç ağaç kesilmeyecek. Belli ki Sayın Vali başka bir projeye bakmış. O 2.600 km’lik yol üzerinde tam bir doğa katliamı var. Sayın Vali doğa katliamını sadece ağaç olarak almış. Sayın Vali diyor ki, burada 5 tane turistik tesis yapılacak. Bizatihi projenin üzerinde 40 tane turistik merkez yapılmış. Bu turistik merkezler kimlere taahhüt edilmiş, kimlere pazarlanmıştır? Sayın Vali diyor ki, yol medeniyettir. Karadenizli o medeniyeti çok iyi bilir. Ayder’deki, Uzungöl’deki, Sumela’daki doğa katliamları bu yolun nelere mal olduğunu gösteriyor. Biz o yolu çok iyi biliyoruz. Bu yol yol değildir. Sayın Vali’ye buradan sesleniyoruz; halkın zekasıyla, bilgisiyle, birikimiyle sakın alay etmeye kalkmayın.” şeklinde konuştu.

BURAYA HERKESİN GELMEYE HAKKI VARDIR

Pekşen konuşmasını söyle sürdürdü:

“Sayın Vali diyor ki, arabalarına biniyorlar buraya geliyorlar. Lüks araçlarıyla İstanbul’dan, İzmir’den, Ankara’dan geliyorlar. Sayın Vali bilmelidir ki, burası bir insanlık mirasıdır. Buraya yalnızca İstanbul’dan Ankara’dan değil, dünyanın her yerinden insanların gelmeye hakkı vardır. Burası insanlığın ortak mirasıdır, bu mirasa sahip çıkmak herkesin ödevidir, görevidir. Sayın Vali bu insanları yargılarken Anayasa’ya bakmalıdır. Anayasa bütün yurttaşlarımıza bu bölgede direnme hakkı vermiştir. Bunun için insanlar direniyorlar. Kanuna karşı hile yapılarak oluşturulmuş olan bir yol projesi var.”

HEYET ARTVİN’E GİTTİ

Kaymakamlık önündeki basın açıklamasının ardından CHP Çamlıhemşin İlçe Başkanlığına giderek partililerle sohbet eden CHP heyeti, daha sonra Artvin Cerattepe’deki maden faaliyetleri nedeniyle doğanın tahrip edilmesine izin vermeyen Artvin halkına destek vermek üzere Artvin’e hareket etti.

chp-c_hemsin3chp-c_hemsin4chp-c_hemsin-kadin-kollari

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık