Ana Sayfa Çevre Yeşil Yol'a karşı çıkmanın en az 5 nedeni

Yeşil Yol'a karşı çıkmanın en az 5 nedeni

350ankara.org iklim değişikliği perspektifinden Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayacak "Yeşil Yol" projesinin doğuracağı sonuçları sıraladı.

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2015 Çarşamba 00:42
Yeşil Yol'a karşı çıkmanın en az 5 nedeni

350ankara.org Samsun’dan başlayarak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin’in yaylaları ve turizm merkezlerini yüksek rakımdan birbirine bağlayacak Yeşil Yol projesine karşı çıkmalarının beş nedenini sıraladı.

Sitede Yeşil Yol'un Artvin’den Samsun’a kadar ortalama 2000 rakımlardan geçecek, Karadeniz dağları boyunca denize paralel uzanıp toplam 2 bin 600 km uzunluğunda yapılması planlandığı hatırlatıldı. Bu yolla birlikte 40 noktada turizm merkezleri yani moteller, oteller, çim kayak tesisleri gibi tesisler oluşturulacağının altı çizildi. İki yıldır süren ve 90 milyon lira harcanan yol çalışmasının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Bu projenin iklim değişikliği açısından ne anlama geldiği ve nasıl bir mekanizma doğurduğu ise beş maddede şöyle sıralandı.

1- Projede dökülecek beton ve asfalt yüzünden toprak ile suyun ilişkisi kesilerek yağışların sele dönüşme riski artacak. (Bknz: İMO’nun açıklaması)

2- Daha fazla beton ve asfalt, daha fazla seragazı emisyonu demek.

3- Daha fazla yol, daha fazla otomobil ve daha fazla fosil yakıt yakmak demek.

4- Yaylalarda yapılacak tesisler, ısınma için daha fazla fosil yakıt yakmak demek.

5- Daha fazla fosil yakıt, daha fazla iklim değişikliği, daha fazla iklim değişikliği ise Yeşil Yol projesi ile tahrip olan Karadeniz yaylalarının doğasının, yani bitki ve hayvanların yaşamının kırılgan, dayanıksız hale gelmesi demek.

Kısaca; Karadeniz yaylalarına beton ve asfalt getirecek #YeşilYol doğa ve iklim için telafisi olmayan zararlar doğuracak. (HK)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık